Ако досега мислевте дека страсната, повеќедецениска афера на принцот Чарлс и Камила Паркер-Боулс е огнена и бурна, размислете повторно. Имено, во историјата на кралското семејство има многу поинтересни и посочни секс-скандали, а титулата за најперверзна војвотка на сите времиња и понатаму и припаѓа на Маргарет Кембел, односно војвотката од Аргил.

Снимена е серија за нејзините скандали, како и бројни документарни филмови, а на ТВ дури и ја портретираше Клер Фој во серијата „A Very British Scandal“. Имено, Маргарет беше сензацијата на своето време – слободоумна жена која го сакала кого и да сакала и кога сакала. Иако не е родена како аристократ, благодарение на својот шарм се омажила за војвода, а потоа почнала да реди скандали кои и денес со интерес се раскажуваат.

Margaret Kembel

Значи, Маргарет е родена во исклучително богато семејство, кое било меѓу највлијателните во Велика Британија на почетокот на 20 век. Маргарет пораснала во убавица со сини очи и темна коса, која секогаш знаела да ги задоволи мажите. Имала само 15 години кога за прв пат забременила, со тогаш 18-годишната филмска ѕвезда Дејвид Нивен. Нејзиниот татко ја испратил на абортус, а набргу откако бременоста била заташкана, младата Маргарет станала свршеница на принцот Али Кан, угледен дипломат. Меѓутоа, и таа љубов не траела затоа што родителите ги разделиле поради различности во религијата.

Маргарет во тие години имала уште две афери во текот на тие години со влијателни, посакувани млади луѓе од тоа време, но на крајот ја загубила главата по богатиот американски голфер Чарлс Свини. Во 1933 година, парот разменил свадбени завети на гламурозна венчавка во Лондон, која е прогласена за спектакл на годината – биле поканети 2.000 гости, а уште 3.000 луѓе го окупирале влезот на зградата во која се одржувала прославата – се со цел да ги видат младенците.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mark D. Sikes (@markdsikes)

„Периодот помеѓу 1930 и 1933 година беше полн со веселост и забава. Тоа беше рај. Ненарушен рај. Три забави во една вечер. Ниедна сериозна мисла во главата. Блаженство. Мислам дека никој никогаш не се забавувал толку добро како јас. Никој, никој, никој“, изјавила војвотката во една прилика.

Во брак со голферот останала до 1947 година, а Маргарет во текот на 14 години имала дури осум спонтани абортуси и родила едно мртво дете, додека конечно не успеала да стане мајка на три деца.

По разводот, таа влегла во нов брак во 1951 година. Тогаш го кажала своето судбоносно да на војводата од Аргил, богат благородник кој бил алкохоличар, коцкар и манипулатор. Своето богатство го потрошил на коцкање и жени, а кога таткото на Маргарет повеќе не сакал да им ги плаќа сметките, решил да се разведе од сопругата. Сепак, морал да има добра причина за тоа, па ја нашол и со тоа засекогаш го променил животот на војвотката.

“Имав богатство, изгледав добро. Како млада постојано ме фотографираа, пишуваа за мене, ми ласкаа, ми се восхитуваа, ме вклучуваа во листата на десетте најдобро облечени жени во светот. Станав војвотка и господарка на стар замок. Мојот живот очигледно беше послан со рози по целиот пат“, рекла еднаш Маргарет, а оваа изјава најдобро ги илустрира нејзините напори секогаш да слика идилична слика за нејзиниот живот – иако реалноста честопати била прилично мрачна.

Имено, сè и се срушило кога во една прилика нејзиниот сопруг, војводата, упаднал во нејзината вила и ги замолил слугите да му ги откријат сите тајни прегради во кои неговата сопруга ги криела своите писма и скапоцености. Таму конечно ги нашол доказите што му биле потребни за разводот. Имено, тој решил неповратно да ја уништи сопругата бидејќи открил фотографија на која Маргарет позира во скутот на гол маж, додека и самата е гола.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by vintage bridal (@bridal.iconic)

Тоа беше силен доказ за прељуба што му овозможи на војводата да се разведе од неа и да добие дарежлива сума во случајот за развод. Покрај тоа што војводата во судот ги дал имињата на тројцата главни осомничени љубовници, тој на судијата му презентирал и список од 88 мажи со кои се верува дека Маргарет го изневерувала.

Судијата решил да му одобри на војводата развод и рекол дека верува оти „Маргарет е исклучително сексуална личност која престанала да се задоволува со нормални врски и почнала да се впушта во оргии и ексцеси, се со цел да ја задоволи својата страст“. Таквото јавно искажано мислење за некого во тоа време стави крај на угледот на Маргарет и фрли бескрајна дамка на нејзиното име.

Дури во 2013 година беше откриено дека човекот на фотографијата е американскиот бизнисмен Бил, односно Вилијам Лајонс. Тој бил сопственик на автомобилската марка Јагуар, а подоцна се покажа дека е единствениот вистински љубовник на Маргарет. Останатите осомничени главно биле мажи со хомосексуална ориентација, што тогаш не смеела да го каже бидејќи било казниво со затвор.

Така, таа продолжи да живее со нарушен углед и нарушен имиџ, а починала во 1985 година, како една од најконтроверзните личности од кралскиот двор.