Притисок врз Цукерберг да се соочи со проблемот за прекршувањето на приватноста на податоците на „Фејсбук“

Основачот и главен извршен директор на „Фејсбук“, Марк Цукерберг, се соочува со засилени повици да се појави лично во истрагата за однесувањето на социјалната мрежа, објави Би-би-си.

Неговата компанија е обвинета дека не успеала правилно да ги информира корисниците дека нивните информации на профилот можеби биле добиени и чувани од страна на „Кембриџ аналитика“, компанија за податоци која е основана за помош на Доналд Трамп на американските претседателски избори во 2016 година.

Социјалната мрежа во петокот објави дека ја блокирал „Кембриџ аналитика“ од „Фејсбук“ додека ги истражувал тврдењата дека лондонската фирма ветила, а не ги избришала податоците што ги добила со користење методи што ги кршат политиките на „Фејсбук“. И „Кембриџ аналитика“ и „Фејсбук“ негираат какви било прекршоци.

И покрај ветувањето дека во 2018 година ќе ја фиксира својата компанија, основачот на „Фејсбук“, Марк Цукерберг, успеа да избегне ангажирање со растечкиот број критичари на страницата – наместо да испрати адвокати или политички шефови на разни расправи на комисиите.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари