Парче од свадбената торта на принцот и принцезата од Велс ќе се продаде на аукција 40 години по нивното судбоносно „да“. Денеска е годишнина од кралската венчавка од бајка, кога наследникот на британската круна се ожени со срамежливата 20-годишна Лејди Дијана Спенсер, на 29 јули 1981 година во лондонската катедрала Свети Павле.

Но, нивната брачна среќа не траеше: тие се разделија 11 години подоцна, во 1992 година, и официјално се разведоа во 1996 година. Големо парче торта со шлаг од марципан е една од 23 -те официјални свадбени торти содржи прелив од шеќер во форма на кралскиот грб во златна, црвена, сина и сребрена боја.

Тоа беше дадено на Мојра Смит, членка на домаќинството на кралицата мајка во куќата на Кларенс, која го зачува горниот дел во прозирна фолија. Го чуваше парчето отрта во стар калап за торта со цвеќиња и залепи рачно изработена етикета на капакот на која пишуваше: „Ракувај внимателно – свадбената торта на принцот Чарлс и принцезата Дијана“, со потпис и дата.

Семејството Смит го продаде парчето торта во 2008 година на колекционер. Сега тоа повторно се појавува на аукција што ќе се одржи на 40-годишнината од кралската венчавка. Крис Олбери, наддавач и надзорен проценител на аукциската куќа Доминик Винтер, рече:

„Се чини дека е во иста состојба како и кога првично беше продадено, но ве советуваме да не го јадете“.