Дали бракот мора да вклучува и интимни врски? Што е брак без нив? Како доаѓа до таква ситуација – дали е под притисок на болното секојдневие и бескрајните обврски? Брачен пар од Велика Британија објасни како навистина изгледа брачен живот без интимни врски.

Клер и Џон се запознале пред 20 години на работа. Меѓу нив се роди голема љубов. Нивниот сексуален живот бил многу страстен и активен. Набрзо се венчаа и добија син. Меѓутоа, како и кај многу други парови, страста полека исчезна и тие престанаа да имаат интимни врски, пренесува „Задоволна хр“.

Клер опиша за веб-страницата High50 како изгледа нивниот брак без секс.

– Смешно е кога ќе се сетам на раните денови од врската со Џон и ќе сфатам колку ни беше важен сексот тогаш. Тешко е да се замисли дека тоа воопшто бевме ние. Кога се запознавме на работа, веднаш почувствувавме физичка привлечност еден кон друг. Секогаш се шегувам дека го добив неговиот убав задник во фармерки Левис пред неговото прекрасно лице. Во првите десет години, нашиот сексуален живот беше активен, авантуристички, а сексот беше лепилото што не држеше заедно.

Постпартална депресија и отпуштање од работа
– Деветнаесет години откако го кажавме судбоносното „да“, со задоволство можам да кажам дека нашиот брак е силен и среќен. Се разбира, имаше неколку пречки на патот. Мојата постпородилна депресија по раѓањето на нашиот син Алекс. Средовечната криза на Џон откако беше прогласен за технолошки вишок и отпуштен. Но сепак чувствуваме љубов и лојалност еден кон друг.

– Сепак, немаме секс од 2008 година. Сè уште делиме голем кревет секоја вечер во нашиот дом во Јоркшир. Се бакнуваме, се гушкаме и имаме тактилна, нежна физичка врска, но поминаа многу години откако водевме љубов.

Таа истакнува дека не е несреќна поради ова, а не е ни нејзиниот сопруг.

– Вистината е дека не можев да бидам посреќна за нашата ситуација, а истото важи и за Џон. Не се чувствувам отфрлено бидејќи моето либидо, исто како и неговото, ослабе. Сексот повеќе не е начинот на кој се сакаме, не е дел од нашата врска и тоа е сосема во ред бидејќи прави и двајцата да се чувствуваме исто. Би била загрижена за нашиот брак ако веќе не бевме нежни еден со друг на други начини, но ние сме и секогаш сме биле отворени еден со друг за нашите чувства. Престанав да ме интересира секс кога влегов во менопауза, што не е нетипично. Сексот стана непријатен и на крајот несакан.

Жената седи незадоволна
– Му кажав на Џон како се чувствувам и тој рече дека разбира. Во тој момент доби отказ, па се преиспитуваше и беше во криза, па сексот не му ни паѓаше на памет. Сега мислев дека либидото ќе ми се врати по менопаузата, но не се случи. „Што ако никогаш не се врати“, го прашав Џон една вечер во кревет.

Пред се не се загрижени, напротив:

– Не треба ништо да се грижиме. Ние сме во педесеттите години, во добра форма сме, здрави сме и сè уште сме заљубени. Не гледам ништо позитивно во тоа да се грижиш за секс, ако ниту еден од нас не го сака тоа – ми одговори тој.

– Неговиот одговор беше логичен и охрабрувачки. Нашиот брак би бил во неволја доколку на еден од нас сѐ уште му требаат страсни моменти на дневна основа, но и двајцата среќно влеговме во новата фаза од нашата врска.

На почетокот на врската се беше многу поинаку, но сега не им прави никаков проблем:

Блискост на дечко и девојка
– Можеби ова звучи премногу лесно, но секогаш се чувствував безбедно во мојот брак. Среќни сме затоа што секогаш отворено сме зборувале за се што не мачи. На почетокот на врската водевме љубов до зори. Денес претпочитаме да ги облечеме чизмите, да одиме на долга прошетка и да ручаме во локален паб или да летаме за Париз или Будимпешта за викенд. И двајцата сакаме да готвиме и да се грижиме за куќата. Поминуваме време со нашиот син и сонуваме да купиме имот во Франција што сами ќе го реновираме.

– Имаме планови и соништа, но не ни треба секс за да ги оствариме. Потребно ни е чувството на блискост што доаѓа од споделување на креветот, гушкање на каучот навечер и држење за рака при прошетка.

– Знам дека луѓето ќе ни судат. Ќе речат дека нешто не е во ред со нас, дека нешто ни фали, дека има нешто неприродно во нашиот целибат. Не се согласуваме со тоа – ја заврши својата исповед Клер.