Водата е многу важна кога е во прашање правилното функционирање на организмот. За да може телото да биде здраво, препорачаната количина на вода што мора да се внесе во организмот е најмалку 8 чаши дневно.

Совет е редовно да пиете и топла вода затоа што може да има позитивен ефект врз вашиот метаболизам, како и врз целокупното здравје на вашето тело. Еве како една до две чаши топла вода на ден влијаат на  организмот.

Ја чисти кожата

Бидејќи топлата вода доведува до зголемување на температурата во нашето тело, телото ќе започне да се поти, што е добар начин за чистење на телото и кожата од токсини. Чистењето на телото „одвнатре“ влијае на акните и мозолчињата, така што вашата кожа ќе биде мека и еластична.

Го намалува првутот

Топлата вода влијае и на скалпот. Бидејќи скалпот ќе биде хидриран, првутот е помалку веројатно да се појави на косата. Исто така, топла вода го стимулира растот на косата, бидејќи ги активира нервните завршетоци во фоликулите на косата.

Помага при слабеење

Топлата вода има моќ да ги разгради масните наслаги, да ја подобри циркулацијата и да ги релаксира мускулите.

Ја заштитува кожата од инфекција

Чаша топла вода помага во борбата против воспалението. Влијае на правилното функционирање на бубрезите со чистење од камења и песок.

За подобри резултати, можете да додадете неколку капки сок од лимон во водата.