Пијан маж со нож упаднал на среде родителски состанок во основно училиште во Хрватска.

Според загрепската полиција тој предизвикал хаос,  дури и оштетил една од клупите, но за среќа нема повредени.

„Вчера, 14 септември, околу 18:05 часот во улицата Реметинечка, во дворот на основното училиште, 52-годишен маж под дејство на алкохол од 1,9 промили  упадна во дворот на училиштето Савски рај каде што се одржуваше родителски состанок на отворено. Понатаму, оштети една од клупите со остар предмет, замавна а потоа седнал на блиската клупа, соопшти полицијата, додавајќи дека нема повредени.

Полицијата, исто така, наведе дека мажот, со оглед на тогашната состојба, со возило на Итна медицинска помош бил пренесен во соодветна медицинска установа.

По укажаната помош, тој ќе биде однесен во службените простории за кривична истрага