Папата Франциско и водачот на презвитеријанската црква Џејн Гриншилдс денеска го осудија постоењето на законски казни за хомосексуалците во светот.

Тие додадоа дека геј луѓето треба да бидат добредојдени во нивните цркви, пренесе АП.

Френсис, Гриншилдс и шкотскиот надбискуп Џастин Велби од Англиканската црква зборуваа за правата на ЛГБТК заедницата за време на прес-конференција во авионот, кога се враќаа од Јужен Судан, каде што учествуваа на тридневен аџилак, објави АП.

Тројцата беа прашани за неодамнешните изјави на папата за АП, во кои тој рече дека законите што ги криминализираат геј луѓето се „неправедни“ и дека „хомосексуалноста не е кривично дело“.

АП наведува дека Јужен Судан е една од 67-те земји кои ја казнуваат хомосексуалноста, а 11 земји имаат смртна казна.

„Да се ​​осудува некој што е хомосексуалец е грев. Криминализацијата на луѓето со хомосексуални склоности е неправда. Тие се Божји деца. Бог ги сака и ги следи“, рекол Папата.

Велби изјави дека правата на ЛГБТК заедницата се на агендата на Англиската црква и рече дека ќе ги повтори зборовите на папата кога за ова прашање ќе се разговара на претстојниот Синод на Англиската црква.

„Целосно се согласувам со се што рече папата“, рекол Велби.