Астролозите за овој знак велат дека е најубав и најинтелигентен, а дека самиот тој не е свесен за тоа.

Поголемиот дел од хороскопските знаци ќе се согласат дека баш покрај овој знак од Зодијакот се чувствуваат убаво, исполнето и енергично.

Тој емитува позитивна енергија, срдечност, а астролозите често нагласуваат дека е еден од најубавите и најинтелигентни хороскопски знаци.

Станува збор за Близнаците.

Енергијата и комуникативноста за Близнаците е нешто што особено ги привлекува луѓето. Се трудат околу секого кога се во нечие друштво, па сите мислат дека тие се тука само поради нив.

Многу се елоквентни и ги шармираат сите околу себе. Имаат прекрасни манири и точно знаат кога и што треба да направат и кажат.

Разговорот со Близнаците е вистински афродизијак. Многу се посветени во врските и шармантни. Не ја кријат својата романтична страна, па на партнерот секогаш му посветуваат внимание. Тие сакаат еротски приказни, но сепак не се промискуитетни.

Татко им е Меркур, а тој им го подарил интелектот и логиката, подвижноста на умот и телото и елоквентноста. Тие брзо размислуваат и имаат посебна способност за добивање и ширење на информации.