Баталете сексуални стимуланси....

Овие намирници гарантираат успех во кревет!

Ако имате низок либидо, големи се шансите да имате ниско ниво на допамин

Нашето либидо може да варира од високо до многу ниско, како последица на одреден материјал во мозокот.

Стучњаците советуваат земање одредени намерници кои можат да ја зголемат сексуалната желба и подобрување на сексуалниот живот.

Ако имате низок либидо, големи се шансите да имате ниско ниво на допамини. Во тој случај може да ви помогне храната богата со протеини.

Во случај да неможете да се опуштете (немате ерекција или доволно влага во вагината) вероватно е до вашиот мозок кој му недостасува ацетилхолин. Во тој случај, јадете мешунки, јајаца и интегрални житарки.

Ако сте нервозни за време на сексот и неможете да доживеете оргазам, ви недостасува гама-аминобутирчина киселина. Јадете повеќе интегрални житарки и храна богата со влакна со кои ќе ја вратите рамнотежа.

 

За подобар секс јадете и јаболка, тие содржат фенилетиламин, молекула која ви овозможува приодно чуство на возбуда. Црна чоколада и сирење, исто така припаѓаат во намирници кои се богати со фенилетиламин.

Авокадо содржи витамин Б6, кои на мажите може да им помогне да им се зголеми нивото на тестероните и калиумот, а кои при тоа ја регулираат работата на жлездите.

Ореовите плодови, исто така, се вбројуваат во храна за добрар секс, бидејќи содржи есенцијални масни киселини.

Посебно се советува за бадеми, кои будат страст кај жените. Рибата содржи омега -3 масни киселини, кои го подобруваат протокот на крвта, а со самото тоа и сексуалното уживање.

 

Поврзани

Најнови вести

Коментари