Тројца истражувачи од Институтот за вирусологија во кинескиот град Вухан (WIV) побарале болничко лекување во ноември 2019 година, неколку месеци пред Кина да ја објави пандемијата со Ковида-19, објави во неделата Волстрит журнал, повикувајќи се на досега непознат извештај на американското разузнавање .

Американскиот весник напиша дека извештајот, кој дава нови детали за бројот на заразени истражувачи, времето на нивната болест и нивните посети на болницата, може да ги зајакне повиците да се спроведе поширока истрага дали коронавирусот можел да избега од лабораторијата, пренесува Ројтерс.

Извештајот се појави пред состанокот на главното тело на Светската здравствена организација (СЗО), на кој ќе се разговара за следната фаза на истрагата за потеклото на ковид -19. Портпаролот на Советот за национална безбедност на САД немаше коментар за пишувањето на „Волстрит журнал“, но рече дека администрацијата на претседателот Бајден сè уште има „сериозни прашања во врска со раните денови на пандемијата, вклучувајќи го и нејзиниот извор во НР Кина. ”

Таа додаде дека владата на САД работи со СЗО и други држави на експертска проценка на потеклото на пандемијата „која нема да биде предмет на влијание или политизација“.

„Ние нема да даваме изјави што прејудицираат во тековната студија на СЗО за изворот на вирусот САРС-CoV-2, но ни беше јасно дека меѓународните експерти треба темелно да ги проценат разумните и технички веродостојни теории“, рече портпаролот на Советот за национална безбедност.

„Волстрит журнал“ објави дека сегашните и поранешните американски официјални лица, запознаени со разузнавачките информации за истражувачите во кинеската лабораторија, изнеле голем број ставови за силата на дополнителните докази што го поддржуваат извештајот, додека неименувано лице рече „ дека е потребно понатамошно истражување и дополнително докажување”.

САД, Норвешка, Канада, Велика Британија и други земји изразија загриженост во март за студијата на СЗО за потеклото на Ковида-19 и повикаа на понатамошно истражување и целосен пристап до сите релевантни податоци за луѓе, животни и за раната фаза наепидемијата. Вашингтон сака да издејствува подобра соработка и поголема транспарентност од Кина. Во неделата, кинеската амбасада во Вашингтон не одговори на барањето за коментар.

Во неделата, кинеското Министерство за надворешни работи забележа дека група научници на СЗО заклучиле дека „бегството“ на вирусот од лабораторијата е малку веројатно, по посетата на Институтот за вирусологија во Вухан во февруари.

“САД продолжуваат да претеруваат со теоријата за протекување на вируси од лабораториите. Дали станува збор за загрижено пребарување на изворот на пандемијата или обид за свртување на вниманието?” кинеското министерство одговори на барањето за коментар на Волстрит журнал.

Администрацијата на Трамп соопшти дека се сомнева дека вирусот избегал од кинеска лабораторија, а Пекинг го негираше тоа. Во документот на американскиот Стејт департмент објавен доцна во мандатот на Трамп се вели дека

„американската влада има причина да верува дека неколку истражувачи на WIV се разболеле есента 2019 година, пред првиот идентификуван случај на коронавирус, со симптоми во согласност со ковид-19 и нормален сезонски грип ” Во извештајот не е наведено колку истражувачи се вклучени.

Кина одби да му обезбеди на истражувачкиот тим на СЗО необработени податоци за првите случаи на ковида-19, објави Ројтерс во февруари, што потенцијално може да го комплицира разбирањето за тоа како започна пандемијата.