Новинарката Билјана Обрадовиќ регионот ја памети како водителка на некогаш многу популарната емисија „Сити “ на ТВ Пинк. На медиумската сцена опстојува со години, дизајнирајќи го популарно наречениот „лајфстајл“ магазин „Билјана за Вас“, кој во недела се емитува на ТВ Студио Б (22 ч.), но и на други канали.

Таа е упорна во нејзиниот ТВ концепт и содржини кои ги пласира на гледачите, но тврди дека тоа не е лесно бидејќи не сака да си дозволи, како и многу нејзини колеги, да се занимава со тривијални теми заради добива на гледаност.

– Морав да се „помирам“ со себе и да одлучам дали ќе продолжам да бидам популарна или почитувана. По 25 години во медиумите, одлуката беше да се направи модерна и квалитетна емисија пред чија содржина и продукција нема да се срамам. Не можам да бидам инфлуенсерка и ѕвезда на TikTok на 45 години, ниту пак сакам. Но затоа се трудам моето име да биде синоним за квалитет и професионализам. А со тоа гарантирам дека оние над 35 години ќе уживаат во секоја минута – самоуверено вели Обрадовиќ, нагласувајќи дека сепак се држи до испробаниот формат дека написите мора да траат од три до пет минути и дека во нив мора се да се каже.

Исто така, секогаш се труди повеќето гости и теми да бидат оние што не можат да се видат во други емисии. И тоа не е лесно!

– И домаќинка и академик можат да уживаат во моето шоу. Работам во области кои се движат од нова технологија до спорт, мода и медицина.Од емисии на малите екрани, таа гледа се, вели таа, за да го формира својот вкус и однос кон актуелната ТВ понуда.

-Ги гледам „Актуелности“ на Хепи ТВ, „Кец на 11“, сите серии на ТВ Суперстар, Утринска програма К1 и Прва, а ги прелистувам сите други канали и застанувам да видам кој што прави и каде сум – додава таа за Политика.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Biljana Obradovic (@biljanacity)

Таа не само што следи се на телевизија, туку и ги слуша желбите и потребите на гледачите.

– Моите гледачи се жени и мажи кои пораснаа со мене и моите колеги во емисијата и кои се навикнати да им обезбедувам квалитетна и добра содржина заедно со многу ексклузивитети. Не ме следат деца, но одвреме-навреме фрламе популарни млади музичари за да го освежиме шоуто, но и темите. Тоа се жени кои сакаат да добијат совети, препораки и информации за одредени теми за 45 минути. И обично ми велат – „па, од вашата емисија учиме секакви работи“.

Нејзиното авторско шоу трае веќе 17 години и многу е тешко, како што истакнува, секогаш да се задржи истиот квалитет. Но, Обрадовиќ е строг и упорен во тоа. Ваквите емисии немаат доволно сообраќај на националните станици каде што се форсира лесна и интригантна забава заради рејтингот. Некогаш се случува некои млади да „ѕвездат“, а според сите интервјуа што ги правам во Холивуд имам нулта толеранција за тоа!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Biljana Obradovic (@biljanacity)

Особено ја нервираат интригите, шокот, сексот и примитивизмот во етерот, како и доминацијата на небитни ликови кои се глупираат и на тој начин постигнуваат гледаност, популарност и пари. И среќна е што успеала да го одржи своето име на вистински начин и што, сепак, има публика која цени добро шоу во кое нема политика и скандали.

Таа сè уште сака оваа емисија да биде на националната телевизија и во студиска верзија.

– Ама којзнае зошто е вака. Понекогаш не треба да ги менувате работите само заради тоа. Се трудам секоја емисија да биде интересна и да го задржам вниманието – таа е упорна во својот став.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Biljana Obradovic (@biljanacity)