Наставничката по физичко образование споделува пет совети со кои целосно го трансформирала своето тело на 45 години.  Како професорка по физичко образование, Белинда Нортон ја поминала својата година проучувајќи и истражувајќи што е потребно за градење мускули, усвојување здрави навики и здраво јадење.

Меѓутоа, дури на 45 години успеала да го трансформира своето тело и да изгледа подобро отколку кога имала 20. Нејзините пет совети кои постојано ги следи за да има фит фигура во текот на целата година.

Храната е и отров и лек

Храната е сè. Белинда вели дека тоа е најважно во процесот на одржување здрава тежина. Според неа, 80 отсто од здравјето зависи од храната.

„Ако пиете алкохол, тоа е како да сте јаделе двојна порција за вечера“, вели таа, пренесува Дејли Мејл.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by BELINDA NORTON (@belinda.n.x)

Јадете сирово овошје и зеленчук колку што сакате

Ужините се надвор од нејзиното мени, а таа лично сака да јаде еден цел морков и две краставици дневно, бидејќи влакната во морковите помагаат да се одржи нивото на шеќер во крвта под контрола, додека краставицата го хидрира телото. Суровото овошје и зеленчук може да бидат ваш неограничен избор на храна секогаш кога ќе огладнете.

Движете се секој ден

Без разлика дали тоа е одење, трчање, прескокнување, скокање, лазење, пливање или истегнување, Белинда вели дека движењето на вашето тело секој ден е клучно за добро здравје.

„Обидете се да се фокусирате на секој мускул што се движи што е можно почесто во текот на денот“, рече таа.

Квалитет, а не квантитет

 

View this post on Instagram

 

A post shared by BELINDA NORTON (@belinda.n.x)

Кога станува збор за вежбањето, Белинда рече дека секогаш е квалитет пред количина.

„Додајте брзина“. Тоа значи дека спринтувајте, одете брзо, поставете тајмер за вашите сесии“, рече таа.

„Што и да правите, направете го брзо.“

Прифатете кои сте сега

„Размислете за вашата енергија, подобрете го варењето, составот на мускулите. Направете го тоа ваша цел, не размислувајте само за слабеење“, рече таа.

Покрај тоа што размислувате за слабеење, што сигурно ќе ве подготви за неуспех, таа рече дека треба да размислите за водење на „здрав балансиран начин на живот“.

„Тоа треба да ви стане рутина – здравјето на телото нека ви стане навика, а не предизвик“, вели професорката по физичко која денес ужива во својот успех, но не крие дека вежба секој ден.