Рецепт за добра линија:

Напиток кој ги уништува опасните маснотии во телото

Холестеролот е најпознатата маснотија во телото, која е присутна кај секој човек. Постојат два типа на холестерол: добар холестерол (HDL) и лош холестерол (LDL), чие зголемено ниво во крвта предизвикува болести на срцето и крвните садови.

Холестеролот е најпознатата маснотија во телото, која е присутна кај секој човек. Постојат два типа на холестерол: добар холестерол (HDL) и лош холестерол (LDL), чие зголемено ниво во крвта предизвикува болести на срцето и крвните садови.

Високото ниво на холестерол може да се регулира со помош на паметно одбрани намирници.
Грејпфрутот е апсолутен победник, кога станува збор за борбата со лошиот холестерол, бидејќи освен големото количество на витамин Ц, тој содржи и пектин кој во комбинација со витаминот успешно го намалува холестеролот во организмот и ги штити крвните садови од масните наслаги.

Уште една намирници која помага во регулација на холестеролот е целерот. Две стебленца од овој зеленчук дневно се доволни за намалување на холестеролот за дури 5 пати. При тоа, тој игра голема улога и во зголеменото лачење на желудочната киселина, со помош на која се уништуваат лошите маснотии.

Потребни состојки:

• 1 грејпфрут

• 2 стебленца целер

• неколку листови магдонос

• ¼ лимон

• 3 мали парчиња ѓумбир

Подготовка:

Ставете ги состојките во блендер и мешајте сè додека не добиете густ сок. Вака подготвениот напиток консумирајте го еднаш дневно.

Совет: најдобро е да се консумира пред оброкот, со цел да се апсорбираат состојките и да се активира нивното делување. Исто така, може да се консумира и по обилните оброци.

Поврзани

Најнови вести

Коментари