Најпопуларниот Кинез на Балканот и инфлуенсер на социјалните мрежи, Шенвеј Шанг (19), која со години живее во БиХ, деновиве стана телевизиска ѕвезда, бидејќи се натпреварува со својата девојка Адмира Садиковиќ во третата сезона на Емисијата на РТЛ „Суперпар“.

Шанг го следат повеќе од 337.000 на ТикТок, околу 40.000 на Инстаграм и Јутјуб каде неговите најпопуларни видеа имаат повеќе од милион прегледи.

Родителите на Шанг се преселиле во Босна и Херцеговина а ги поттикнал неговиот вујко, кој бил првиот таму.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Zhenwei Xiang (@kinesce_01)

„Тој им рече на моите родители дека е убаво овде и дека треба да дојдат. Сега тие се дома во Босна”, вели задоволниот млад човек, кој денес веќе нема големи проблеми со јазикот, што почнал да го учи пред шест години.

Понекогаш се збунува, па наместо „ќебапи“ вели „ќивапи“, но многу добро знае дека се одлични. Тој сака ќебапи повеќе од ориз, но, за разлика од повеќето, ги јаде без кромид.

Шанг пристигнал во БиХ како шестгодишно дете, но на почетокот не знаел да каже ни „добар ден“.

„Научив се со луѓето и во училиште, вели Кинезот кој со семејството се преселил во Грачаница од мал кинески град во провинцијата Жејианг, на југоисточниот брег на Кина.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Zhenwei Xiang (@kinesce_01)

„Моите родители тргуваат и сите не прифатија и добро се вклопуваме. Имаме две кинески стоковни куќи – една во Грачаница и една во Теслиќ”, рече тој и потоа додаде дела посетувал својата родна Кина речиси секоја година пред пандемијата, но оттогаш не е појден таму.

Тој вели дека неговата сестра се е во Кина каде и студира, и ретко доаѓа во Босна.

Стана, како што вели, славен речиси преку ноќ, откако несвесно снимил видео на ТикТок. Тој не очекувал премногу од тоа, но наскоро се покажало дека видеото има многу прегледи, па за еден месец, го следеле 100.000 луѓе.

Шанг смета дека е популарен најмногу затоа што е Кинез, а начинот на кој зборува е исто така смешен за луѓето, како што вели, и фактот дека целосно го усвоил босанскиот хумор.

Шанг вели дека славата не го променила.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Zhenwei Xiang (@kinesce_01)

„Се уште сум ист како порано, се однесувам исто и се дружам со истите луѓе, и го правам истото како и порано“, истакнува Шанг и вели дека неговите обожаватели спонтано му го дале прекарот „кинешче“.

„На луѓето им беше тешко да се сетат на моето име и тие само почнаа да ме викаат така, и јас го прифатив тоа“, вели тој, и не крие дека е среќен кога луѓето на улица ќе го застанат да се фотографираат со него.

На прашањето како Кина и Босна најмногу се разликуваат, тој одговори дека тие се првенствено две сосема различни култури, но во двете земји „луѓето се многу добри“.

“Особено во Босна! Има луѓе некако, не знам како да објаснам … Накратко, во Босна, ако паднете на улица, сите ќе дојдат да ви помогнат. Не е така во Кина, тие би поминале покрај вас. Токму тоа навистина ми се допадна во Босна“, рече најпознатиот Кинез на Балканот, чие омилено босанско јадење е гравот.

@imperia.tv“MALKA PO MALKA…” ##kinešče ##kinešće ##imperiatv ##sarajevo ##fyp ##bosna ##influenser ##funny♬ original sound – Imperia TV