Обожавателите на британското кралско семејство беа шокирани од веста за раѓањето на уште еден потомок на кралицата Елизабета Втора. Принцезата Беатрис и Едоардо Мапели Мози станаа родители. Ова е совршена можност да се потсетиме како изгледале кралските породувања. Не секогаш се било шарено и убаво …

– Нејзиното кралско височество, принцезата Беатрис и г. Едоардо Мапели Мози со задоволство го објавуваат раѓањето на нивната ќерка, која се роди во сабота, 18 септември 2021 година во 23:42 часот во болница во Лондон – објави британското кралско семејство на социјалните мрежи. Веста беше објавена преку Твитер и Инстаграм. Сепак, тоа не било секогаш така…

Princ Hari, Megan Markl, kraljevska porodica

Доволно е да се потсетиме на четирите бремености на сегашната кралица Елизабета Втора… Монархот го роди своето прво дете на 22-годишна возраст. Во 1948 година е роден принцот Чарлс. Сегашната кралица има уште три деца – Ана, Анджеј и Едвард. Сите овие бремености и породувања се случиле во приватноста на палатите и имотите. Кога се роди принцот Чарлс, неговиот татко – принцот Филип – не престанал да игра сквош со својата секретарка. Откако бил информиран за среќниот настан, испил чаша шампањ. Бакингемската палата подоцна во кратко соопштение извести за раѓањето на престолонаследникот. Има многу малку фотографии од кралицата за време на бременоста. Во доцните 1940-ти, нивното прикажување во јавноста се сметаше за спротивно на правилата. Слично на тоа, малку е кажано за текот на самата бременост. Така, на кралицата ѝ е даден луксузот на мир кој сега залудно се бара.

kraljica Elizabeta

И другите деца на кралицата се родени во Бакингемската палата – освен Ана, која е родена во Кларенс хаус. Палатата во тоа време се реновирала. Следејќи ги најновите трендови, кралицата Елизабета Втора побарала присуство на нејзиниот сопруг при раѓањето на нејзиниот најмлад син Едвард. Благодарение на тоа, Филип станал првиот татко во историјата на кралското семејство кој присуствувал на раѓањето на неговото потомство.

„Во четвртиот месец од бременоста се фрлив по скалите.“

Појавувањето на Дијана Спенсер во кралското семејство го оживеа и го промени скаменетиот двор. Раѓањето на следниот наследник стана спектакл. Војвотката со помош на папараците пазарела во Хародс и гордо го покажала својот се позаоблен стомак. Спротивно на традицијата, таа одлучила да се породи во болница. Кога го родиласвојот прв син – принцот Вилијам – во 1982 година, таа имала 21 година. Две години подоцна се роди принцот Хари. Многу повеќе се знае за овие бремености и раѓања. Самата Дијана беше желна да ја сподели веста со јавноста. Во интервјуто со новинарот Ендрју Мортон, таа откри шокантни факти.

 

Princeza Dajana

Таа тогаш рекла:

– Кога бев во четвртиот месец од бременоста, се фрлив по скалите, обидувајќи се да го привлечам вниманието на мојот сопруг. Му кажав дека се чувствувам очајно и дека цело време плачам. Тој рече дека правам проблем од ништо, па се фрлив по скалите.

princeza Dajana, princ Carls

Години подоцна, познато е дека принцезата Дијана во тоа време се соочувала со ментален слом. Имала депресија, нарушувања во исхраната… Почнала да има проблеми со булимија и гласови во главата за самоубиство. Затоа побарала помош и поддршка. Нејзиниот сопруг – принцот Чарлс – не одговорил на ова. Двојката се разведе во август 1996 година, а една година подоцна Дијана загина во сообраќајна несреќа.

Војвотката Меган абортирала

Меган Маркл мораше да се соочи со сосема други проблеми. Арчи Харисон Маунтбатен Виндзор – првото дете на Хари и Меган – е родено во мај 2019 година. Двојката се договорила раѓањето да се случи на нивната фарма, Фрогмор Котиџ. Како резултат на здравствени компликации, планот морал да се промени и на крајот породувањето се случи во болница. Една година подоцна, Меган загуби бебе. Таа го призна тоа во колумна за Њујорк тајмс.

 

Megan Markl, princ Hari

Затоа и двајцата решија да ја завршат третата бременост во болница. Тоа се случи на 4 јуни минатата година. Лилибет „Лили“ Виндзор е родена во болницата Санта Барбара во Калифорнија. Во соопштението парот објави дека Меган Маркл и нејзината ќерка се многу добро.