Ханс Шмит бил необично дете. Роден во Германија во 1881 година, тој имал ужасна навика да ги минува попладневните часови во локална кланица. Неговата друга област на интерес била верата. Момчето било маѓепсано од римокатолички обреди и често си играл како свештеник како дете.

Овие две страсти од детството на крајот ќе се спојат на вознемирувачки начин…

25-годишниот Шмит бил ракоположен во Германија во 1904 година. Следните четири години ги поминал во служба таму, а потоа тргнал во далечната Америка.

Тој прво бил таму во парохијата во Кентаки, но по конфликт со друг свештеник, бил префрлен во црквата Свети Бонифациј на источната страна на Мидтаун Менхетен.

Како што се испоставило, Шмит не бил единствениот „новодојденец“ во црквата, а приближно во исто време, австриска домаќинка по име Ана Аумулер пристигнала во Свети Бонифациј и и било доверено управувањето со црквата.

Привлечноста била моментална и парот наскоро започнал скандалозна афера.

Не поминало долго време кога Шмит повторно бил префрлен, овој пат во црква во Западен Харлем. Можно е други свештеници да дознале за неговата врска со Ана и да се обиделе да ја спречат. Но, растојанието не било доволно за да ги раздели и парот продолжил да се гледа.

Грозоморното убиство на Ана Аумулер

Скандалозната афера кулминирала во 1913 година кога Ханс имал 31 година, а Ана 21 година. Имено, тогаш забременила, а откако ја пренела веста на својот сакан, Шмит станал очаен. Знаел дека неговите свештенички денови ќе бидат изброени ако се открие дека тој, католички свештеник, наводно во целибат, имал дете.

И така се одлучил за страшно злосторство.

На 2 септември 1913 година, тој и го прескол вратот на својата љубовница со месарски нож. Потоа ја обезглавил, а потоа ги распарчил остатоците од нејзиното тело. Сите овие парчиња ги завиткал во весници, а потоа и во неколку перници со монограм „А“ што биле во станот. Врзал по еден камен на секоја од нив.

Потоа Ханс ги фрлил деловите од несреќната Ана во реката Хадсон. Тој пресметал дека камењата ќе ги држат торбите на дното.

Три дена подоцна, две деца од Њу Џерси пронашле женско торзо. Недалеку од таму, бил откриен долниот дел од грбот, се уште завиткан во перница.

Кошмарно злосторство

Обдукцијата на деловите на телото открила дека полицијата истражува убиство на жена помлада од 30 години, висока околу 160 сантиметри и тешка помеѓу 50 и 60 килограми. Откриено било и дека несреќната жена се породила предвреме, непосредно пред да биде убиена.

По ова, полицијата се свртела кон истрагата за најдобрата трага што ја имале – перници со монограм. Благодарение на специфичниот начин на кој е напишана буквата „А“, тие успеале да стигнат до производителот на постелнината кој ги упатил во станот на Ана.

Сопственикот изјавил во полиција дека г -дин Ханс Шмит го изнајмил станот за неговиот братучед две недели претходно. Потоа ги однесол детективите во станот, кој сепак изгледал како кошмарна сцена.

Ѕидовите и подот биле попрскани со дамки од крв, иако можеле да се видат траги од чистење. Ножот и секирата на месарот биле скриени во полицата, а полицијата ги пронашла писмата на Ана во кои се споменува Ханс, како и неговото занимање.

Полицијата потоа морала да оди во црквата и да го испраша Шмит. За неколку минути, тој го признал убиството, откривајќи дека тој и Ана биле во брак, како и дека тајно се оженил со неа во црквата.

Судењето на Шмит започнало на 7 декември 1913 година. Вината не била доведена во прашање, па адвокатите на Шмит тврдат дека тој бил обземен од „желбата за крв“ и дека е премногу луд за да разликува добро од зло. Се изнесол како луд.

Овој случај бил се што сакале сензационалистичките њујоршки весници од тоа време.

Внатре во судската зграда, Шмит успеал … барем привремено. Двајца членови на поротата се согласиле со неговото тврдење за лудило и судењето завршило со распуштање на поротата бидејќи не можела да донесе едногласна одлука.

Следувало второ судење. Овој пат поротата не била наивна.

Тој бил прогласен за виновен за убиство од прв степен и осуден на смрт со електрична столица. Шмит бил погубен од струен удар на 18 февруари 1916 година, во злогласниот затвор Синг Синг во Њујорк.

До денес, Шмит останува единствениот католички свештеник што некогаш бил погубен во САД.

Други убиства што можеби ги извршил Шмит?

Безмилосното медиумско внимание привлече детали од проблематичната историја на Шмит. Навистина, трагата на претходно нерешени злосторства се чинело дека го следи Шмит каде и да оди, но довербата на јавноста во црквата го спречила да се соочи со вистинските последици.

Прво, инспекторите пронашле друг стан што му припаѓал на Шмит. Внатре, тој имал печатница која правел банкноти од 10 долари – која имала слична куповна моќ како околу 240 долари во денешните пари. Заедно со фалсификатот, се чини дека Шмит работел на измама за животно осигурување заедно со стоматолог од Менхетен, но и ова не е испитано подетално.

Телото на деветгодишното девојче било пронајдено во подрумот на црквата Свети Јован, прва парохија на Шмит по пристигнувањето во САД. Девојчето исчезнало кога Шмит бил таму на должност, но локалниот чувар бил обвинет за кривично дело. Нејзиното тело било пронајдено распарчено на начин кој е морничаво сличен на начинот на распарчување на телото на Ана.

Откако медиумите барале уште подлабоко во минатото на Шмит, се појавиле докази за убиеното девојче и во неговата татковина. Германската полиција никогаш немала шанса да го испраша Шмит пред да биде погубен во САД, а случајот остана нерешен до ден -денес.