Две ученички од Јапонија беа исчезнати откако заминале да го посетат напуштениот и „прогонуван“ хотел, што доведе до мистерија која трае 25 години. Нивните тела биле пронајдени во автомобил на дното на морето, но сè уште е непознато што им се случило.

Иако помина четвртина век, сè уште има прашања во врска со исчезнувањето на двете девојчиња, а околу нивниот случај кружат теории на заговор.

Приказната започнува во 1996 година кога Мегуми Јашики и Наруми Такуми, кои во тоа време имале 19 години, исчезнале од лицето на земјата.

На семејствата им било кажано дека тргнале во градот Уозу со автомобилот на Мегума, за да го посетат хотелот, кој сега е напуштен и, според локалното население, прогонуван.

Хотелот бил затворен во текот на 80-тите години на минатиот век поради финансиски проблеми, но наскоро станал и гостилница за некои не толку пријателски расположени луѓе.

Последниот контакт со нив бил кога Наруми испратила порака преку пејџер.

„Ние сме во Уозу“, била пораката.

Девојчињата, наводно, исчезнале два дена подоцна и не биле видени се додека не биле извлечени нивните остатоци од пристаништето Фушики – на околу 13 километри од нивниот дом во градот Хими.

Полицијата немала идеја што се случувало со години, но тројца сведоци ги објавиле своите откритија за случајот на крајот на 2014 година.

– Автомобилот со две девојчиња паднал од паркингот во морето во близина на паркот Каимаору на полноќ на голем празник во 1996 година – рекол еден од сведоците.

Друг сведок рекол дека тие се приближиле до возилото, но дека тоа „одеднаш тргнало наназад и паднало во вода“.

На прашањето зошто им требало толку време да кажат што знаат, тие одговориле дека се „исплашени“.

Како што се ширеле бројни гласини, вклучително и вмешаност на банда, и киднапирање од страна на севернокорејски агенти, се чини дека е вистинска и тажна вистина дека полицијата не реагирала  откако луѓето сведочеле, чекајќи шест години пред телата да биле пронајдени.

– Наводните сведоци биле испитувани неколку пати. Знаеме дека автомобилот падна во морето поради некоја причина, но во овој момент нема сомнеж за намерно убиство – изјави полицијата на префектурата Тојама.

Ова, за возврат, беше малку утешно за нивните семејства, а таткото на Мегум рече дека „не им верува на сведоците“.

– Не знам кои се, ја прашав полицијата, но не ми кажаа – истакна тој.