Британската пејачка Саманта Фокс го освои светот и по која мажите лудуваа во осумдесеттите со големиот хит „Touch me“, а за неколку дена ќе наполни 55 години.

Започна како модел на 16 години и успеа и покрај фактот дека е висока само 158 сантиметри, бидејќи нејзините пропорции беа 98-59-84. Таа за брзо најфотографираната жена во осумдесеттите години.

Беше толку популарна во Велика Британија што мажите го тетовираа и нејзиното име на своите тела.

Во една прилика и пришол еден маж и ја замолил да му стави потпис на челото. Една недела подоцна, таа добила фотографија од негов пријател кој и покажал како тој го истетовирал нејзиниот потпис на истото место.

Уште како тинејџерка имаше телохранители, од страв некој да ја нападне поради нејзината голема слава, а многу мажи ја следеа на секој чекор.

Својата пејачка кариера ја започна во 1986 година, и веднаш ги освои топ листите низ целиот свет.

Менаџер и беше татко и Патрик до 1991 година, кога го отпушти бидејќи беше убедена дека украл милион фунти од нејзината сметка. Таа го тужеше и го доби судскиот спор, по што повеќе не разговараше со него. Патрик Фокс почина во 2000 година и скоро цела деценија не разговараше со својата ќерка.

Иако претходно имаше бројни врски со мажи, Саманта Фокс ја промени својата сексуална ориентација кон крајот на 90-тите. Подоцна призна дека никогаш не била искрено заљубена во партнерката Мајра Стратон.

“Луѓето велат дека сум лезбејка. Сè што знам е дека сум заљубен во мојата менаџерка Мајра”, рече еднаш Саманта Фокс.

Двете беа во врска до 2015 година, кога Мајра Стратон почина од рак.