Манекенката Елисане Силва била висока 175 сантиметри кога имала само десет години. Таа продолжила да расте, па сега 26-годишната Елисане е висока повеќе од два метра, пишува Метро.

Нејзината висина нема никаква врска со генетиката бидејќи нејзината мајка Ана Марија Рамос е висока 162 сантиметри, а нејзиниот татко Луис 170 сантиметри. Тие подоцна откриле дека нејзиниот раст е предизвикан од бениген тумор на хипофизата, кој предизвикал прекумерно лачење на хормонот за раст и гигантизам.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by elisane silva (@elisane_oficial)

“Дури и како десетгодишно дете, забележав дека нешто не е во ред, бидејќи јас бев единствената во моето семејство и одделение што имав неверојатни 175 сантиметри. Тоа беше шок за целото наше семејство, бидејќи јас бев највисокиот член на таква млада возраст “, изјави Елисане за Метро.

Откако една бразилска телевизија ја слушнала нејзината приказна, понудиле да ги покријат сите медицински трошоци за да се извршат неколку рутински тестови за да се открие зошто Елисан е толку висока.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by elisane silva (@elisane_oficial)

Пред десет години го запознала Франсиналдо, кој ја запроси во 2011 година, а се венчаа во 2015 година.

“Во моментот кога го запознав, веднаш почувствував поврзаност, не ја ни забележав неговата висина. Франсиналдо е висок само 165 сантиметри, скоро 40 сантиметри понизок од мене, но не ми е гајле. Иако беше љубопитен за мојата висина и состојба, тој никогаш не искоментирал лошо и не ме осуди за мојот изглед “, вели манекенката.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by elisane silva (@elisane_oficial)