Одри Хепберн се појави во време кога прекрасните русокоси Мерилин Монро и Џејн  Менсфилд претставуваа идеал за женската убавина. Но, Одри не потклекна на провокативниот стил на облекување, типичен за тоа време, и наместо да ги следи трендовите, таа самата стана трендсетерка.

На денот кога е родена филмската и модна икона Одри Хепберн пред 92 години, да се потсетиме на 10 безвременски модни парчиња популаризирани од познатата актерка, кои никогаш нема да излезат од мода.

1. Мал црн фустан
Модната пионерка Коко Шанел го претстави малиот црн фустан во 1926 година, а го популаризираше Одри Хепберн во филмот Појадок кај Тифани. Додуша во класиката, Одри носеше малку подолга верзија на малиот црн фустан, но нејзиниот изглед во оној фустан на Живанши украсен со бисерен ѓердан, дијамантски обетки, со црни нараквици и големи очила за сонце, елегантни фризури е поим за класичен шик стил.

2. Панталони капри и панталони со висок струк затегнати со ремен
Панталони кои го „гушкаат“ женскиот струк дополнително нагласени со ремен максимално ја нагласуваат женственоста на фигурата. Одри секогаш се грижеше сè да биде во умерени количини и комбинираше исклучително женски панталони со поконзервативен врв. Таа исто така ги популаризираше капри панталоните до глуждот што сакаше да ги носи со балетанки, уште еден моден тренд кој го прослави.

3. Балетанки
Можеби најпознатиот моден избор на Одри Хепберн беше нејзината омилена обувка – балетанки. Ги носеше многу повеќе отколку високите потпетици, а фотографите често ја снимаа како носи едноставни, прави балетанки. Црните балетанки кои Одри ги носеше во филмот Смешно лице од 1957 година се веројатно нејзиниот најпознат пар чевли.

4. Костум направен по мерка
Друг женски моден тренд кој ѝ го должиме на Коко Шанел, а кој го Одри Хепберн го направи вечно популарен. Актерката покажа дека костумите не се наменети само за деловни жени и дека тие се добар додаток во гардеробата на секоја жена која сака да изгледа порафинирано и зрело.

5. „Целосни“ здолништа и фустани
Одри Хепберн обожаваше да носи целосни здолништа и фустани до глуждот или под коленото. Доколку сакате да го копирате стилот на Одри, комбинирајте го здолништето со бела кошула со  копчиња и балетанки, како што облече Одри во филмот „Одмор во Рим“, или во понежна маица и чевли со високи потпетици за поформален изглед.

6. Едноставен џемпер со тркалезно деколте
Одри Хепберн негуваше многу префинет и софистициран стил, а нејзината гардероба главно содржеше едноставни и умерени парчиња облека. Меѓу нив беше и џемперот со тркалезно деколте што не излегува од мода и која може да се комбинира на сите можни начини.

7. Бела маичка со копчиња или кошула
Модните експерти велат дека секоја жена во плакарот треба да има обична бела кошула, а Одри Хепберн би се согласила со тоа. Белата кошула ќе ја зачини секоја комбинација со доза елеганција, а доколку сметате дека белата кошула е премногу сериозна, ве потсетуваме дека Одри знаеше како да ја носи за да изгледа не сериозно, но – премногу симпатично.

8. Бисерен ѓердан
Одри претпочиташе бисери многу повеќе од дијаманти и веруваше дека секоја жена треба да поседува бисерен ѓердан кој е суптилно, но сепак исклучително женствено и безвременско парче накит. Бисерите совршено се вклопуваат со елегантен вечерен фустан, но и со порелаксирана облека како кошула и панталони.
9. Шапки, марами и очила за сонце
Одри не се плашеше од ризични модни избори и во овој поглед го привлече вниманието на јавноста со широк спектар на шапки – од безвременски беретки до авангардни модели кои ги носеше во филмот „Драга моја дама“ до модели на шапки по најновата мода.
Одри честопати се украсуваше со големи очила за сонце и марама завиткана околу главата. Тоа го стори најмногу за да задржи барем дел од својата анонимност во јавноста. Овој стил на Одри потоа го презеде Џеки Оназис-Кенеди која исто така изјави дека Одри Хепберн е нејзината модна муза.
10. Црвен кармин
„За секоја жена има црвена нијанса“, рече Одри Хепберн. Бидете смели и вклучете ја црвената боја во вашиот стил. Црвениот кармин е симбол на женственост и вечно секси тренд на шминка.