Ден после шокантното интервју на Хари и Меган со славната Опра, видена е и Кејт Мидлтон. Во интервјуто Меган ја спомена и неа и нивнииот однос, а призна и дека Кејт ја расплакала на ден пред свадбата заради фустанчињата на девојчињата кои го носеле цвеќето. Сепак, Меган рече дека Кејт поодцна и се извинила и и донела цвеќе.

– Таа е добра личност. Се извини, постапи како што би постапила и јас да згрешев. Не можам да кажам ништо лошо за неа, рече Меган.

Кејт е видена како се вози кон Кенсингтонска палата и иако носела маска, на лицето е видливо незадоволство. Освен Меган и Хари открил во какви односи е со таткото и братот, а признал и дека иако односите им се нарушени се надева оти се ќе се среди во скоро време.