Овен
Овенот е енергичен, активен и полн со живот во младоста, и може да се каже дека е „полни раце работа“ за неговите родители. Опкружен е со пријатели, заинтересиран е за се и нема да чека ни секунда за да оди по она што го поттикнува неговиот интерес. И тоа може да заврши со некои повреди. Идејата за брак не им е многу јасна, па ќе отидат во крајности – или никогаш нема да се венчаат или ќе стапат во брак без размислување. Нивните партнери брзо ќе видат дека животот со нив е полн со изненадувања и постојани пресврти.

Во староста, нивниот ентузијазам нема да стивне, но поради можни здравствени проблеми, тие повеќе нема да можат да го следат тој ритам. Ако немаат каде да ја трошат таа енергија, тие имаат потенцијал да станат напорни, типични гњаватори. Спортот е дел од нивниот живот и тие ќе го прават тоа онолку долго колку што можат, во која било форма. Тие очекуваат нивниот партнер да ги следи во ова, но ако тоа не се случи, Овенот ќе започне нова авантура без размислување – сам.

Бик
Младите Бикови се многу шармантни и се подготвени да го користат шармот за да го добијат она што го сакаат, и ако тоа не се случи, тие се подготвени да поминат низ животот со линија на помал отпор. Парите им се многу важни и тие се главниот фактор за тоа како го доживуваат својот живот – ако ги имаат, тогаш се среќни, и ако ги немаат додека растат, тие го гледаат тој период во негативно светло.

Затоа знаат како да поминат низ животот со валидирање на потенцијалниот избор, земајќи ја предвид потенцијалната финансиска корист. Често ќе изберат брачен другар заради материјална корист, но тоа не значи само поради неа, има и љубов. За нив е многу важно да „имаат“. Бидејќи тие сакаат да уживаат во сите задоволства на животот, ќе биде тешко да влезат во љубовна врска со некој со послаба финансиска состојба. Иако од ова изгледа дека Бикот бара само богати партнери, тоа не е вистина, тие постојано работат низ животот за да го зголемат своето богатство за да уживаат во староста од сите придобивки што можат да си ги дозволат.

Подготвени се да помогнат, освен ако не им се наштети. Ако се најдат во старост без пари, може да бидат незадоволни и исполнети со горчина.

Близнаци
На младите Близнаци им се потребни авантури, постојани настани и движење за да бидат среќни. Сакаат да бидат опкружени со луѓе, тие се добри комуникатори, но нивната комуникација не е поврзана со „хумани“ мотиви, туку со нивните потреби да се изразат. Тие се многу зборлести и друштвени, а нивните партнери треба да бидат свесни дека живеењето со нив значи постојано опкружување со други луѓе. Најмногу се радуваат на патувања и нови познанства.

Како што луѓето им се важни во младоста, така тие им се важни и во староста. Тие се обидуваат да ги задржат пријателствата и да ги обноват старите познаници. Сакаат да имаат многу луѓе со кои би можеле да разговараат за работи што ги интересираат. Најмногу ги мачи осаменоста, и доколку се најдат во ситуација кога немаат со кого да се дружат, треба да бараат хоби преку кое би стекнале нови познанства. Ако имаат среќа да бидат со некој кој исто така е многу друштвен, во староста би можеле да бидат многу среќни и исполнети со нови авантури и искуства.

Рак
Деца Раковите тешко се одгледуваат, треба да се третираат нежно и внимателно бидејќи се многу чувствителни. И поради тоа, многу родители би сакале да ги држат под стаклено ѕвоно, но тоа не е решението. Треба полека да се воведат во животот за полесно да се прифатат и научат да се справуваат со животот. Тие често знаат да живеат „во некој свој свет“ и тоа треба да се држи под контрола. Најдобро е да ги запишете во некои групни спортови или активности каде што се во контакт со нивните врсници.

Тие се врзуваат со партнерот и склучуваат брак со голема желба да основаат семејство. Повремената „загуба во соништата“ е под влијание на нивните чувства, но тоа не значи дека тие не се решени и немаат јасно дефинирана цел во животот. Ако нивната желба за деца се оствари, нивната старост ќе биде среќна и исполнета, но ако тоа не се случи, со текот на времето тие стануваат тажни и исполнети со жалење. Тие често знаат да живеат во минатото.

Лав
Младите Лавови треба секогаш да бидат главни, па не е чудно што ќе сторат се за да го привлечат вниманието на околината. Но, во животот тоа не е возможно, затоа треба да бидат подготвени за фактот дека центарот на вниманието нема секогаш да биде нивното место и дека е во ред. Кога ќе најдат партнер и ќе одлучат да се венчаат, нивната венчавка е како кралска, бидејќи на тоа гледаат како потврда за голема љубов, но и нов подобар статус во општеството.

На старост тие сакаат да размислуваат за своите најдобри денови и се среќни ако луѓето ги препознаат, особено ако постигнале нешто важно во животот. Тогаш тие ќе бидат полни со ревност и подготвени да им кажат на сите за нивните големи достигнувања, но ако не успеале да ги постигнат своите цели, тогаш ќе ги измислат за да се претстават како поважни отколку што се. Дури и кога се сами, нема да можат сами да си признаат дека потфрлиле, нивната голема гордост нема да им го дозволи тоа. Тие ќе ткаат сложена мрежа од лаги околу себе за да можат да продолжат да уживаат во статусот што во суштина го немаат.

Девица
Младите Девици се олицетворение на убаво и одговорно однесување, па родителите честопати немаат грижи со нив. Тие се пример за другите во училиште. Тие се социјално склони кон прекумерна анализа, како и во љубовта. Пред да одлучат да се венчаат со некого, ќе ги анализираат сите аспекти на нивната врска до најмалите детали за да се уверат дека е тоа – тоа. Оваа навика за анализа често ќе и ја одземе возбудата на спонтаноста во нивниот живот. Понекогаш знаат како да одиат во крајности со анализа и го насочуваат своето размислување кон партнерот на кој постојано му бараат недостатоци.

На старост, Девиците ќе се претворат во вистински фармацевти и домашни организатори. Ако имаа хармоничен живот и брак, и работа во која уживаа и беа во можност да ги покажат своите многубројни таленти, тие ќе бидат среќни и задоволни со организирање на секој детал во домовите. Честопати некои ситници што не се важни за луѓето во животот стануваат смисла и нешто што ги одржува. Ако старата Девица мисли дека пропуштила нешто во животот, ќе се претвори во мрчало, но никогаш нема да каже гласно што навистина ја мачи, туку ќе кука за голем број други работи без да открие што лежи во нејзината душа.

Вага
Малата Вага е многу шармантна, насмеана и секогаш опкружена со други деца. Но, тие имаат голем проблем при донесување одлуки и родителите честопати треба да донесуваат одлуки за нив кога сакаат да им угодат бидејќи се неверојатно неодлучни.

Брачниот живот им е многу важен бидејќи сакаат да поминат низ животот со партнерот. Идеалите според кои живеат се љубовта, чесноста и правдата. Во текот на нивниот живот, проблемот со неодлучноста поминува низ нив, па честопати партнерот треба да го преземе водството во донесувањето одлуки. Ако имале хармоничен брак низ животот, тие имаат среќна старост, но ако се остават сами, никогаш не се откажуваат од потрагата по вистинска убов. Бидејќи тие не се откажуваат во овој план, секогаш кога ќе најдат љубов во текот на својот живот – тие ќе бидат најсреќните на светот.

Шкорпија
Малите Скорпии се борци од првиот ден. Сакаат да си играат со луѓе, и бидејќи не се емоционално зрели, нивните игри честопати можат да се претворат во кампањи за одмазда, кои родителите на крајот треба да ги насочат или целосно да ги прекинат.

За нив, бракот е голема и сериозна работа, тие не влегуваат во него ако не се подготвени да поминат цел живот со партнерот. Во текот на животот тие честопати ќе се борат да ги постигнат своите цели, и ако успеат во тоа, ќе ја поминат својата старост задоволни и полни со енергија, бидејќи успеале во она што го зацртале. Бидејќи се полни со енергија и во староста ќе се занимаваат со некој спорт или активност, Покрај тоа, тие ќе го окупираат своето слободно време проучувајќи го окултното, особено смртта, за што сериозно ќе се подготват, а и ќе ги подготват луѓето околу себе за смрт.

Стрелец
Малите Стрелци се секогаш насмеани и расположени, и немаат проблеми на училиште, па би можело да се каже дека го прават животот поудобен и исполнет за родителите. Сакаат да патуваат и честопати одат на нив како деца, што може да им остане животна страст. Може да имаат проблеми со вишокот килограми затоа што навистина сакаат слатки, па родителите често ги ограничуваат.

Сакаат друштво, умерени се и урамнотежени, а луѓето кои секогаш се среќни да ги видат ги прифаќаат брзо и лесно. Тие стапуваат во брак спонтано од љубов, и во животните потешкотии, им помагаат добриот хумор и способноста да се провлечат

Во староста, некои се претвораат во вистински филозофи кои секогаш знаат да дадат мудри совети на сите околу себе. Тие се или угледни граѓани или пустиници. Ако пропуштиле нешто важно во животот, нема да се навредуваат, туку ќе се обидат да надминат се со филозофија или хумор.

Јарец
Кај Јарците, изгледа дека староста ја означува младоста, а младиот дух староста. Во детството тие се многу сериозни, малку вкочанети и студени. Но, тоа е само на површината, она што тие го кријат длабоко во себе е голема ранливост и амбиција што ја крие потребата да се постигнат нешто, а во исто време и стравот од неуспех. Затоа внимателно се подготвува за се, организираат и се однесуваат зрело и контролирано. Обично се во одбранбен став и се одлични ученици на училиште.

Не влегуваат лесно во брак, туку ќе го сторат тоа како резултат на добро разгледана одлука. Може да се случи да го одложат заради кариерата. Тие одат во заедница со срцето, љубовта мора да постои, но тие дејствуваат со главата.

Во стара доба има интересен пресврт. Целата сериозност и зрелост што ја покажаа во младоста им дава место на порелаксиран став, релаксација и радост. Тие се како вино. Само во зрелоста, кога веќе имаат искуство, си дозволуваат да се релаксираат и да се забавуваат и навистина да уживаат во животот.

Водолија
Децата Водолија се многу посебни, честопати имаат и неверојатни таленти. Ако живеат во либерално семејство, нивните изненадувања и однесување ќе бидат столбот на заедничкиот авантуристички и интересен живот, но ако тие се во конзервативна средина, отпорот на таа околина кон нивниот карактер може да предизвика фрустрација и отпор. Важно е детето Водолија да се фокусира на социјалните конвенции, така што подоцна во животот ќе му биде полесно да го најде патот што ќе ги задоволи неговите потреби да биде неконвенционален, но прифатен во општеството.

Во бракот, тие се еднакви со својот партнер и се вселуваат во него непромислено и нагло. Акоостанат сами, знаат да се претворат во пустиници со одржување само на најважните контакти и тоа повремено – кога им одговара. Годините не им се пречка да истражуваат и да се занимаваат со се што ги интересира. Тие се многу забавни и нема забавување со нив во старите времиња. Ова се случаите кога 80-годишна жена го положува својот возачки испит или прави јога или нешто сосема ново, па дури и полудо!

Риба
Малите Риби се нежни и чувствителни деца кои честопати се губат во соништата и честопати се многу уметнички талентирани, што може да им биде тешко на родителите да ги водат и да ги изведат на вистинскиот пат. Ним им треба водство за да се подготват за сите реалности во светот и да ги подготват да се соочат со предизвиците.

Тие очекуваат брак од љубов и имаат тенденција да ја идеализираат саканата личност. Затоа понекогаш се разочаруваат кога првпат навистина го гледаат својот партнер и гледаат кои се и какви се всушност. Ако имаат хармоничен и среќен брак, и тие се среќни. Во старост, нивната сонувачка линија се издвојува уште повеќе, па затоа се препуштаат на имагинацијата, креативните определби или обичната мрзеливост. Преголемата мрзеливост сигурно може да здосади, па ја прекинуваат со некоја интрига што честопати ја смислуваат или ја поставуваат за некого.

Понекогаш им недостасува искреност, па зборуваат за тоа што е, а што не. Тие можат да бидат збунети, и во зависност од карактерот – знаат како да дејствуваат! Меѓу Рибите има многу поединци за кои мрзеливоста е начин на живот, но тоа ги прави среќни и уживаат во соништата што им ги овозможува овој начин на живот.