Инфлуенсерот Рамон Абас, кој кај своите 2,5 милиони следбеници на Инстаграм е познат како Хушпапи, ФБИ го смета за еден од најголемите измамници во светот.

Абас се соочува со казна затвор до 20 години, откако призна дека перел пари во САД.

Судските документи, до кои имале пристап Би -Би -Си, покажуваат дека овој човек стои зад најголемите сајбер грабежи во кои беа украдени милиони долари. Започнал како скромен „Јаху Бој“ во Нигерија, и станал таканаречен „Гучи милијардер“, кој уживаше во неверојатен луксуз во Дубаи се додека не беше уапсен минатата година.

37-годишникот ја започнал својата кариера во Овороншоки, сиромашна крајбрежна област североисточно од Лагос во Нигерија. Локален жител по име Сеје, возач, се сеќава на Абас кој во детските денови, работел со својата мајка на пазар. Неговиот татко бил таксист.

Сеје вели дека Абас сакал да троши пари.

– Беше дарежлив, купуваше пиво за секого – тврди Сеје и додава дека сите знаеле дека парите ги зел преку сајбер криминал.

„Тој беше Јаху клинец“. Таквите беа „романтични измамници“ и го зедоа своето име од првиот бесплатен провајдер во Нигерија.

– Дојдоа до идеја да крадат идентитети. Со нови идентитети, тие бараа осамени луѓе желни за љубов и ги изневеруваа – вели д -р Адедехи Оенџуга, експерт за компјутерски криминал на Државниот универзитет во Лагос.

Откако ќе воспоставеа врска со помош на лажен идентитет, бараа пари од своите „љубовници“ преку Интернет. Како и другите Абас се обиде да ги „прошири своите хоризонти“ во бизнисот. Многумина отидоа во Малезија и Абас отиде со нив. Тој пристигна во Куала Лумпур во 2014 година, а во Дубаи во 2017 година.

Хакери од Северна Кореја

 

View this post on Instagram

 

A post shared by HUSHPUPPI (@hushpuppi)

Тоа беше моментот кога неговите објави на Инстаграм, но и криминалните дела што ги направи, станаа многу посериозни.

Абигејл Мамо, извршниот директор на Комората на мали и средни претпријатија во Малта, се сеќава на измамата што создала хаос на островот. Продавниците најдоа полни колички на касите, бидејќи платниот систем воопшто не функционираше.

– Нашите членови ни се јавија и ни кажаа како испраќаат пари преку платформата на банката во Валета со цел да им се исплатат на странските добавувачи – се сеќава Мамо.

Проблемот беше што добавувачите никогаш не ги добија парите.

– Имаше илјадници и илјадници евра во игра – вели Мамо.

Банката некако успеа да поврати десет милиони евра.

Некаде во тоа време, Абас испрати порака до колега во која кратко беше напишано: „по ѓаволите“.

Одговорот што следел значел дека во голема мера е планирана нова измама.

– Следниот пат е за неколку недели. Ќе ве известиме кога се ќе е подготвено. Штета што дознаа, би овде ќе беше добра исплатата – се наведува во одговорот на пораката на Абас, која ја доби и ФБИ.

Врвна измама, но за малку

Во мај 2019 година, на Абас му било наредено да отвори банкарска сметка во Мексико. Требало да добие 100 милиони фунти од фудбалски клуб од Премиер лигата и 200 милиони од британска компанија. Имињата на клубот и компанијата не се наведени во судските документи.

Измамата требало да се направи преку „Business Email Compromise” (BEC). BEC работи со пресретнување на плаќањата преку лажни е -пошти, кои дејствуваат исто како да ги испраќа добавувачот. Само една буква или број се разликуваат во адресата.

Во овие пораки измамниците ќе се претстават како добавувачи што чекаат да бидат платени. Обично велат дека ја смениле комерцијалната банка и дека парите треба да се префрлат на друга сметка.

Жртвите честопати не се сомневаат во ништо и префрлаат пари со еден клик на глувчето, верувајќи дека тие навистина одат на сметка на нивните долгогодишни соработници.

Меѓутоа, измамата со фудбалскиот клуб пропаднала кога банката во Британија одбила да ги префрли парите на сметката на мексиканската банка.

– Брат, не можам да испратам пари од Британија во Мексико. Некако секогаш не пробиваат – стоело во пораката до Абас.

Би -Би -Си наведува дека ниту еден клуб од Премиер лигата не сакал да потврди дека е жртва на измама.

Засрамени професионалци

 

View this post on Instagram

 

A post shared by HUSHPUPPI (@hushpuppi)

Џон Шилд, кој е задолжен за измами во Британската агенција за борба против организираниот криминал, вели дека би било тешко да се следи мрежата на криминалци. Истото го знае и Барни Алмазар, адвокат од Дубаи.

Тој застапува 25 клиенти во Обединетите Арапски Емирати, вклучувајќи осум Британци, и сите тие се убедени дека се жртви на измамата.

– Не можеме со 100 проценти сигурност да тврдиме дека Хашпапи стои зад се. Меѓутоа, ако ги погледнете банкарските сметки, ќе видите дека сите тие се поврзани со доказите што полицијата ги пронајде при претресот на неговиот дом во Дубаи – вели Алмазар.

Жртва од Британија тврди дека му биле украдени 500.000 фунти, дека морал со сила да ги напушти Обединетите Арапски Емирати и дека лично му се заканувале со кривична пријава во Дубаи бидејќи се задолжил откако бил измамен.

– Неговите клиенти разбираат дека бил жртва на измама. Сепак, тие исто така сакаат да си ги вратат парите. Мојот клиент сега не знае како да се врати на Емиратите каде што го помина речиси целиот свој живот. Неговото семејство се уште е на Емирати. Се плаши дека веднаш ќе биде протеран – објаснува тој.

Адвокатот е убеден дека има многу повеќе жртви на инфлуенсери од Инстаграм, но дека многумина не сакаат да го пријават случајот во полиција поради срам.

Измама со училиште во Катар

Последната голема измама на Абас се случила пред неговото апсење во Дубаи во јуни 2020 година. Тоа е класична кражба на идентитет, како што тоа го правел одамна во Нигерија.

Го украл идентитетот на банкар од Њујорк за да ја намами жртвата, бизнисменот од Катар, кој побарал 15 милиони долари за изградба на ново училиште во Катар.

Помеѓу декември 2019 и февруари 2020 година, Абас и неговиот тим измамници во Кенија, Нигерија и САД извлекле повеќе од милион долари од жртвата. Дел од парите биле перени со купување скап часовник кој чини неверојатни 230.000 долари.

Наскоро, почнале да се појавуваат пукнатини во системот на бандата. Еден се заканил дека ќе разоткрие се, бидејќи не бил задоволен од сумата на пари што му ја давале. Абас бил решен да го замолчи. Тој испратил порака до Аби Кијари, полицаец во Нигерија, и му рекол дека сака „малиот да биде претепан толку добро, да се памети цел живот“.

Се сомнева дека Кијари го уапсил „предавникот на групата“ врз основа на лажни докази и го држел во ужасни услови во затвор во Нигерија еден месец. Затоа тој исто така е под американска потерница, но тој негира какво било учество во измамите на Абас. Тој се уште е на слобода и не сака да одговори на прашањата на новинарите на Би -Би -Си.

Измамата со БЕЦ е широко распространета низ целиот свет. Податоците на ФБИ покажуваат дека само во 2020 година биле украдени повеќе од 1,8 милијарди долари на овој начин.

Обвинението го товари Абас за земање на речиси 24 милиони, но многумина веруваат дека тој зел многу повеќе.

На Инстаграм, осум месеци пред грабежот, Абас „ја сменил професијата“ и станал „трговец со недвижности“ од „Гучи милионер“.

Иако во април го признал делото за перење пари, сметките социјалните мрежи се уште се активни и привлекуваат нови следбеници.

– Живееме во земја во која многу млади луѓе се борат да преживеат. Кога ќе видат дека некој млад успеал во животот, тој им се чини некако моќен. Сум видел родители како гледаат како да ги научат децата да станат како Јаху Бојс “, објаснува д-р Оенџуга.