Луѓето на денови како Црн петок привлечени од попустите трошат пари на многу работи кои можеби и не им требаат.  Дали сте свесни колку пари трошиме на непотребни ситници без кои навистина можеме да функционираме? Верувале или не, ако престанете да ги купувате овие 15 работи ќе заштедите многу пари:

Најнови уреди – ако оние што веќе ги поседувате сè уште работат правилно, нема потреба да ги менувате. Техниката и технологијата се развиваат со молскавична брзина, а ако се обидете да останете во чекор со неа и да купувате се што ќе се појави на пазарот, многу брзо ќе банкротирате.

Флаширана вода – полесно е да се купи шише за полнење од чешма.

Облека за тренинг – што недостасува на обична тренерка и бела маичка?

GPS навигатор – секој паметен телефон има GPS уред, па не мора да купувате посебен.

Среќа – сфатете го ова: коцкањето е губење пари.

Апликации за мобилни телефони – ако преземете апликација бесплатно, подоцна ќе испадне дека треба да платите за да работи правилно.

Сламки за пиење – Можеби чинат неколку денари, но сепак се толку бескорисни што нема потреба да фрлате пари на нив.

Сувенири, магнети за фрижидер – товар и за вас и за оние што ги купувате!

Весници – сето ова е веќе на Интернет!

Уредување во салони – сето ова можеме да го направиме сами дома. Негувањето на ноктите, негата на косата, фенирањето, негата на кожата бараат значителна сума пари ако одите во салоно. Многу подобра опција е да одвоите малку време и да си обезбедите совршена нега дома.

Облека и чевли од скапи брендови – ако не ви се допаѓа, кому му е грижа каква марка е вашата гардероба. При изборот, не водете се од натписите на гардеробата, туку од фактот дали и додворува на вашата фигура или не.

Премногу детали, украси, фигури – минимализмот и онака е во тренд. Не ви требаат премногу детали во куќата.

Безброј играчки за деца – ако има премногу играчки детето станува помалку креативно. Нема потреба да замислува и сака затоа што веќе има се. Освен тоа, на овој начин ќе порасне верувајќи дека без никаков напор може да добие се што ќе посака во животот.

Златен накит – и другиот накитот може да има ефект, а ќе потрошите неспоредливо помалку пари.

Членарина во теретана – со безброј видеа за теретана не ви треба личен тренер. На крајот на краиштата, пешачењето или трчањето во природа е одличен тренинг.