Многу познати личности се соочија со товарот на славата. Папараци, постојано медиумско внимание, нарушување на приватноста, фактот дека секој се чувствува слободно да каже што мисли за нивната работа, изгледот, животните избори, тежината, стилот…

Сепак, најуспешните го поднесуваат сето тоа стоички, но за еден проблем со кој се соочуваат познатите не се зборува доволно – за прогонителите на славните.

 

 

 

Доста светски ѕвезди во минатото имале проблеми со луѓе кои упаѓале на нивните имоти, им испраќале заканувачки писма, ги следеле на секој чекор и обично сето тоа завршувало со брза реакција од полицијата. Сепак, моделот и актерка Ребека Шефер немала толку среќа.

Ребека Шефер е родена на 6 ноември 1967 година во Орегон, како единствено дете во еврејско семејство. Нејзината мајка била учителка и писателка, додека нејзиниот татко бил детски психолог. Како што растела со религијата, како девојче мислела дека ќе стане рабинка, но оваа желба не ја „држела“ долго – веќе во средно училиште добила можност да се испроба во манекенството.

Во тинејџерските години снимала реклами, позирала за продажни каталози и глумела во филмови, а очигледно е дека и претстои голема иднина и дека има шанса да стане многу успешна благодарение на нејзината убавина.

Ова е причината зошто нејзините конзервативни родители и дозволиле да се пресели во Њујорк кога имала само 17 години.

 

 

 

Таму ѝ се насмевнувала манекенската кариера, а Ребека цело време работела напорно, а потоа и се отвориле вратите на филмот и телевизијата. Таа најпрво добила помала улога во комедијата на Вуди Ален „Денови на радио“.

Почнала да се појавува на насловните страници, продуцентите се грабале околу неа, таа се преселила во Лос Анџелес, а набрзо Ребека ја добила и улогата на Патриша Пети Расел во комедијата „Мојата сестра Сем“. Серијата станала инстант телевизиски хит, но гледаноста почнала да опаѓа по некое време, па била откажана.

Во секој случај, Ребека го привлекла вниманието на публиката и продолжила да снима, снимајќи уште пет улоги, кога нејзиниот млад живот беше насилно прекинат.

До јули 1989 година, актерката веќе три години ја прогонуваше Роберт Џон Бардо – тој ја следеше, и испраќаше писма, се обиде да влезе во снимањето на серијата „Мојата сестра Сем“ за да и се приближи.

Еднаш дури и одговорила на неговото писмо, кое тој го гледал како поттик да продолжи, но по некое време престанал да ја брка и станал опседнат со Мадона, Деби Гибсон и Тифани Дарвиш.

 

 

Сè се променило кога го гледал филмот на Ребека „Сцени од класната борба во Беверли Хилс“, во кој ја видел во кревет со актер. Тогаш се налутил, како што пишуваат американските медиуми, и сакал „да ја казни затоа што станала уште една холивудска кучка“.

Веднаш ја нашол нејзината адреса во Лос Анџелес, купил пиштол и отишол во нејзиниот дом.

Ребека Шефер во тој момент била дома и го чекала сценариото за филмот „Кум 3“ за кој требало да подготви аудиција, кога заѕвонило ѕвончето.

Ја отворила вратата и го здогледала Бардо, кој и го покажал писмо што еднаш му го испратила и зборувал за љубовта кон неа. Ребека го послушала, го замолила да не доаѓа повеќе и ја затворила вратата, по што Бардо отишол на појадок, а еден час подоцна се вратил во нејзиниот стан.

Ребека „ја отвори вратата со ладен израз на лицето“, изјавил подоцна Бардо, при што тој извадил пиштол и ја застрелал во градите. Како што објаснил убиецот, актерката паднала и рекла само: „Зошто?“ Брзо била пренесена во болница. Таа починала 30 минути подоцна, на само 22 години.

Страшната смрт на Ребека Шефер денес се смета за пресвртница во холивудските и светските закони, бидејќи по неа беше донесен законот за демнење, прво во Калифорнија, а потоа и низ Соединетите Американски Држави и во светот. Според него, следењето е прогласено за кривично дело, а донесени се мерки за ограничување на објавувањето информации за адреси, телефонски броеви и сл.