Врската на најголемиот заводник на францускиот филм и преубавата Роми траела само пет години, а додека актерката се подготвувала за романтична свадба – Делон имал поинакви планови. Сепак, и покрај болката што и ја предизвикал, останале пријатели, а по нејзината смрт напишал потресно писмо …

foto: Profimedia

Роми Шнајдер и три години постариот Ален Делон првпат се сретнале на аеродромот Орли во 1958 година, а францускиот актер не оставил голем впечаток врз колешката со австриско-германско потекло. Таа го доживеала Делон како многу арогантен маж, премногу арогантен за нејзиниот вкус. Не ни помислувала дека наскоро ќе се заљуби во него.

Набргу потоа, на снимањето на драмата „Кристин“ се случила нова средба на актерите, а Делон реши да ја шармира својата колешка со тоа што и подарил букет рози. Таа се заинтересирала за тогаш 23-годишниот и малку познат актер, потоа заедно со воз отпатувале за Брисел на филмскиот фестивал и не требало долго да обземат еден со друг. Имале силна и интензивна емотивна и физичка врска и речиси и да нема фотографија на која не се допираат, па дури и не се гледаат заљубено.

Патот до славата на Делон бил вртоглав и брзо се здобил со статус на секс симбол, а на Шнајдер и пречел ваквиот имиџ на саканиот и гласините за бројните неверства. Мајката на Роми не била воодушевена од нејзиниот партнер и инсистирала тој да се обврзе да се ожени со актерката, а подоцна се пишувало дека се плашела за психичкото и физичкото здравје на ќерка си. Тие се вериле за време на престојот во Швајцарија, но венчавка никогаш не дошло.

 

Alen Delon, Romi Šnajder

 

До 1963 година, нивната љубовна врска била прекината: Роми се вратила дома по снимањето на филмот „Процес“ во Холивуд и пронашла букет црни рози во нивниот стан во Париз и порака напишана на огледало што ја пресекла како нож.

– Отидов во Мексико со Натали. Не се враќам, и порачал Ален.

Роми веднаш си ги пресекла вените, но навреме била спасена. Во периодот што следувал, Шнајдер не криела од јавноста дека не се чувствува добро и дека тешко се носи со ненадејното раскинување.

Три години по раскинувањето на оваа врска, во 1966 година, актерката се омажила за германскиот режисер и актер Хари Мејен, а овој брак траел до 1975 година, за таа година актерката да се омажи за Даниел Биасини, со кого била во брак до 1981 година. Со првиот сопруг го добила синот Дејвид, кој починал на 14-годишна возраст по повредата што ја добил кога остар дел од оградата на која се качил му ја пресекол феморалната артерија. Роми никогаш не се опоравила од тоа, а нејзиното и онака нарушено ментално здравје трајно било разнишано и се препуштила на пороците.

 

Romi Šnajder, Alen Delon

Десет години по раскинувањето, Делон и убавата актерка повторно се сретнале на снимањето на филмот „La Piscine“ и повторно било очигледно колку е силна хемијата меѓу нив. Решиле да останат пријатели и тоа биле до крајот на нејзиниот живот. Роми ненадејно починала во 1982 година, кога имала само 43 години, а нејзината смрт била обвиткана во тајност – таа официјално починала од природна смрт и срцев удар, но се шпекулира дека се разболела поради предозирање со алкохол по смртта на нејзиниот син.

Кога Ален Делон дозна за прераното заминување на Роми Шнајдер, напишал емотивен последен поздрав до својата поранешна љубов за францускиот магазин Pari-match. Насловен е „Adieux, ma Puppelé“, затоа што Делон секогаш ја нарекувал своја „кукличка“ (fr. Puppelé).

– Те гледам одново и одново. Сакам да те голтнам со моите очи и повторно и повторно да ти кажам дека никогаш не си била толку убава и мирна. Одмори. Јас сум тука. Со тебе научив неколку германски зборови. Те сакам. Те сакам. Те сакам, моја Puppelé – напишал актерот.