Покајание, „пеглање“ работи, придобивки… Меган Маркл и принцот Хари сакаат да го променат документарецот што го снимија во соработка со Нетфликс и да го одложат неговото емитување, објавија светските медиуми.

Принцот Хари и Меган Маркл преземаат драматичен пресврт во нивните претстојни проекти по смртта на кралицата Елизабета Втора, изјавија повеќе извори за Page Six.

Војводата и војвотката од Сасекс повеќе од една година работат на документарен филм како дел од милионскиот договор со Нетфликс. Шефовите на оваа продукциска куќа, кои сè уште официјално го немаат објавено проектот со нив, се надеваа дека документарецот ќе го емитуваат во декември по петтата сезона на „Круна“. Славниот пар сега сака да направи повеќе промени и потенцијално да го поттикне објавувањето до 2023 година.

И мемоарите на принцот Хари се одложени за следната година, иако требаше да бидат објавени за два месеци.

Голем број луѓе запознаени со односите на британскиот двор рекоа дека таткото на Хари, кралот Чарлс III, ќе го одложи доделувањето на титулите принц и принцеза на внуците Арчи (3) и Лилибет (1) до различните медиумски проекти.

Меган и Хари беа вклучени во уредувањето на книгата и документарецот, а изворите сега велат дека парот сака да се повлече или да се намали тонот на многу од она што го кажале за кралот Чарлс, кралицата Консорт Камила, принцот Вилијам и Кејт Мидлтон, пишува Блиц.

Висок претставник на Нетфликс рече: „Нетфликс сакаше шоуто да биде подготвено за емитување во декември. Има голем притисок врз извршниот директор Тед Сарандос“.