Градоначалникот на еден мал мексикански град се ожени со својата „невеста алигатор“ на шарена церемонија придружена со традиционална музика, танцувачки гости и повици до домородниот водач да го запечати бракот со бакнеж.

Градоначалникот на Сан Педро Хуамелула, Виктор Иго Соса, за време на венчавката во четвртокот неколку пати го бакнал алигаторот на муцката, која била врзана за да избегне несакани каснувања.

Се смета дека свадбениот ритуал потекнува од предхиспанското домородните заедници Чонтал и Хуаве во државата Оахака, како и молитвата за благословите на природата.

„Бараме од природата доволно дожд, доволно храна и риба во реката“, рече Соса, градоначалник на мало рибарско село на запарливиот брег на Пацификот Оахака.

Оахака, лоцирана во сиромашниот југ на земјата, е област со богата автохтона традиција каде што многу групи тврдоглаво ги одржуваат своите јазици и традиции.

Вековниот ритуал во Сан Педро Хуамелула, денес помешан со елементи на католичката духовност, вклучува облекување на алигатор или кајман во бела венчаница со шарени украси.

Се верува дека седумгодишниот рептил, наречена мала принцеза за оваа прилика, го претставува божеството мајка Земја, а нејзината венчавка со локален водач го симболизира соединувањето на луѓето со божественото.

Звукот на трубите и чукањето на тапаните го зголемија славеничкото расположение за време на церемонијата на која некои од мештаните во раце ја носеа невестата алигатор низ селото, додека други и мавтаа со капите.

„Се чувствувам среќна и горда на моите корени“, изјави Елиа Едит Агилар, кумата која ја организираше венчавката.

Таа рече дека се чувствува привилегирана што имала можност да ја чиноначалствува церемонијата, додавајќи дека потрошила многу време за да одлучи што ќе облече невестата.

„Ова е многу убава традиција“, додаде таа со насмевка на лицето.

Извор: Дејли маил