Голем неделен хороскоп! Погледнете што ви порачуваат ѕвездите на полето на љубовта, работата и здравјето за периодот од 23 до 29 мај. 2022 година

 

ОВЕН

Храна

За вкусен и здрав оброк кој ќе ги задоволи потребите на вашето тело, нема да ви треба многу време – супи од зеленчук, салати, варено месо – малку време за подготовка и многу квалитетна енергија за вас!

Љубов

Преминувањето на Марс во знакот Овен во средината на неделата ќе ви ја врати енергијата. Повторно ќе бидете освојувачи, енергични, полни со иницијативи, акции, желби, потреби, страсти ќе се разбудат.

Оние кои се слободни имаат месеци движење, акција, забава, излегување пред себе.

Сега, колку од тоа ќе остане окарактеризирана само како минлива, но бурна летна авантура, а колку ќе се движи во правец на посериозни настани – па, тоа веќе ќе биде индивидуално. Зафатени Овни – искористете ги овие денови за да ја раздвижите саканата личност и себе си, да го направите вашето секојдневие поживо и поисполнето.

Не лудувајте по секоја ситница.

 

Работа

Меркур се враќа во ретрограден тек во знакот Бик – ако сте се распаднале околу некои одлуки, сега ќе можете да ги донесете и тие ќе бидат вистинскиот потег за вас.

Исто така, ќе бидат иницирани некои соработки и контакти кои биле потиснати или во позадина.

Ќе почнете многу сериозно и систематски да се занимавате со документацијата.

Енергијата ќе ви биде многу добра од средината на неделата – искористете ја за да започнете се што е во застој досега.

Можеби ќе бидете понервозни од вообичаено, но ќе бидете и попродорни и поажурни.

 

Здравје

Марс ќе ви донесе сила и енергија, но и ќе ја зголеми можноста за повреди, како и чувствителноста на главата и синусите.

 

БИК

Храна

Се враќате на старата диета или на диетата со која претходно сте биле задоволни.

Ова нема да биде лесен процес, Венера која влегла во вашиот знак ќе влијае на вашиот зголемен апетит и желба да се задоволите.

 

Љубов

Две ситуации ќе се случат истовремено – Марс ќе влезе во вашето поле на потсвеста и тајната и Меркур ќе се врати во вашиот знак ретроградно.

За некои – период за преиспитување на врската, повторно ќе почнете да си поставувате прашања на кои досега не сте можеле да одговорите. За други, потенцијалот за тајна приказна.

За трети – враќање на „старото“, обновен контакт со минатото.

Ова последново ќе важи и за слободните.

Општо земено – без разлика дали сте пар или соло – имате сомнежи и нервоза за емотивниот живот.

И на крајот на неделата – владетелот Венера доаѓа да ве посети, да ви го зачини љубовниот живот.

 

Работа

Меркур се враќа во вашиот знак – некои од вас да се вратат на обврските кои ги извршиле во претходниот период, некои да покажат грешки и пропусти кои мора да се поправат, некои да се вратат на работа, некои да донесат обновен контакт со соработниците или колегите, а некои да го успорат и комплицираат нивниот секојдневен живот со одложувања и одложувања.

Пред вас е една недела со многу нервози поврзани со работата – се ќе биде завршено на крајот и завршено како што треба, но самиот процес ќе ви биде малку заморен.

 

Здравје

Чувствителност на грлото, можни настинки.

 

 

БЛИЗНАЦИ

Храна

Тешко ви е да ги следите правилата и поздравата исхрана – ќе ве привлекуваат слатки, грицки, брза храна….

Во основа, сè што е на дофат на раката и што можете брзо да го подготвите и јадете.

 

Љубов

Сонцето влезе во вашиот знак, поддршка ви даваат Јупитер и Марс, а до крајот на неделата Венера.

На прв поглед, се чини – што ви недостасува, па сè функциониора добро?

Сепак, вашиот владетел се врати на полето на потсвеста и тајните во ретрограден курс – без разлика дали сте во некаков тип на врска или соло – нешто ве мачи, ве оптоварува, имате некакви нерешени прашања и притисоци.

Тоа не мора да биде поврзано со врската во која сте, може да се грижи за работата или финансиите.

Во секој случај – зафатените ќе функционираат коректно и некои слободни ќе се обидат да направат чекор назад и да ги решат емотивните прашања од минатото.

Другите ќе уживаат во излегувањето и дружењето.

 

Работа

Што сте згрешиле, што е нерешено, што не сте успеале – сега е време да се држите до тоа и да го доведете до крај.

Не одолговлекувајте и не чекајте, оваа недела е исклучително погодна за да ставите точка на некои ситуации.

Подоцна само ќе биде потешко.

Исто така, бидете особено внимателни да не правите СЕГА грешки и пропусти бидејќи нивното коригирање ќе ви биде многу комплицирано.

Фокусирајте се на она што го правите и договарате. Сега можете да го направите тоа, Сонцето во вашиот знак ви дава силна дажба, сила и волја.

 

Здравје

Потребен период за енергија, почесто одморајте се и опуштете се.

 

 

РАК

Храна

Диета со повеќе влакна, зголемен внес на зеленчук и овошје.

Месото можете да го консумирате умерено, како и млечните производи, додека храната подготвена во масло, масти треба да ја избегнувате. Хидрирај се повеќе.

Љубов

Јупитер и Марс во знакот Овен не одат рака под рака со стабилноста и мирот во вашите емотивни односи. Тие ги разбрануваат водите на чувствата, внесуваат немир и напнатост.

Мора да се признае, има страсти – но оние кои се поттикнати од напнатост. Немир ви носат и однесувањата и постапките на партнерот, но пријателите и оние кои ве сакаат ве смируваат и ви ги ладат вжештените глави.

Партнерот ќе ве смири да бидете во заеднички акции и движења.

Што се однесува до слободните Ракови – емоциите сега можат да функционираат само преку хемија и страст.

Актуелните настани се во деловниот сегмент, при излегување, преку пријателите и во вашата непосредна околина, соседството.

 

Работа

Влегувањето на Марс во вашето поле на кариера во среда, каде што веќе се наоѓа транзитниот Јупитер – ќе го зголеми вашето чувство за брзање, иницијатива, пенетрација, амбиција.

Обемот на работа покажува тенденција на проширување оваа недела, а во исто време, секојдневието е проткаено со настани кои носат раздразливост, брзина и напнатост кај оние со кои работите, но и кај вас.

За некои прашања треба да направите чекор наназад и да го решите она што е оставено отворено, особено ако се однесува на проблеми со документацијата.

Сега можете да го направите тоа.

 

Здравје

Респираторна чувствителност, зголемена нервоза.

 

ЛАВ

Храна

Залудно трошите и ви треба многу енергија за да го надоместите ова за да можете малку да ги засилите оброците и да додадете повеќе закуски што би се состоеле од комбинација од овошје и јаткасти плодови.

 

Љубов

И Сонцето во знакот Близнаци и преминот на Марс во знакот Овен се од голема помош во однос на енергијата, оптимизмот и функционирањето.

Сатурн останува во вашето поле на партнерства за да ви донесе тежина, бавност и одговорност, да ги обои вашите емотивни приказни и да ви негира нешто.

Овие негирања ве учат да се менувате, да растете низ сложеноста на емоциите и врските.

Слободни Лавови – најдобро би било сега да се дружите, да патувате, да не сте на место, да излегувате.

Со движења и настани се „креваш“, добиваш волја за смеење, флертување, освојување.

 

Работа

Меркур се враќа на вашето поле на кариера во својот ретрограден тек. Некои од вас ќе ја вратат енергијата што ја имаа на лажицата во претходниот период.

На некои им ја носи потребата да се решат прашањата што остануваат отворени.

Некои ги враќа на старите работни места или на старото деловно опкружување или им носи стари соработници, клиенти, стари договори.

Ако сакате нешто сосема ново – добро, тоа малку ќе се забави и нема да биде лесно да се започне.

За приливи ова е солидна недела, но сепак не е време за опуштање.

 

Здравје

Прилив на свежа енергија и оптимизам. Ти си главно добро. Постари – хронични заболувања.

 

ДЕВИЦА

Храна

Иако сте во период кога ви треба разновидна исхрана и на вашето тело му треба повеќе енергија – лесно можете да претерате.

Се препорачува да пиете повеќе течности, прво преку чаеви и сокови од овошје и зеленчук.

 

Љубов

Марс на полето на партнерствата до среда ќе донесе осцилации во односот со саканата личност – а потоа многу ќе се расчисти.

Претежно тоа ќе бидат добри и позитивни расчистувања, оние кои помагаат да расте вашата врска.

Но, ќе има и такви кои без крај ќе влезат во фаза на дискусии, во кои никој никого не слуша и двете страни тврдоглаво се држат до својот став.

Обидете се да не одите на тој начин, бидејќи сега можете да направите позитивна промена и во себе и во односот со саканата личност.

Слободни Девици – актуелни се старите познаници и поранешните љубовни приказни. Контактот може да се обнови, а страстите можат да ве вратат на она што сте биле.

 

Работа

Меркур се враќа во знакот Бик, чија енергија е прифатлива за вас, ја разбирате и добро се согласувате во неа.

Сè што треба да се заврши, направи, поправи или повторно да се стави на дневен ред – направете го тоа оваа недела бидејќи следната недела ќе ви биде неспоредливо потешко и покомплицирано.

Затоа, не одложувајте ништо. Општо земено – ќе се носите со секојдневните обврски, речиси ќе ги правите автоматски, според шаблон – нема да ви одземе многу енергија и време.

Точни приливи со кои ќе бидете задоволни.

Здравје

Зголемена нервоза, повремени дигестивни проблеми.

 

ВАГА

Храна

Сега можете да направите добар план за исхрана и да се придржувате до него, иако прво ќе бидете искушувани преку слатките и тестото.

На вашето тело му треба зголемен внес на течности и многу свеж зеленчук и овошје.

 

Љубов

Сè што е поврзано со функционирањето, стабилноста и одржувањето на врската во која се наоѓате – веќе некое време ви е комплицирано, тешко, барајќи.

Со влегувањето на Јупитер, а од среда и Марс на полето на партнерствата – ништо нема да стане полесно, само поединечни парови ќе се доближат до решенија во нивната врска.

За некои тие решенија се – дефинирање на врски, подигање на повисоко ниво итн… а за други – е, време е да се збогуваме, добра ноќ, пријатно, се гледаме во друг живот.

Слободна Вага – за мал број од вас ова е период на влегување во стабилна љубовна приказна. За многу поголеми – флерт, додворување, авантура.

 

Работа

Во моментов најмногу ве „боцкаат“ планетарните аспекти или не одат во ваша корист.

На ваша страна се само Сонцето кај Близнаците и Сатурн во Водолија.

Што би значело – секојдневниот бизнис генерално не ви дава посебни стимулации или можности.

Мора да работите, но да го постигнете она што го сакате е многу тешко.

Без оглед на тоа што не сте особено инспирирани и на добри позиции – сè уште работите на вашите планови – ќе дојде време за нив, побрзо отколку што мислите.

Во меѓувреме, решете го заостанатото.

 

Здравје

Чувствителност на кожата, главоболки, синуси.

 

 

ШКОРПИЈА

Храна

Темпото се засилува, па ви треба повеќе енергија, што не значи дека треба да ја барате во слатките, грицките или оброците „надвор од вашите нозе“. Одвојте време да подготвите квалитетен и здрав оброк.

 

Љубов

Во среда вашиот владетел се движи во знакот Овен и вашето поле на деловно и секое друго секојдневие, обврски, потреби. Ќе добиете силен импулс да решите се што долго влечете, но ќе добиете и доза на нервоза, нетрпеливост, раздразливост.

Меркур ретроградно се враќа на полето на партнерот – да ве потсети дека мора да се реши и односот со саканата личност.

Следните неколку недели се навистина важни со емотивната тема и дилемата на скорпијата – во тој период некои врски ќе престанат да постојат, а во други конечно ќе се разјаснат многу нерешени и комплицирани прашања.

Слободни Скорпии – би биле нови и страствени, но Сатурн и ретроградниот Меркур имаат различни планови за вас. Прво среди го минатото, па продолжи понатаму.

 

Работа

Марс и Јупитер се и добри и лоши на полето на секојдневната работа и односите со соработниците и според обврските – зависи што „храните“ и негувате.

Добро е – брзо ќе ги решите сите деловни прашања, ќе се фрлите на дело, ќе бидете незапирливи, полни со енергија и сила.

Лошо е – ќе бидете лути, тврдоглави, недокажани, импулсивни, ќе функционирате во стилот „глава до ѕид, па кој побргу попушти – или ѕидот ќе … или главата“.

Не навлегувајте во новото додека не го решите старото, а го има тоа – и документацијата и договорите и проектите, а има и грешки кои треба да се поправат.

 

Здравје

Чувствителни синуси и систем на коски и зглобови кај постарите Шкорпии.

 

СТРЕЛЕЦ

Храна

Списокот на намирници што треба да ги избегнувате е долг. Исто така, немате ред кога се во прашање оброците – најмногу јадете попладне или навечер. Избегнувајте брза храна.

 

Љубов

Кога Меркур ќе се врати во знакот Бик ретроградно, а Марс во среда ќе се смени во знакот на Овен и ќе го напушти вашето поле на интимност, минатото, семејството – ќе почнете полесно да дишете.

Како да сте симнале некој товар од вратот, како да сте се наполниле со повеќе позитивна енергија – подобро ќе функционирате во партнерствата (барем вие), ќе имате волји, иницијативи, страсти и желби.

Партнерот повремено ќе има „бубачки“ и ќе биде тежок и тврд, но оваа енергија што ја носите сега може да ја извади без поголеми проблеми.

Слободен Стрелец – Марс и Јупитер на полето на љубовта и уживањето бараат движење, случување, акција.

Венера во добар аспект со Сатурн – потсетува на минатото.

 

Работа

Тој Меркур кој се враќа во вашето поле на секојдневните работи и обврски ќе ви донесе поинтензивно справување со заостанатите, грешките и пропустите од оваа недела – и туѓи и ваши.

Исто така, ќе покаже дека постои тенденција другите (или вие самите) да ве преплават со обврски и комплицирани, но нерешени прашања.

Сепак, и вашата енергија и вашата креативност се во нагорна линија, па ќе можете да се носите со сите задачи.

Бидете што е можно повеќе ажурни, не оставајте ништо за подоцна бидејќи подоцна ќе биде покомплицирано.

 

Здравје

Иако вашата енергија е во пораст, сепак треба да работите на подобрување на имунитетот и поправка на вашите навики.

 

ЈАРЕЦ

Храна

Зголемете го внесот на млечни производи – ќе ве задоволи јогуртот, киселото млеко, кефирот и сите видови сирење.

Јадете месни производи, тесто и слатки умерено и повеќе потпирајте се на исхрана богата со растителни влакна.

 

Љубов

Минатото, особено од среда, има предност во вашите емотивни односи. Исто како и се што е поврзано со семејството, интимноста, блискоста.

Пред вас е решавање на важни прашања – за некого доселување, за некого вселување, за некого почеток на заеднички живот, реновирање, а за некои справување со прашања кои требало одамна да се решат…а не се. И затоа сега носат напнатост и нервоза.

Решете се сега и веднаш, почнете, не чекајте се да стане уште покомплицирано.

Слободни Јарци – Меркур се враќа на вашето поле на љубов за да ве потсети на старите познаници, минатото, нешто што не сте го завршиле.

 

Работа

Дека сте спектакуларно задоволни од состојбите во деловниот сегмент – не сте.

Многу работи се комплицирани или тешки, добивате информации во кои не знаете дали да верувате или не.

Од друга страна – сонцето на полето на секојдневниот бизнис многу ќе светне и ќе почнете да сфаќате дека непотребно сте биле загрижени за некои прашања.

Исто така, ви дава можност да заработите дополнителни пари – или преку дополнителни или повремени работни места. Ќе можете да решите некои финансиски теми кои ви донесоа главоболки.

 

Здравје

Чувствителност на коските и зглобовите. Можни проблеми со цервикалниот ‘рбет, синусите и главоболки.

 

 

ВОДОЛИЈА

Храна

Водолијата влезе во период со поголема физичка активност и движење, па ќе ви треба диета која ќе може да го компензира поголемото трошење енергија. Ова не вклучува слатки и брза храна, колачи.

 

Љубов

Единствените работи кои малку ќе ја иритираат или попречат Водолијата, а кои ќе бараат внимание се семејните прашања, справувањето со домашните и некои документи кои можеби се поврзани со домувањето.

Што и да е – справувајте се со тоа и решете го, не одолговлекувајте.

Сè друго оди во ваша корист – вашата енергија дополнително се подобрува од среда, односот со партнерот станува поинспиративен, интересен и со повеќе настани и акции.

Исто така – можете да се поддржувате еден со друг.

Слободна Водолија – доаѓа и бранот и вие ќе се движите. Некои од вас – во насока на нови луѓе и нови настани.

Некои од вас – кои ќе бидат заглавени во минатото затоа што не е решено и затоа – нема да можат да продолжат.

 

Работа

Кога Марс ќе се пресели во полето на движење, динамика, договори, кратки патувања, контакти, учење од среда – Водолијата ќе работи за сите пари.

И ќе ги има тие пари.

Во вториот дел од неделата, можете да склучите и да завршите многу сериозен деловен договор кој многу убаво мириса на солидна финансиска инјекција.

Единствениот недостаток е што трошоците ќе ви бидат доста високи, а за тоа можете да придонесете со вашата импулсивност при купувањето.

Од овој период многу од вас ќе добијат и понуда или идеја за нова работа.

 

Здравје

Можност за повреди, зголемена чувствителност на синусите, алергии, главоболки.

 

РИБИ

Храна

Промените на расположението ќе ве натераат или да побарате утеха во храната или да јадете „во движење“.

Недоследностите во исхраната може да влијаат на вашиот дигестивен систем. Обидете се да бидете поодговорни кон себе.

 

Љубов

Меркур се враќа во вашето поле на комуникација и средби во ретрограден тек, средба – иако повремени ќе има несогласувања и недоразбирања со саканата личност – сепак на крајот ќе успеете да најдете заеднички јазик и да се договорите.

Исто така, сега ќе можете да си објаснувате едни на други некои ситуации или зборови кои во претходниот период направиле проблем во вашата врска.

Обидете се да ги решите сите сомнежи сега и посветете повеќе време во заеднички активности и релаксација.

Слободни Риби – за некои од вас ќе има сегашни повратници од минатото. За другите – ќе сретнете личност која ја познавате само од приказната.

 

Работа

Марс од среда и Јупитер – планетите во вашето поле на заработка ве воведуваат во период на посилни активности и решавање на финансиски прашања.

Неделава има одредени корекции на пропусти, решавање на документи, справување со заостанати работи и рестартирање на комуникацијата со старите соработници.

И сето ова ќе ви излезе прилично добро.

Ако сакате да започнете нешто ново, сметајте на мали проблеми, пречки и компликации и наједноставните прашања. Информациите што ги чекавте сега доаѓаат кај вас.

 

Здравје

Алергиски реакции, можност за промени на кожата.

Фото: Илустрација