Погледнете што ви порачуваат ѕвездите на полето на љубовта, работата и здравјето за 2022 година.

Во 2022 година влегуваме преку квадратот на Сатурн од знакот Водолија со ретрограден Уран од знакот Бик – енергијата која не придружуваше во претходната година и која ќе ја одбележи годината што ни претстои.

А квадратот на овие две планети зборува за продолжување на конфликтот меѓу старото и новото, за реформите, промените во системот, старите обрасци на функционирање и судирот на верувањата со новото, зборува за справување во околности кои се комплицирани и напорни, зборува за тешкотиите, зборува за колективно и глобално ниво, силно влијае на нашите вредносни системи, како и на самите наши финансии.

А тие финансии и она што ни е вредно ги означува ретроградната Венера во знакот Јарец на влезот во оваа година, Венера која е во спрега со Плутон и Сонцето. Кога зборуваме за финансии, тоа се проблеми во сите структури и на сите нивоа – од една страна имаме чудесни суми на пари во рацете на поединци, од друга – имаме справување и истурање од шуплината во празно со „ обичните луѓе.

Кога зборуваме за други работи кои ни се вредни – за емоциите – овие позиции укажуваат на големи трансформации на постоечките врски, сериозни проблеми во врските, врски во кои има „трето лице“, зборуваат за недостаток на љубов и самопочит, и зголемување на желбата и стилот „Дај ми“, но и дека многу врски во кои има изразен проблем во изминатите неколку години – сега ќе ја достигнат својата завршна фаза.

Друга ставка која ни е многу важна и која ќе не следи во текот на 2022 година е движењето на оската на јазлите во знаците Бик – Шкорпија.

Бикот ја претставува материја, пари, се што е вредно за нас. Скорпијата претставува банки, финансиски институции, наследства, трансформација, загуба, смрт. Низ овие два знака ќе не следат затемнувања на Сонцето и Месечината и ќе го почувствуваме нивниот ефект на најдлабокото емотивно – интимно – ментално ниво како и на материјалното.

Едноставна симболика би била – од една страна ќе загубиме, од друга ќе победиме. Можеме да имаме пари, но не можеме да имаме интимност и љубов. Можеби имаме емоции, но нема да имаме ниту пара во џебот. На 30 април нè очекува првото, делумно затемнување на Сонцето во знакот Бик, на 16 мај целосно затемнување на Месечината во знакот Скорпија. Исто така, на 25 октомври имаме делумно затемнување на Сонцето во знакот на Шкорпија, а на 8 ноември целосно затемнување на Месечината во знакот Бик.

А што е со Јупитер во знакот Риби? Па, тоа е добро, нели? Јупитер ќе биде во знакот на Риби до 10 мај, кога ќе премине во Овен, а потоа повторно од 28 октомври до 20 декември. Позитивната страна – навистина ќе донесе придобивки, добри можности за успех, можност за патување и ќе активира се што е духовно во нас.

Ќе биде во поволни аспекти со Уран и Плутон – па затоа е многу можен професионален напредок, но и материјално „богатење“. Од не многу позитивната страна – Јупитер во Риби може да внесе приспивна песна во илузии, свртувајќи се исклучиво кон духовната страна и занемарувајќи ги сите други сегменти од животот, а кога е во врска со Нептун, кој исто така е во знакот Риби – може да донесе измама, лаги, лажна среќа, големи планови но ситни исполнувања на истите – се може да остане само „во глава“ или на хартија – но без реализација.

Ќе има три Јупитери во Рибите во текот на цела 2022 година – како и да е, годината пред нас не е воопшто лесна, едноставна. Циклусот на промени само продолжува и годината што е пред нас нема да биде исклучок.

ОВЕН

Љубов

Јупитер на полето на тајните, неактивноста, пасивноста, блокирањето – не е баш совршениот поттик за квалитетна врска со саканата личност. Врската ќе има подеми и падови до почетокот на пролетта – оттогаш, а особено од моментот кога Јупитер ќе влезе во полето на вашата личност – на почетокот на мај влегувате во друга фаза со емотивниот партнер – фаза на разрешување, движење, заклучоци. што кај некои парови може да резултира дури и со брза одлука за почеток на заеднички живот или брак, а во постоечките врски може да донесе нови, интересни споделени искуства и олеснета комуникација.

Она што треба да го забележи зафатениот Овен е периодот до мај – кога постои сериозен потенцијал да влезете во тајна емотивна приказна која може да ви наруши многу планови и да ви донесе доста големи компликации со саканата личност. Исто така – средината на летниот период, како и есента 2022 година може да биде време кога со партнерот ќе имате нагласена напнатост и проблем во комуникацијата. Со помала нервоза, ова ќе се надмине. Слободен Овен – ако сакате да си го олесните животот што е можно повеќе – подобро прескокнете го првиот квартал од следната година.

Врските кои ќе бидат потоа ќе почнат да носат убав потенцијал за проблеми, комплицирање на сопствениот живот, неуспеси. Свесен сум дека не можеме да избереме кога и кога ќе се заљубиме – но ако е во ваша моќ – прескокнете го овој период.

Од пред крајот на април – сосема друга приказна. Луѓето кои потоа доаѓаат во вашиот живот ви носат трепет, големи страсти, уживање и допир на импулсивност – па нема да биде чудно ако донесете брза одлука за заеднички живот. Исто така – август, октомври и декември се одлични месеци за започнување на нови емотивни приказни. Минатото ќе има мало влијание врз вас оваа година – можеби во првите неколку месеци од годината и од октомври до крајот на 2022 година.

Работа

Во бизнисот, оваа година ќе ги промени фазите на планови, повлекувања или дури блокади со фази на брз напредок, развој, голем прилив на енергија за да се засили и да започне нешто ново. Сè додека Јупитер е во вашето природно дванаесетто поле – тешко дека ќе успеете да ги постигнете искачувањата кон кои се стремите.

До средината на пролетта се поактуелно е планирањето и подготовката за поинаков начин на функционирање, нови деловни почетоци. Значи, до пролет имаме период на истражување, подготовка, креативност, размислување, а од пролетта – одговорност, иновации, развој, големи деловни активности кои се поврзани со брз напредок и промени.

Есента 2022 година е особено активна за вас – тоа е период во кој може да ви се чини дека имате премалку време за се што треба да се направи – особено затоа што тогаш има можност да преземете премногу обврски или да активирате дополнителен деловен ангажман. Во однос на финансиите – година која носи големи можности за заработка, но трошоците секогаш ќе „одат по стапките“.

Здравје

Периодот до пролет може да донесе зголемени проблеми со вирусни и бактериолошки инфекции, чувствителни синуси и настинки. Есен – можност за повреди, потреба од внимателност во сообраќајот.

БИК

Љубов

За Биковите 2022 година е година на големи лични промени, но и промени во партнерскиот сектор. Затемнувањето на Сонцето и Месечината во оваа година ќе се случат во вашиот знак, ќе ве воведат во сосема нов живот – емотивни фази и ќе бараат од вас да се движите.

Колку сте поспремни за овие промени, толку посвесни дека тие се очекуваат од вас – толку полесно и помирно ќе поминете низ бранот на трансформација што влијае на вашите партнерства и на вас. Ова е година за дефинирање на постоечките врски, без разлика дали се краткорочни или долгорочни – време е да се направи пресек – или во насока на разделба (пред се поради незадоволство од врската или „трета страна“), или во насока на преселба на повисоко ниво – влегување во соживот или брачна заедница.

Оние кои се веќе во брак – вашата врска влегува во фаза на преиспитување, а лесно е можно ова преиспитување да ја активира можноста за влегување во тајна врска или заљубување во друга личност – прво во вториот дел од пролетта и летото. 2022 година.

Биковите оваа година ќе научат што е љубов и што се радуваат кога е љубовта во прашање. Ако е партнер – ќе се движи во посериозен правец. Ако не – времето на разделба неизбежно ќе дојде. Слободни бикови – за вас ова е многу активна година, малку драматична, малку повеќе исполнета со страсти и делумно минатото може да има голема улога во вашиот љубовен живот. Периодот пред влезот во пролетта ќе ви врати некои „стари познаници“, но истовремено преку работата и друштвото, излегувањето, социјалните мрежи ќе дојдат нови љубовни можности.

Април носи љубовни страсти, приказни кои се обоени со романтика (но евентуално и тајни) додека мај и јуни ќе бидат особено убави, вашата енергија е на високо ниво и ќе се чувствувате одлично, а емотивните врски започнати во тој период ќе ви донесат големо љубовно задоволство. Добар ви е и септември, додека октомври, ноември и декември повторно ќе ја активираат можноста за љубовни „повратници“.

Работа

А бизнисот е година на промени за вас. Претходната 2021 година донесе компликации, притисоци, реорганизација кои не ви одговараат и тешкотии во бизнис секторот, но и вашето чувство дека сте блокирани и не можете да избегате од ситуациите, направете исчекор и промени.

Исто така, финансискиот сектор бележи пад, приливите се намалуваат, а трошоците се зголемуваат. Оваа година се отвора полесен пат до истите тие промени, прво во првата половина. Ова е добар период за пробив – Иако ќе имате повеќе можности до крајот на годината, но не толку добри и тие можат да бидат обоени од вашата импулсивност, па затоа – постои шанса за погрешни чекори. Секторот на поддршка, пријатели и оние кои ве „туркаат“ напред е обоен со енергијата на Јупитер во текот на првите пет месеци и треба да им дозволите на оние кои сакаат добро да влијаат врз вас да ви отворат нови врати и да ве поттикнат да се промените. Кога станува збор за финансискиот сегмент – вториот дел од годината не е совршен и може да ви донесе зголемени трошоци и грижи за пари.

Здравје

Здравјето треба редовно да го проверувате, бидејќи проблемите на кои не обрнувате внимание или игнорирате – може да се влошат. Почести здравствени проблеми кај хроничните пациенти.

БЛИЗНАЦИ

Љубов

Јупитер во знакот на Риби ќе ви одговара во бизнисот, но не и во емоционална сфера – Јупитер е планета која го претставува вашиот партнер знак на Овен кој е во квадратен аспект со вашиот (аспект укажува тензија, конфликт, “борба”). Од оваа причина, тоа е сигурно дека ќе до пролетта 2022-a често ќе имаат несогласувања кои можат да бидат охрабрени и одредени ситуации од минатото кои се повторуваат, и повремени сомнежи и љубомора (и вашиот партнер, но особено вашето), но и детали кои се случуваат на дневна основа.

Сепак, тоа е веројатно дека овој период доведе до трајна пауза во односите или брак. Уште еден тензичен период е во текот на јули и август – кога интинктот на загрозеност од партнерот може да биде потежок. И во последниот квартал од оваа година – уште еден бран полошо комуникација.

Најважното нешто во текот на целата 2022-e е дека нивната импулсивност и тенденција да се носат избрзани одлуки кога станува збор за партнерства – ќе се смири. Стабилноста и односите со некои од знакот Близнаци се загрозени, тоа навистина се издвојува – но отворени разговори и меѓусебно почитување и подготвеност да се слушне другата страна – сигурно може да биде корисно.

Слободни Близнаци – за вас 2022-a многу активна љубов. Ниту нови, ниту старите корени не се проблем, проблемот е во тоа што врската почна да станува стабилна и се истрае. Ви се допаѓа дека оваа година е ваша “пракса за љубов” – лесно да се започне, но дури и полесно да се оди затоа што во врската не е интересно или поради нешто друго што ќе го оптовари вашето. Февруари, март и дел на април се особено инспиративни за вас. Исто така, јуни и јули се многу интересни и можно е дека во текот на овој период да продовивате нови симаптии од луѓето околу вас. Од октомври оптоварени ќе бидете со работи од минатото, поранешните партнери често ќе се обидуваат повторно да станат важни во вашиот живот.

Работа

Јупитер ја активира вашата кариера на полето работа, а од оваа планета која е силно влијателна – сигурно е дека ова е година на големи бизнис пресврти и промени. Тоа што кариерата на полето на работата ќе биде поддржана од Јупитер не значи дека се што ќе замислите ќе ви оди позитивно, нема лесно да се дојде до позиција и стабилност или промени што го сакате.

Јануари и февруари ќе ви земат многу енергија а нема да ви обезбедат задоволителни резултати. Меѓутоа, од март е повеќе од добро и за промена и за нови идеи и решенија кои доаѓаат од ваша страна. Во текот на април да сте внимателни за да не летате премногу, да не се направи поголем хаос во работата но, исто така тоа ќе биде добар период ако не веруваате без задрѓка на ветувања сто проценти од другите луѓе.

Од влегувањето во мај и во јуни – имате одлична предиспозиција за нова соработка. Летниот период ви е прилично пристен, но со доста напната работа и со поголеми проблеми. Од есен ќе имате премногу обврски во исто време со нагон да се повлечете и да донесувате избрзани потези и изјави  кои можат да бидат погрешен потег. Финансии – многу шасрено движење горе-доле.

Здравје

Пролет и есен се годишните времиња во која ќе бидете многун чувствителнио со здравјето. Може да има засилени проблеми со респираторниот систем, алергии и намален имунитет. Во текот на годината – чувствителност на стрес.

РАК

Љубов

Сликата за влез во 2022-година, вели дека пред раковите е период во кој е потребно да се направат големи промени во емотивните врски.

Ова на некој начин е клучна година за вас, ќе се реѓава иднината на вашите односи: дали сте заедно по навика, рутински, затоа што делите заеднички интереси, фиансиски планови и одбвсрки или сте заедно заради љубов и страст. Ќе мора да се рашаваат овие дилеми.

Односите во кои постои некој вид на страдање ќе имааат неколку “пробиви”, ризични моменти во 2022-та. Тоа е време со влезот во пролетта, како и во август и ноември. Некои од раковите во овие периоди може да престанат сос егашните врски, други ќе најдат сиула да ги направат потребните промени и да продолжат заедно со однос зајакнат и постабилен. Но, повеќето ракови во 2022 ќе влезат во овие предизвици, без разлика на крајниот исход.

Ова е година на подлабоко поврзување, па така периодот од пролет до есен многу парови ги очекува влегувањето во брак и планирањето на семејството.

Препорака за раковите е да не остават нерешени прашања, работите да не се игнорираат и држат “под тепих” кога нивното партнерство е во прашање – затоа што се што ќе потиснуваат или премолчат – ќе биде повторно на дневен ред во ноември, а потоа може да донесе поголем проблем во врската.

Слободни Ракови – до март е период на појави и луѓе кои ќе ве вратат во минатото  – можни се  “повратници” или враќање на некои односи и луѓе каде кои постои разлика во возраст, статус, далечина. Ова е некако судбински период за вас, како што ќе ви донесе важни животни лекции. Во суштина, целата година ви е таков период – раковите учат за љубовта на комплициран начин, но во исто време да се научат и да се соочат со своите стравови кога љубовното уживање е во прашање.

Април може да донесе нова, голема љубов во вашиот живот, можеби некој кој не живее во близина на вас, можеби тајна приказна. Јули и август, исто така се многу интензивни, ова е период кога ќе го видите сјајот и привлекување на додворувачи. Во последните три месеци од 2022-ќе ве очекува повторно предизвик од настани и лица од минатото и љубовна карма. Ќе ве снајде тоа што сте го оставиле зад вас во минатиот период.

Работа

Транзитот на Јупитер во знакот на Риби ја активирате вашата страна и интерес за странство, туристички планови, за образованието и учењето, работа… и тоа е судбинско поле за вас. Во годината сте кога што треба да ја напуштите кмомфорнта зона на ваши пердрасуди и стравови што ќе биде утре со вас, да размислување пошироко, а можеби и да се обидете да побарте други работни места и дадете шанса за нешто ново, да се направи чекор напред.

Вашиот финансиски сегмент е веќе доста долго време под притисок, ваквата ситуација ќе продолжи и на почетокот на годината. Тоа е можно дека сте и ова даде конечна поттик што треба да излезе од “безбедна зона” и се осмелуваат да бидат големи промени.

Во текот на првата половина од оваа година е поволно време е да се тргне кон решавање на сите прашања поврзани со бизнис сегментот, можеби и со промена на работно емсто или бизнис активност, и да се создаде солидна основа после која можете да се опуштите и да се одморите за време на летото. Во периодот од септември значително ја подобрувате вашата финансиска состојба и ќе дочекате вистински резултати од она што го имате инвестирано во себе и во бизнисот. Во декември може да биде малку повеќе комплицирано, прво, поради големиот број на обврски, но исто така и поради лошите односи со бизнис средината. Во текот на 2022 можете да очекувате многу помош од пријателите.

Здравје

Променлива година за здравјето. Стресот и промени на кои сте изложени можат да влијаат и на менталното и физичкото здравје. Проблеми со стомак, може да има проблеми со жлездите и хормоните.

ЛАВ

Љубов

Транзитот на Сатурн низ вашето поле на партнерства продолжува и во текот на 2022-година. А каде е Сатурн, има тешкотии, притисоци, одговорност.

Сатурн дополнително ја отежнува состојбата во со квадратот на Уран кои транзитираат преку вашето статус поле и затемнувањата што ќе се случат оваа година на оската – семејство, стабилност, темел – статус (тука темелот се однесуваат на бракот и емоционална состојба).

Резиме е дека 2022 година не е баш лесна година за вас до степен кој што би сакале да биде затоа што ќе продолжите со доживуањето себеси како центар на светот, па и годинава се продолжува со потребата за преиспитување на односот што го имате кон себе и другите, на тоа колку сте зрели, одговорни и подготвени да работат на принципот на НИЕ, а не по принципот на JAС.

Во првите пет месеци е особено тешко за оние кои се во парови и овој период може да донесе тенденција за напнати дискусии, неочекувани промени, дури и можност за ставање крај на врските (во јануари и февруари конфликтите може да бидат и под сомневање за лојалност за трети лица кои се мешаат во вашата врска).

Јуни, јули, август и септември се многу потивки – летно сметање на времето е секогаш “вашата” зона – тоа е подобро чувство за лавовите, подобро да управуваат и полесно да се работи со некој близок. Октомври и декември се неутрални, но во ноември ќе биде доста комплицирано, особено за оние кои живеат заедно или кои се во брак.

Немојте да се убедувате дека сè е толку темно – многу од лавовите кои се во долги примерни односи во текот на годината може да одлучат да се започне заеднички живот и отпочнување на семејство.

Слободни Лавови – за вас периодот до пролет ќе биде многу интересно, бидејќи тогаш може да се доживее сериозно партнерство и лице со кое може да се изгради односи стабилна врска. Ако се уште останете сами, не грижете се – во годината, а особено во август тима влијание судбина и повторно во преден план излегува сериозна емотивна приказна. Есента веќе мириса на добро, на светлина и воздух полн со контакти, повеќе додворувачи кои се “во игра”. Ќе биде година што ќе го промени вашиот став кон љубовта и припадноста.

Работа

А бизнис сегментот е поле главно оптеретено со компликации и големи тешкотиите кои беа тука и во 2021-та година, а во еден дел ќе се пренесат и во 2022-во.

Се во однос на работа има услови да се менува и станува несигурно без оглед колку вие се чувтсвувате способни и со самодоверба, во такви околности на лавовите им е тешко да се снајдат и умеат да се блокираат сами себе, особено откако ја немаат поддршката што ја очекуваат.

Сатурн, спротивниот на вашиот знак, ќе ви носи сериозни соработници, но и деловни односи кои се доста оптеретувачки, се предизвик и се очекува од вас значително поголема посветеност и одговорност. До крајот на мај лавовите ќе имаат големи флуктуации и во однос на платите и во однос на стабилноста – вистински промени кои се надеваат дека ќе се движат почнуваат од месецот мај, а всушност се вовед на она што ќе се случи потоа и преку целата 2023 година во која лавовите ќе се блеснат.

До октомври ќе се вртат приказни кои се доста сериозни, и можеат да бидат поврзани и со старнство. Оние кои се ангажирани во приватниот бизнис ќе внесат големи промени во начинот на работата и понудата – што ќе се покаже како вистинскиот потег.

Здравје

Здравствени проблеми се главно предизвикани од стрес и нестабилна ментална – емоционална состојба. Потенцијалните проблеми со здравјето се очекуваат во текот на пролетта и есента во 2022.

ДЕВИЦА

Љубов

Влегувањето на Јупитер во областа на партнерство нема да биде со исти последици за сите. Основните карактеристики на Јупитер во вашето поле е активирање да се зголемат, зајакнат и да ги прошират состојбите кои се затекнати – оттука, ако врската на долг рок е нестабилна – може да се очекува продлабочување на проблемите и напнатоста, па дури и до прекин на многу односи – прво, до крајот на пролетта 2022, а потоа во есента истата година. Тие кои пред влезот на Јупитер во нивното поле имаат стабилни врски, се однесуваат со разбирање, стабилност, блискост и меѓусебно почитување имаат предност над сите други – ќе доживеат продлабочување на тие односи и уште поголема близина и соработка.

Во 2022-та многу од тие кои сега се со стабилни врски во кои е Девица можат да очекуваат надградба на односите со влез во брак па и планирање семејство со партнерот. За такво нешто најубаво е ако се случува во  пролетниот период, особено во април 2022 година и септември во годината – која е традиционално ваш месец.

За Девиците ова е година на важни одлуки во однос на партнерствата – оние одлуки после кои кои се менуваат животите.

Слободни Девици – доста долго планетите не се на ваша страна и во претходните години доведена кога е љубовта во прашање, ви создаваа сложени и емоционални приказни или ве насочуваа кон бизнис сегментот како компензација, оставајќи ви малку простор за љубов, партнерства и релаксација. Оваа година, овој тренд дефинитивно ќе се промени на подобро. Тоа е она што Јупитер го внесува кај вас во областа на партнерства – ќе донесе некој вид еуфорија на ново започнати љубовни приказни, чувство на  заклучок “тоа е тоа, и не гледам што понатаму треба да чекаме”, па не е ни чудо што многу емотивни врски на Девиците започнати во 2022 година ќе имаат имаат брз тек, брзо врзување и подеднакво брзо решение за подигање на односите на повисоко ниво. Самиот почеток на годинава се поврзува со или љубов од минатото или почетокот на судбинска – кармички љубовна врска. Одлични месеци за новата љубов се март, април, јули и септември 2022 година.

Работа

Сатурн во областа на бизнис на секојдневниот живот и врските со колегите и минатата година донесе зголемување бара многу енергија инвестиции преку бизнис сегмент и нестабилни односи со оние со кои соработуваат. Овој тренд нема да се промени ништо особено не во 2022-та година за вас временската константа на докажување, време кога треба да се биде особено организираниот, фокусирани и стабилна во бизнисот. Како емоционална сегмент, Јупитер ќе биде два начини да работат на вашиот бизнис односи – некои уред волја во текот на оваа година да го прекине вработување, бидејќи повеќе не може да се најде во постојните бизнис и да се сврти планови, кои можат да се однесуваат на приватниот бизнис. Другите членови на овој знак може да се очекува подобрувања, одредување позиција, нови бизнис партнерства – што може да биде многу ефективен и долгорочен докаже. Најдобар период за промени во текот на април и во 2022 година. Ноември и декември може да донесе сериозни компликации во вашиот бизнис сферата и недостаток на финансии.

Здравје

Повеќе чести респираторни инфекции и алергии, што особено може да се зголеми во текот на есенските месеци. Потребата за континуирано следење и контрола во хронично болни. Постарите – проблеми со циркулацијата на крвта и вени.

ВАГА

Љубов

Ретроградноста на вашиот владетел Венера на почетокот на годината и тоа во област која се однесува на стабилноста, темелите, семејство – не ветува лесни задачи, напротив покажува дека Вагите мора да ги погледнат работите околу себе во однос на партнерството доста сериозно, без разлика дали се во врски или во брак.

Oската на јазли и еклипсите знаци кои за вас говорат за чувствата и настаните во партнерствата и бракот укажуваат дека 2020-та ќе биде време на предизвици и преиспитување за вашиот личен однос кон партерот и кон самата врска. Не можете да ги игноритате проблемите кои ги создавате во недоглед, мора еднаш да се соочите сои нив, и да “ставите линија“ на настаните кои не ви се допаѓаат во партнерството но, бидете критични и кон себе како што сте кон партнерот  во смисла – можете ли вие како и партнерот и да се промените и прилагодите едни со други, да се поврзете вистински или не, дали делатите исти системи на вредности, исто размислување за клучните работи, начинот на функционирање, на соништа и планови.

Затоа, оваа година ќе биде година кога ќе има повлекување линија во многу односи но, исто така, ако се има добра воља и се вложи напор тоа ќе даде резултати, без разлика дали вашата цел е да се стабилизира одноот или неговиот напредок, дефинирање на партнерството.

До крајот на јануари – компликации, тежина, чувство на стагнација или вртење во круг. Ни февруари не е спектакуларен, особено за брачните односи и за оние кои живеат со партнер. Но, потоа што ќе влезе во помирен период и фаза на јасно изразена љубов која, главно, ќе трае тивко до есента 2022 – особено во ноември, а ако не се потрудите може следниот јануари и февруари да бидат најкомплицираните месеци за вашето партнерство.

Слободни Ваги – од средината на февруари до крајот на април ќе биде период што е многу поволен за нови почетоци со нови емотивни приказни. Дали тие ќе се претвори во нешто посериозно ќе се покаже времето од мај до октомври – Во овој период по првата “проверка” на издржливост и вредност на односот. Подобар момент за љубов е во текот на летните месеци до септември, а на крајот на годинатасе се очекува љубов со “повратници” и луѓе кои само се обидуваат да ви се доближат и освојат. За вас 2022 е време за многу интензивни и комплицирани љубовни приказни.

Работа

Јупитер во мај, а потоа повторно во ноември и декември ќе транзитира преку поле што е поврзано со бизнис, секојдневни обврски, услуги, колегијални односи. Може да ви донесе проширување на бизнисот, повеќе работа на дневна основа, или во одредени периоди треба да се направи голема промена во својот бизнис сектор, да се преземат повеќе обврски на себе, да се работат повеќе работни паралелно.

Влијанието на Јупитер од доцна пролет, во текот на летото, а до крајот на октомври, исто така, ќе се истакне на бизнис прашањата, во партнерство, промените – но, пред Вагите 2022 година ќе биде исполнета и претежно успешна, ќе се видат и резултатите од сета таа работа (иако вашата волја и тенденција за трошење ќе се зголеми). Исто така, плановите и задачите кои ќе ги започнете во првиот квартал на 2022 ќе влезат во почнат во вториот квартал ќинтензивно да се отвораат и остваруваат. Ако успеете да ги одржите, есента е време на полн успех.

Здравје

Јупитер во областа на навиката, здравјето и болеста е одлично кога навистина се грижите за себе, бидејќи неговото влијание во оваа област тогаш ви е поволно. Меѓутоа, ако го занемарите вашиот организам, не се грижите за себе, ако сте склони кон лоши навики – тоа може да се покаже како прилично проблематично за вас. Редовно контролирајте го здравјето и чувајте го своето тело.

ШКОРПИЈА

Љубов

Ве очекува пресврт за многу прашања, дури и кога зборуваме за партнерства. Имено, Уран извесно време е на вашето партнерско поле, а во текот на 2020 година (накратко) и во текот на 2021 година (целосна година) Сатурн транзитира низ поле кое зборува за семејството, стабилноста, корените – што прави квадрат со истиот Уран, внесувајќи турбуленции во многу ваши врски, не очекувајте тоа брзо да се менува.

Тој квадрат ќе биде актуелен во текот на 2022 година, со тоа што ќе се случат затемнувања и на оската ти-и партнерот. Затемнувањата најавуваат нови фази кои на почетокот носат непријатност и тежина. Од горенаведеното ви е јасно дека на зафатените Скорпии им претстои година на промени во однос на партнерството. Тоа автоматски не значи дека ќе ви „пукнат“ емотивните врски и бракови, туку дека ќе се дефинира во која насока одите вие ​​и вашиот партнер.

Некои луѓе навистина сакаат да одат по патот на развод, раскинување, но ќе има и такви кои ќе одат по патот на борба за заедничкиот живот, за бракот, семејството или ќе најдат модел да функционираат заедно и да се приспособат еден на друг. Едноставно кажано – она ​​што ќе ги помине тестовите на Сатурн (време, тежина) ќе продолжи да се развива, а она што не поминува – и време беше да се заврши.

За формирање семејство, влегување во заеднички живот, брак, раѓање – одличен период е мај и на есен. Лоши периоди – април (тајни врски),  јули, ноември.

Слободни Скорпии – енергијата на Јупитер на љубовно поле секако ќе ви донесе потреба за забава и уживање, но и нови квалитетни емотивни можности. Во текот на јануари и февруари минатото ќе има предност, а во тој период можни се обновени љубовни врски. Април – склоност кон тајни врски, романтични авантури за кои можете брзо да сфатите дека не ви го носат она на што се надевавте. Август – комплицирани врски, но длабока емотивна врска. Од октомври до крајот на годината – уште еден „круг“ поврзан со минатото. Исто така, врските засновани на големи страсти.

Работа

Јупитер ќе ви даде креативност, добри идеи, охрабрување во текот на првиот квартал од 2022 година, како и во текот на ноември и декември. Во периодот од мај до крајот на октомври Јупитер ќе биде во вашиот сектор кој е поврзан со секојдневните работи и обврски, па во тој период до мај очекувајте ја манифестацијата и резултатите од она што го започнувате и замислувате.

Годината што е пред вас е прилично напорна во бизнисот, но делумно полесна од 2021 година, бидејќи веќе сте прифатиле дека без посветеност на секојдневното работење и без поголеми промени – нема да можете успешно да функционирате и добро да заработувате. Таа 2022 година е подобра во однос на заработката, но паралелно ќе растат и трошоците – особено оние поврзани со семејството и партнерството во кое се наоѓате.

Напнати периоди на работа може да бидат во текот на јули и август, како и ноември. Тоа е време кога учите како да работите со оние со кои не се согласувате и кои сметате дека ве кочат во работа. Ретроградното движење на Марс од октомври до крајот на годината носи трошоци, даноци, предупредувања и беспарица.

Здравје

Година во која треба повеќе да се занимавате со своето тело, но и со психата. Се препорачува физичка активност. Можните проблеми се поврзани со ‘рбетот, забите, зглобовите и нервниот систем.

СТРЕЛЕЦ

Љубов

Јупитер, владетелот на вашиот знак, влегува во Риби – полето што го претставува вашето семејство, простор за живеење, стабилност, корен. Така, ќе се активираат членовите на вашиот знак – инвестиции во домување, проширување на станови, купување стан… но и „проширување“ на семејството преку нови членови ако сте во таква врска или брак.

Вашите родители може да имаат здравствени проблеми, особено во пролетта 2022 година. Некои Стрелци кои се во емотивни врски оваа година ќе донесат одлука за заеднички живот, брак, потомство. Но, да не биде се така едноставно (а не е) – оваа година ви носи зголемување на трошоците за членовите на семејството и домувањето, ви носи дека справувањето со семејните односи ќе го одвлече вниманието на добар дел од вашата енергија и можеби се мешате во некои други сектори.

Исто така, ќе има многу предизвици и компликации во партнерството во текот на 2022 година, особено на почетокот на годината до средината на февруари, потоа во текот на мај, во текот на септември – а особено во периодот од средината на октомври до крајот на година.

Во овие периоди врската и комуникацијата со саканата личност ќе бидат покомплицирани од вообичаено, а особено напнат е овој есенски термин (кој делумно ќе се прошири до 2023 година) бидејќи тогаш Марс, планетата на акцијата и вербалната агресија ќе биде шест месеци во вашето поле на партнерства.

Слободен Стрелец – нема да ви се допадне Јупитер на полето на домот за љубовни „дејства“ на почетокот на годината – можете да „седите“ дома, да трошите….. и да јадете. На крајот може да има некои контакти преку социјалните мрежи, но тоа многу лесно може да се покаже како лудост и преголеми очекувања. Но, од пролетните месеци истиот Јупитер ви го активира полето на љубовта, а до есента 2022 година ќе имате прилично жежок период за флерт и емоции. А наесен влезете во ретро стил и очекувајте поранешни партнери и познаници.

Работа

Јануари ќе го преспиете без акција, кукајќи колку сте слаби со финансиите и најмногу рекреативно ќе се занимавате со бизнис. Но веќе од февруари и за време на поголемиот дел од пролетта, влегувате во фазата кога сакате веднаш да се смени се, бидејќи притисокот и околностите, обврските ќе бидат прилично тешки да се решат без последици.

Впрочем, доволно долго ви е јасно дека она што го работите не е вистинското и дека промената е неопходна за вас. Некои од вас ќе одлучат да започнат приватна работа – ако го направите тоа, направете добар план, истражувајте го пазарот и не се истрчувајте набрзина – Сатурн кај вас е долго присутен во полето на комуникација, договор, ментални активности – и веројатно сте научиле и само дека во такви околности не се случува ништо брзо и преку ноќ, туку мора постепено, преку многу напор и трпение да се дојде до вистинскиот момент.

Мај и јуни може да се покажат како вистинско време за такво нешто. Најчесто правилно функционирање на бизнисот за вас во 2022 ќе биде до есен, поточно до октомври – а потоа следи ролекостер, гужва и хаос од преземени деловни обврски и планови при што немате време за себе и за одмор, за преиспитување во работата.

Здравје

Во пролетниот и есенскиот период ќе бидете доста чувствителни. Можете да имате проблеми со имунитетот, но исто така и со стомакот (регулирајте ја исхраната пред да се претвори во нешто по сериозно), како и со притисок и полошо циркулација, чувајте ги нервите.

ЈАРЕЦ

Љубов

Ретроградната Венера во вашиот знак на почетокот на оваа година ќе одбележи се што е поврзано со љубовта, без разлика дали сте слободни или зафатени – а тоа се големи промени, големи трансформации во врските но и во вашата личност и начинот на гледање на емоциите, враќање на минати прашања со партнерот. За оние кои се во врски и бракови, во суштина се ќе се сведе на една иста тема – дали јас ти вредам доволно и дали ми вредиш – за да продолжиме, да си ја градиме врската?

Ова дополнително го покажува Сатурн во вашето поле на лични вредности, квадрат со Уран од полето на љубовта, животните задоволства, како и оската на јазли и затемнувања што ќе се случат на вашите полиња – љубов – возвратена љубов.

За некои припадници на вашиот знак – ќе има трета личност (или за вашиот партнер или кај вас) која ќе ви направи проблеми во врската. Во други услови и околности едноставно ќе научите да ги надминувате разликите што се очигледни.

Напнати периоди кои можат да доведат до прекин на некои односи се самиот почеток на годината, мај и јуни, како и октомври, ноември, декември. Оваа година некои врски ќе преминат на посериозно ниво – особено во текот на пролетта и есента – можни се формалности и веридби, заеднички живот и брак.

Слободните Јарци – почетокот на годината – поточно јануари и февруари – ве враќаат чекор назад, до сите оние приказни кои останаа неразрешени, недовршени, без заклучок. За уште еден обид – што и да излезе од тој обид. Март, мај, јули, септември и декември – се одлични периоди за љубовни приказни – но слободно сметајте на повеќе комуникација, активности, дружење и контакти со спротивниот пол во текот на годината. Ако го избереме најдобриот период за љубов, тогаш е пролет – личноста со која ја започнувате приказната ќе ви донесе голем ентузијазам, романса и љубов, а големи се шансите тоа да потрае.

Работа

Вашиот владетел во областа на финансиите и личните вредности ве учи на многу тешки лекции, нели? Тоа те тера да бидеш максимално одговорен и организиран во однос на работата и парите, а не многу дарежлив кога станува збор за давање награди…. Бара да ја одвоиш пченицата од плевелот – да разбереш кои работни места или кои задачи за вашите начини на функционирање се добри и кои мора да ги испратите во заборав.

Вашиот знак сака да го задржите она што навистина вреди, и да промените сè друго – затоа што тоа е единствениот начин да го извлечете најдоброто од вашиот бизнис. Јупитер ќе биде во вашето поле на комуникација, информации, знаења, договори, ментални активности до мај, а потоа во текот на ноември и декември – што е можност да научите и да се договорите за нешто ново, да стапите во контакт со луѓе и компании кои се добри за тебе. Ќе имате добри идеи, креативност, вашите зборови и постапки ќе имаат сила – и сето тоа се одлични предуслови за напредок и развој. Вториот дел од годината е поповолен за вас, но првиот дел и покрај тешкотиите ви носи добри знаци за промени.

Здравје

Оваа година движете се повеќе, вежбајте, пешачете. Ќе имате повремени проблеми со имунитетот, особено во текот на пролетта и есента. Кај постарите – проблеми со вените и крвните садови.

ВОДОЛИЈА

Љубов

Сатурн во вашиот знак (нема да се ослободите од него до пролетта 2023 година) во квадрат со Уран од полињата на стабилност, безбедност, корени, семејство, ретроградна Венера зад вас и оската на јазли во полињата кои зборуваат за приватни и јавниот живот …. значи, на прв поглед – не изгледа дека лесно ќе ја пребродите 2022 година кога се во прашање емотивните врски.

Сатурн ве учи да истраете и да бидете одговорни за оние врски што вредат, неговиот квадрат со Уран – дека треба да се направат промени за да опстане врската или бракот, оската на јазли и затемнувања – дека некои врски ќе бидат прекинати, а други ќе се го подигнат нивото (многу е можно оваа година да ги формализирате врските, да се омажите или жените и да создадете семејство бидејќи ќе треба да се „смирите“), и ретроградна Венера – да ги преиспитате вашите емоции – дали постојат или не, и дали се насочени кај сегашниот партнер или некоја десети.

Ако очекувате ова да биде лесна година за вас, емотивно – тоа нема да се случи. Ова е година на одвојување на расчистување на дилемите – и тоа може да биде прилично непријатна и незгодна работа, но затоа остатокот од расчистувањето, доброто, ќе биде феноменално. Генерално – вториот дел од годината е поедноставен и обоен со подобра енергија (освен ноември).

Слободна Водолија – доминација на минатото на почетокот на годината, минатото на крајот на годината. Тоа не мора да бидат бивши партнери, тие можат да бидат сличен тип на врска или личност слична по карактер на бившиот партнер. Март го носи токму типот на приказна што ја сакате – луда, брза, електрична и полна со страст. Прескокнете го април кога е во прашање љубов, а од мај „фатете се на работа“ бидејќи сте во период на интензивна комуникација, настани и додворување што ќе трааат речиси до септември. Крајот на годината може да донесе двоумење помеѓу нова личност и поранешен партнер кој неиспровоциран повторно се појавува во вашиот живот.

Работа

Во текот на јануари и еден дел од февруари ќе бидете позафатени со актуелните работи. Од тој период до половина на април – тоа е одличен момент за почеток или нешто сосема ново, да се најде нова работа или да се постават во постоечкиот бизнис и работа сосема нови елементи кои брзо ќе дадат многу опипливи резултати.

Исто така, периодот од мај до октомври за бизнис е прилично стабилен, вториот дел од јули и првиот дел од август, кој може да биде турбулентен и напнат кога се засегнати односите во деловната сфера. Октомври и декември се одлични, особено за да дојдат кај вас повторно некои шанси за нови планови – оние за кои веќе мислевте дека ништо нема да биде од нив.

Во текот на ноември водете сметка и внимавајте на односот со претпоставените, ова е еден од месеците во кои можете да останете без работа во еден момент на невнимание. Водолиите ќе бидат склони кон започнување планови поврзани со приватни работи – најдобри месеци за тоа се март, мај и септември. Оваа година ќе имате поголеми финансиски приливи, но и трошоците кои ќе ги следат во чекор.

Здравје

Повеќе движење, регулирање на исхраната и поголема контрола кога се засегнати хронични проблеми. Вие сте специјално чувствителни во текот на јануари, мај, јули и ноември 2022 години.

РИБИ

Љубов

Да, да – Јупитер влегува во вашиот знак и ќе биде во вашето поле на личност до почетокот на мај, а потоа повторно од пред крајот на октомври до крајот на 2022 година. Не, не – неговиот транзит не значи дека сега се ќе се реши само по себе и дека ќе ве обземат пари, љубов и остварување на сите можни желби што ги имате. Но, да – ова е време на важни и големи одлуки и настани за вас, следејќи го понатамошниот тек на вашиот живот на подолг временски период.

Емоционално, ова е време на дефиниција и можно е некои врски да престанат да постојат во 2022 година, од едноставна причина што вие лично сфаќате дека повеќе не сакате врска или функционирање со вашиот сегашен партнер, дека сте го надминале или дека едноставно – сте уморен од сè. Во врските кои се квалитетни, ќе сакате уште повеќе.

Не само емотивната приказна и поврзаност, туку и се останато – заеднички живот, брак, основање семејство. Ако веќе сте во брак – сакате поинаков однос, повеќе блискост, почит, доверба. Не заборавајте – сега се зависи од вас. Бидејќи Сатурн е сè уште зад вас, на полето на потсвеста и тајните – можете да се уплашите да донесете некои одлуки и да го започнете она што го сакате, ако бидете несигурни, одложете ја акцијата.

Почетокот на годината, средината на летото и ноември се турбулентни во постоечките односи. Поволни периоди за сите се од март до јули, октомври и декември.

Слободни Риби – ова е година во која се сериозно мириса на нови емотивни приказни, оние кои навистина можат да станат трајна вредност во вашите животи. Ако на почетокот на годината повторно започнете стара приказна или влезете во тајна врска – во средината на пролетта врската може да почне посериозно да се развива. Таа пролет кај некои од вас ќе донесе врска во која сè ќе се случи исклучително брзо – толку многу што ќе почнете да живеете заедно во вториот дел од годината. Есента, особено ноември (кој може да биде тежок за зафатените) е исто така одличен период за водење љубов.

Работа

Време е да растете, да станете сериозни и да го проширите вашиот деловен ангажман и вашето влијание. Време е да ги реализирате големите планови што ги имате – само погрижете се тие планови да се на реална основа и не го барајте невозможното (особено во април).

Се наоѓате во година која треба да ви донесе напредок и добри финансиски резултати. Ќе станете бизнис поодговорни, поспособни да донесувате и лесни и тешки одлуки и не треба да се занемари дека во сето тоа ќе ве придружува здив на среќа. Некои од вас ќе размислуваат и за започнување приватен бизнис, што е најдобриот период во текот на пролетта – особено март и мај.

Исто така, добро време е да се образувате, да се запишете на некој курс или да завршите дополнително образование – се што би ви помогнало полесно да ги остварите вашите деловни амбиции. Некои Риби можат да остварат и значајни контакти во странство или да заминат на работа во странство во текот на пролетта. Во однос на финансиите ќе се снајдете подобро отколку претходната година, единствено е што есенскиот период ќе ви донесе поизразени трошоци околу куќата и семејството.

Здравје

Потребата за контролирана исхрана. Почести настинки и чувствителност на респираторниот систем во пролет и есен. Постари Риби – проблеми со крвните садови, вените. Не се исцрпувајте премногу и обидете се да го намалите стресот со физичка активност, релаксација.