Постои приказна за тоа како компанијата Џенерал Моторс смислила диета пред речиси четири децении за да ги мотивира своите вработени да водат поздрав начин на живот. Оваа приказна никогаш не е докажана, но оние луѓе кои го пробале овој начин на исхрана велат дека со помош на ГМ диетата губеле од 5 до 7 килограми неделно, ставајќи го телото во процес на детоксикација.

Следниве намирници придонесуваат за процесот на детоксикација: овошје, зеленчук, млеко, супа и 6-8 чаши вода дневно.

Како да ја направите ГМ супата?

ГМ супата се прави многу лесно и се состои главно од зеленчук. Оваа супа може да се јаде во неограничени количини во текот на неделата и добро е да се јаде што почесто.

Потребни состојки за ГМ супата:

– вода
– 2 зелени пиперки
– 6 главици кромид (мали или 2 големи)
– домати
– целер
– главица зелка
– коцка за пилешка супа
– сол и бибер по вкус

 

Kupus, Svež kupus, Kiseli kupus

Ставете ги сите состојки во тенџере за готвење и варете најмалку 45 минути или додека целиот зеленчук не е целосно сварен.

Бидете сигурни да пиете 6-8 чаши вода за сето време (освен ако не е поинаку назначено) и задолжително јадете ГМ супа (супата се јаде без ограничување и вклучува и течност и варен зеленчук).

Прв ден

Можете да ги јадете сите овошја освен банани. Нема ограничувања за количината, јадете што повеќе овошје.

Banane

Втор ден

Овошјето го заменувате со зеленчук, што можете да го консумирате и варен и сиров, а нема ограничувања за тоа што можете и што не смеете да јадете од зеленчукот. На пример, вашиот појадок може да биде печен компир, а по желба можете да додадете малку путер. Ова ќе му даде на телото јаглени хидрати што му се потребни за да обезбеди енергија за остатокот од денот. Зеленчукот ќе му обезбеди на телото доволно хранливи материи и влакна, а практично не содржи калории.

Трет ден

Освен банани и компири, третиот ден можете да јадете каква било мешавина од овошје и зеленчук, без ограничувања за видот и количината. Не ви требаат компири, бидејќи јаглехидратите ќе ги добивате од овошјето. Во оваа фаза, телото е подготвено за согорување на вишокот килограми.

 

Devojka, Mleko, Jogurt

Четврти ден

Банани и млеко – Овој ден можете да изедете до 8 банани, можете да испиете 3 чаши млеко и секако можете да јадете супа колку што ви треба и сакате (како и останатите денови од оваа диета). Бананите се важни бидејќи ќе ги вратат натриумот и калиумот што вашето тело ги изгубило во претходните три дена.

Петти ден

Ден за говедско месо и домати – можете да изедете 6 цели домати и две порции од 300 г говедско месо. Не мора да го јадете целото говедско месо, јадете колку што сакате, додека треба да ги изедете сите домати. Овој ден зголемете го внесот на вода за дополнителни 2 чаши, за да му помогнете на телото да се исчисти од урична киселина која ќе се произведува при варењето на говедското месо. Месото ќе му обезбеди на вашето тело железо и протеини, а доматите ќе обезбедат влакна кои го помагаат варењето.

 

paradajz

Шести ден

И шестиот ден се јаде говедско месо, но доматите се заменуваат со микс од зеленчук по сопствен избор. Можете да јадете зеленчук колку сакате, а говедско исто како и петтиот ден (2 порции по 300 г). Овој ден телото е целосно наклонето за слабеење и ќе видите забележителни разлики во вашиот изглед во споредба со времето пред почетокот на ГМ диетата.

Седми ден

Последниот ден јадете кафеав ориз, овошен сок и зеленчук, без никакви ограничувања. По овој седумдневен план на исхрана, треба да имате целосно исчистено тело и 5-7 килограми помалку од пред 7 дена.

Исто така, би било корисно да вклучите најмалку 10 минути дневно вежбање во текот на седумдневната програма.

 

braon pirinač, pirinač, integralni pirinač

Што смеете да пиете?

ГМ диетата се залага за пиење вода како препорачан избор на пијалак на овој план за слабеење и треба да се консумира во големи количини. Сепак, постојат уште неколку пијалаци кои можете да ги користите: кафе, чај и кисела вода.