logo
logo
logo

Германски метеоролози: Во Европа стигнува поларен воздух

Vecer | 21.11.2023

Германски метеоролози: Во Европа стигнува поларен воздух

На надморска височина од околу 1.500 метри, температурните вредности паѓаат под минус 10 степени, а моментално се меѓу 5 и 8 Целзиусови степени.

Германските медиуми пишуваат дека времето на пријатни температури и слаби дождови завршува и дека доаѓа вистинска зима.

За таа земја метеоролозите најавија мраз, снег и поларен воздух, пишува магазинот „Феникс“, пренесува Вечерњи лист.

На југот на Германија и на пониските планински масиви, снег најверојатно е можен последниот викенд во ноември.

Американскиот модел GFS предвидува неколку инчи свеж снег во областа. Во Зауерланд, Ерзгебирге, Ајфел можна е појава на снег од 10 до 20 сантиметри.

Сепак, метеоролозите посочуваат дека заладувањето може да трае само неколку дена и дека декември треба да биде месец на пријатни температури.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk