Сакате да бидете во центарот на вниманието
Сонцето владее во 1933, 1940, 1947, 1954, 1961, 1968, 1975, 1982, 1989, 1996, 2003, 2010, 2017 и 2024 година.

Ако сте родени во годината на Сонцето, се карактеризирате со добрина, љубезност и широка душа. Полни сте со оптимизам и не дозволувате никакви животни неволји да ве исфрлат од рамнотежа. Имате топла природа и секогаш сте подготвени да му помогнете на пријателот или саканата личност на која му е потребна. Сакате да бидете во центарот на вниманието, па најчесто сте најгласни во друштвото. Не толерирате никаков облик на неправда и секогаш ќе ја заземате страната на послабата личност, охрабрувајќи ја и заштитувајќи ја.

Имате силна гордост, па лесно е да ве повредат, а иако не се лутите долго, не ги заборавате навредите. Нагласено е и вашето его, ви се допаѓа кога другите ви се восхитуваат и ве фалат, но само под услов да е искрено. Исклучително сте гостопримливи и срдечни, насмевката ретко излегува од вашите усни. Генерално сте весели и секогаш подготвени за акција, друштво и забава. Често сте вистински водач, а другите со задоволство ве следат. Затоа, супериорните позиции ви одговараат на работа бидејќи сте организатор и мотиватор.

Чувствителни сте и имате бујна фантазија
Месечината владее во 1936, 1943, 1950, 1957, 1964, 1971, 1978, 1985, 1992, 1999, 2006, 2013, 2020 и 2027 година.

Ако вашата година на раѓање е под влијание на Месечината, вие припаѓате на многу чувствителни, ранливи и чувствителни поединци. Сè што правите е обоено од вашите чувства. Имате речиси совршена интуиција која ви помага да почувствувате нешто или да „прочитате“ нечии намери. Често слушате „глас внатре“ кој ви шепоти што и како треба да направите нешто и речиси никогаш не погрешувате.

По природа сте лесно заљубливи и постојано сонувате за вашиот идеален партнер. Многу сте приврзани за членовите на вашето семејство, кон кои се однесувате заштитнички. Ги обожавате децата, и туѓите и вашите, и во секој момент сте подготвени да се жртвувате за нив. Имате неисцрпна фантазија, која може да ви биде од голема корист доколку се занимавате со уметнички професии. Можете да пеете, пишувате песни или приказни бидејќи вашата фантазија е неисцрпна. Внимателни сте со другите и се плашите да не ве повредат, па избирате со кого ќе се дружите. Во бракот сте верни и лојални на партнерот, па и од него очекувате такви особини.

24sata

Интелигентни сте и многу проникливи
Меркур владее 1935, 1942, 1949, 1956, 1963, 1970, 1977, 1984, 1991, 1998, 2005, 2012, 2019 и 2026 година.

Родените под влијание на Меркур се многу брзи и агилни луѓе. Исклучително сте комуникативни, па лесно стекнувате пријатели и корисни врски. Забавни сте и имате специфична смисла за хумор што им се допаѓа на повеќето луѓе. Затоа сите сакаат да ве имаат покрај себе. Пријатни сте, зборливи и со ведар темперамент, па никој не се досадува со вас. Сакате предизвици, промени и возбудувања, но и многу движење, спорт и патувања.

Не можете да ја поднесете рутината, досадата и монотонијата на животот. Многу сте снаодливи и агилни, но психички не сте многу силни. Знаете премногу да се заморите и исцрпите бидејќи заборавате на одмор и релаксација. Вашиот интелект е развиен, многу сте интелигентни и брзо доаѓате до дното на ситуацијата. Речиси е невозможно да ве измами, а вие веднаш ги препознавате туѓите лаги. Ви одговараат сите работи на кои сте ментално високо ангажирани, но и оние кои ви овозможуваат мобилност и динамика. Често сте лишени од длабоки емоции, а тоа може да предизвика проблеми во љубовниот живот, па тешко ви е трајно да се врзете за некого.

Заљубени сте и наклонети кон уметноста
Венера владее во 1934, 1941, 1948, 1955, 1962, 1969, 1976, 1983, 1990, 1997, 2004, 2011, 2018 и 2025 година.

Доколку сте родени во годината на Венера, вие сте љубезна и мирна личност која избегнува кавги и стресни ситуации. Пријатни сте и љубезни, а сите сакаат да ве имаат во своето друштво. Венера ви дава шарм, но и убавина, па жените под влијание на оваа планета се привлечни. Сакате хармонија и мирни односи, не сте кавгаџии и се трудите се да решите дипломатски.

Имате заљублива природа и љубовта е вашата главна движечка енергија. Ако не сте заљубени, изгледа дека животот застанал за вас. Најсреќни сте во чувствителните партнерства и лесно влегувате во врска, а не е исклучено да имате повеќекратни бракови. Верни сте по природа, иако сте флертувачки настроени и заводливи. Имате и силно чувство за облекување, а вашиот дом е многу вкусно уреден. Уметноста е често присутна во вашиот живот како хоби или професија. Сакате удобност и убави работи, а сакате и да уживате, но внимавајте тоа да не премине во мрзеливост и пасивност.

24sata

Марс ве прави енергични
Марс владее 1932, 1939, 1946, 1953, 1960, 1967, 1974, 1981, 1988, 1995, 2002, 2009, 2016 и 2023 година.

Родените во годината на Марс се многу живи и енергични луѓе. Барате предизвик и конкуренција, па го пронаоѓате патот во спортските активности. Желни сте за промени и акција. Ве води огромна енергија, но внимавајте таа да не премине во хиперактивност. Поради вашата импулсивна природа, можете да бидете кавгаџии и едвај простувате грешки. Многу сте упорни и тврдоглави кога размислувате за нешто. Имате исклучително високо либидо, па затоа сте многу страсни. Ви треба страстен партнер или врската станува монотона.

Тешко поднесувате критики, дури и ако знаете дека не сте во право. Но, вие сте многу храбри и малку се плашите. Сакате авантури и ризици – мажите избираат брзи автомобили, додека жените со задоволство се одлучуваат за бокс и карате. Многу сте издржливи, но додека живеете интензивно, лесно можете да се исцрпите. На работа сте најсреќни ако сте на супериорна позиција бидејќи сте одговорни и проактивни.

Јупитер носи среќа и просперитет
Јупитер владее во 1931, 1938, 1945, 1952, 1959, 1966, 1973, 1980, 1987, 1994, 2001, 2008, 2015 и 2022 година.

Да се ​​биде роден во годината на Јупитер е многу среќен бидејќи тоа е планетата што го симболизира напредокот и успехот. Секогаш сте полни со позитивна енергија и веселост, а малку што може да ви го расипе расположението. Со оптимизам гледате на грижите и проблемите, лесно решавајќи ги. Сакате спорт, патувања и авантури, а многумина од вас имаат завршено и средни училишта.

Цел живот работиш на подобрување на знаењето, па многу читаш или се образуваш. Во повеќето случаи, вашиот брак е среќен, а среќата ве придружува во животот, на која многумина и завидуваат. Вие сте морални и праведни, дури и филозофски настроени и обожавате да се дружите со оние од кои можете да научите нешто. Во вашиот живот често се отвораат среќни можности и околности, кои вешто ги користите. Многу сте успешни на работа и колку сте постари, толку повеќе ве ценат другите бидејќи зрачите со мудрост и искуство. Но, внимавајте на вашата склоност кон претерување и сензуални задоволства, како и разни други пороци.

Futuristic woman portrait

Вие сте сериозни и многу одговорни
Сатурн владее во 1930, 1937, 1944, 1951, 1958, 1965, 1972, 1979, 1986, 1993, 2000, 2007, 2014 и 2021 година.

Родените во годината на Сатурн се реални поединци кои цврсто стојат на земја. Вие сте сериозни, вредни и трудољубиви, а вашата работа ја сфаќате многу сериозно. По природа сте амбициозни и целта ви е да бидете успешни во кариерата, во што и успевате. Животот не ве мазел, па дури и вашето детство е прилично заморно. Наидувате на многу напори, жртви и одрекување, но тоа ве прави посилни и поцврсти.

Внимателни сте во љубовта и тешко ви е емотивно да се отворите. Се плашите од одбивање, па претпазливо го освојувате партнерот, додека не се уверите дека чувствата се взаемни. Може да бидете иронични и склони кон депресија, па тешко ви е во сопствената кожа. Тешко ви е да се опуштите, постојано сте будни и во состојба на анксиозност. Не сакате шеги за себе, а навредите ги паметите цел живот. Но, мора да признаете дека знаете да ги цените и одржувате пријателствата кои траат до крајот на животот. Верни сте во љубовниот и брачниот живот, иако животот со вас не е премногу лесен бидејќи имате многу големи очекувања од партнерот.