logo
logo
logo

Доживотен затвор за тинејџери во Британија, кои убиле болен човек и се фалеле пред пријателите

Vecer | 28.09.2022

Доживотен затвор за тинејџери во Британија, кои убиле болен човек и се фалеле пред пријателите

Џек Хиндли и Семјуел Џонс, двајцата 17-годишни, го убиле 35-годишниот Едвард Рив во Крајстчерч, Дорсет, на 31 декември. Тинејџерите прво го навредувале човекот пред своите пријатели, а потоа осум пати го избоделе со нож. После тоа, тие се фалеле за убиството.

Хиндли и Џонс биле прогласени за виновни за убиство и секој е осуден на доживотен затвор со минимална казна од 18 години, пишува Би-Би-Си.

Рив боледувал од шизофренија и се борел самостојно да се грижи за себе. Понекогаш рекреативно користел дрога. Два дена по средбата со Хиндли и Џонс, тој ги поканил во неговата куќа да се напијат неколку пијачки заедно и да пушат марихуана.

Не знаел дека тинејџерите всушност имале намера да го понижат и навредуваат пред нивните малолетни пријателки кои ги донеле со себе.

По пристигнувањето кај него, Хиндли и Џонс го нарекле Рив изрод, го навредувале за дупките на неговите чорапи и направиле дупки во ѕидовите на неговата соба. Кога девојките си заминале, го нападнале Рив со нож.

Судијата рекол дека сведоците ги виделе тинејџерите како се ракуваат, се смеат и се гушкаат еден со друг пред возбудено да се пофалат на пријателите за убиството.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk