Веднаш делува

Домашен лек за херпес на усните!

Со помош на овие намирници ќе и кажете збогум на оваа грда појава на кожата.

Херпесот е вирусна инфекција и најчесто се појавува на кожата околу устата или носот. Пченкарниот скроб е намирница која ќе ви помогне брзо да се "отарасите" од непријатното и болно црвенило исполнето со течност. Скробот ја неутрализира Пх вредноста и така ја ублажува болката и воспалението, а мелемот можете да го направите во вид на паста. 

Еве што ви е потребно:

1 лажица пченкарен скроб

малку вода

Измешајте ги скробот и водата за да направите густа паста, па повеќе пати дневно ставете од оваа смеса на херпесот, со стапче за уши, никако директно со рака.

Поврзани

Најнови вести

Коментари