Џиновски габи пронајдени во Црна Гора

Белграѓанката, Злата Пауновиќ, вчера на Жабјак, Црна Гора, пронашла џиновска габа тешка околу 6 килограми.

Габата може да се јаде само кога е млада, односно додека месото и е бело.

Поради специфичниот облик, овој вид габа тешко може да се замени со друг вид. Може да се консумира и сурова. Екстратот од габата, според некои автори, има антибактериски својства.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари