Поминаа едвај 10 дена од самоубиството на поранешната мисица Кајли Пузи, а светот се уште не може да разбере зошто една млада, убава и успешна девојка решила на толку болен начин да крене рака на себе.

Имено, 16-годишната девојка била пронајдена во државниот парк Бирч Беј во Вашингтон, недалеку од нејзината куќа, каде решила да се обеси среде бел ден, околу 13 часот, а The Whatcom County Medical Centar кои го прегледале телото, како и полицијата ја потврдиле причината за смртта.

Веста дека Кајли си го одзела животот го шокираше нејзиното семејство и пријателите кои никогаш не забележале дека нешто и се случува, што само покажува колку е подмолна депресијата и дека треба добро да се грижиме за тоа што им кажуваме на луѓето, бидејќи никогаш не знаеме кој низ што поминува, и дали нешто може да биде повод за самоповредување или, за жал, самоубиство.

Семејството на Кајли побара од јавноста приватност за да можат на мир да ја оплакуваат смртта на својата сакана, но бидејќи не се знае дали имало проштално писмо, на интернет се појавија теории за нејзината смрт.

Светската слава Кајли ја стекнала со учеството во контроверзното реално шоу „Toddlers and Tiaras“ кое ги следеше животите на семејствата чии деца се натпреваруваат на изборот за мис. Но, она што се прави, со девојчињата, со толку малку години (некои не повеќе од 2) се граничи со здравиот разум.

Тие одат во солариум со 2 години, како и на третмани за самопотемнување, користат прамени коса и перики, носат тешка шминка поради која поминуваат часови на стол, ја бојат косата од 4-годишна возраст (некои девојки и порано), носат вештачки заби, а и тоалетите често се несоодветни за нивната возраст. Сексуализацијата на овие избори е многу вистинска, а децата се принудени да имаат танцови изведби и да ги покажуваат своите тела како возрасни модели.

Еден од можеби најекстремните примери е случајот од Велика Британија, каде мајка е уапсена откако на осумгодишното 8-годишно дете му вбризгала ботокс „затоа што има брчки“. Девојчето било одземено од невнимателните родители и дадено на згрижувачко семејство, додека нејзината мајка чека судење.

Амбициите на родителите се толку силно изразени, бидејќи наградите понекогаш се во стотици илјади евра, што понекогаш трошат повеќе отколку што заработуваат на избори, а сето тоа заради „светлата иднина“ на децата.

Родителите речиси се натпреваруваат да го направат своето дете „попластична кукла“, а и покрај згрозувањето кај гледачите – тие деца продолжија да растат со нив. За жал, ретко се случува поединци да прераснат во здрави и вистински луѓе по бизарното реално шоу.

На пример, Хани Бу Бу, која подоцна добила свое реално шоу и можеби заработила многу пари, но мајката на девојчето подоцна ја однела во морбидна дебелина, а додека растела се борела со депресија, напади на паника и трпела малтретирање.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Eden Wood® (@officialedenwood)

Русокосата слатка Един Вуд добивала ќотек кога била нерасположена, а нејзината мајка од 2-годишна возраст редовно и давала енергетски пијалоци за да биде поподвижна на сцената.

Ваквиот начин и темпо на живот не се одразиле добро на здравјето на оваа млада дама – таа континуирано имала силни главоболки, а имала и дигестивни проблеми.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by kailia (@kailiaposey)

Един подоцна развила отпор кон стресни ситуации, а денес на 14 години многумина мислат дека е многу постара.

Списокот би можеле да го продолжиме во недоглед, а не се гледа ни крајот на скандалозните работи кои ги претрпеле девојчињата. Затоа и не е чудно што многумина мислат дека во случајот Кајли Поузи голема улога одиграло и шоуто.

Уште од раната возраст таа била во центарот на вниманието, а подоцна поради специфичните изрази на лицето стана „кралица на мимовите“.