Беше тоа шокантен и потресен момент што доведе до национална жалост, која многумина ја чувствуваат и денес. Принцезата Дајана почина на 31 август 1997 година, во сообраќајна несреќа во Париз, и тој ужасен ден сè уште живее во сеќавање на многумина, вклучувајќи ги и нејзините синови.

Младите принцови, Вилијам и Хари, кои тогаш имаа 15 и 12 години, беа на одмор со принцот Чарлс во Шкотска.

Токму Чарлс им ја соопшти страшната вест.

– Една од најтешките работи што треба да ги направи родителот е да им каже на децата дека другиот родител починал. Како се справувате со тоа? Не знам, но тој беше тука за нас – рече принцот Хари во документарниот филм на Би-Би-Си „Дијана, 7 дена“.

Хари додаде дека нивниот татко сторил се што можел и се погрижил да бидат заштитени.

„Но, тој минуваше низ истиот процес на жалење“, додаде Хари.

Вилијам рече дека се чувствува многу збунето.

– Постојано се прашувате: “Зошто мене? Што направив? Зошто ни се случува ова?” рече тогаш Вилијам.

Нивната последна интеракција со нивната мајка бил краток телефонски повик, нешто што се случувало секоја вечер од разводот на нивните родители, пренесува Мирор.

– Не можам навистина, нужно, да се сетам што реков. Но, ќе жалам до крајот на животот колку беше краток телефонскиот повик. И да знаев дека ова е последен пат кога ќе разговарам со мајка ми – ќе и кажев неколку работи – рече Хари во документарниот филм на „Дајана, нашата мајка“ во 2017 година на HBO

После помалку од една недела, тие мораа да се збогуваат од својата мајка на погребот на кој присуствуваше целиот свет.

Се проценува дека околу 2,5 милијарди луѓе ширум светот ги гледале Вилијам и Хари како шетаат зад ковчегот, со спуштени глави.

Покрај нив беа Чарлс, братот на Дијана, Ерл Спенсер и принцот Филип.

„Ќе одам ако вие одите“, им ветил принцот Филип на своите неутешни внуци.

Хари се сети и на тој ден.

– Мајка ми само што почина, и јас морав да одам долго време зад нејзиниот ковчег, опкружен со илјадници кои ме гледаа, додека милиони повеќе гледаа на телевизија. Не мислам дека од кое било дете треба да се побара тоа под никакви околности. Мислам дека тоа не би се случило денес – рече Хари.

Хари рече дека прво плачел кога неговата мајка била погребана на семејните гробишта во Алторп, на Овалното езеро.

На ова место, нејзиното семејство може да тагува и да има принцеза од народот само за себе.