Зиона Чан зад себе остави 38 жени, 89 деца и 36 внуци, пишува Би-Би-Си

Веста ја потврди главниот министер на државата Мизорама во Индија, Зорамтханг, кој на Твитер изразил сочувство до членовите на семејството. Наводно, Чан страдал од дијабетес и висок крвен притисок.

Лекарите за новинската агенција ПТИ изјавија дека неговата состојба се влошила додека бил во неговиот дом во селото Бактавнг Тлангуам. Тој бил пренесен во болница во неделата вечерта, каде му била констатирана смрт.

Би-Би-Си пишува дека е тешко со сигурност да се каже дали Чана навистина била глава на најголемото семејство во светот, со оглед на тоа што има и други во светот кои сметаат дека им припаѓа таа титула.

Во исто време, тешко е да се процени точниот број на членови на семејството. Најмалку еден извештај наведува дека тој има 39 жени, 94 деца, 33 внуци и едно правнуче, или вкупно 181 член на семејството.

Но, без оглед дали станува збор за светски рекорд или не, Чана и неговото семејство станаа своевидна локална сензација што привлече туристи во неговото село во североисточна Индија.

Големото семејство живее заедно во четирикатна зграда наречена „ “Chuuar Than Run“ (Куќа на новата генерација) со сто соби. Локалните медиуми пишуваат дека сопругите на Чан делат соби во близина на неговата приватна спална соба.

Летниковецот е главната туристичка атракција во земјата, а љубопитни луѓе од целиот свет доаѓаат да го посетат.

Ројтерс пишува дека Чана е роден во 1945 година и дека ја запознал својата најстара сопруга, која е три години постара од него, кога имал 17 години. Семејството припаѓа на христијанска секта „Chana Pawl“ која има околу 2.000 следбеници.

Сектата која што дозволува машка полигамија е основана во 1942 година од дедото на Чан.