Денес речиси и да нема маж на кој не му снемува време – напорниот распоред, грст обврски и постојаниот притисок дали ќе успееме да направиме се што сме научиле, не изложуваат на хроничен стрес со кој треба да се справиме. секој ден.

Често се случува толку да се навикнеме на постојан стрес што да се помириме со него.

Во тие моменти престануваме да мислиме дека воопшто сме под постојан притисок, но нашето тело може да испрати сигнали дека треба да посветиме повеќе внимание!

Стресот на работа, обврските дома, ненадејната промена на плановите, дури и сообраќајниот метеж може да ни го нарушат ритамот.

Дури и ако мислите дека не сте под стрес, на вашата кожа може да се појават одредени симптоми кои ви испраќаат сигнал дека на вашето тело сè уште му треба одмор и релаксација.

Денес речиси и да нема маж на кој не му снемува време – напорниот распоред, грст обврски и постојаниот притисок дали ќе успееме да направиме се што сме научиле, не изложуваат на хроничен стрес со кој треба да се справиме. секој ден.

Стресот може да доведе до себореичен дерматитис.

Зголемувањето на хормонот на стресот, кортизолот, е најчеста причина за оваа болест.

Покрај тоа, зголеменото лачење на стрес хормони може да доведе до појава на акни, егзема, псоријаза или себореичен дерматитис.

„Постојано загрижувачко е ослободувањето на адреналин и други хормони на стрес – што може негативно да влијае на нашата кожа со текот на времето“, вели познатиот дерматолог Дорис Деј.

Истражувањата покажуваат дека долготрајниот стрес го потиснува имунолошкиот систем на сите органи, вклучувајќи ја и нашата кожа. Дерматологот од Мајами, д-р Џенис Лима-Марибона вели дека кортизолот, примарниот хормон на стресот, е главниот виновник:

„Нормално, нивоата на кортизол варираат според нашиот внатрешен деноноќен часовник, со максимални нивоа наутро и ниски околу полноќ. Кога сме под стрес, нивото на кортизол е нарушено, што може да предизвика акни и да ги влоши состојбите како егзема, псоријаза и атопичен дерматитис.

Нашата кожа, коса и нокти се најмалку важни за нашиот опстанок. Значи, во време на стрес, вредните витамини и минерали се приоритет за виталните метаболички процеси на нашето тело и производството на стрес хормони. Кожата е надворешниот барометар на она што се случува внатре. Безнадежниот тен е најмалата наша грижа – можеме да очекуваме и повеќе линии и брчки. Постојаното покачено ниво на кортизол е катаболично за телото.

Фото: Шутер