Овен
Овените се огнени, страствени и малку тврдоглави. Тие се родени лидери кои сакаат авантура и конкуренција и уживаат во независност. Овенот има навидум бесконечна количина на енергија и може да биде доста спонтан.

Боја: црвена.

Не е изненадување што огнениот знак како вашиот напредува кога е опкружен со црвено – тоа е бојата на страста, храброста и возбудата. Покрај тоа, црвената е одлична сенка кога сакате да ја стимулирате креативноста. Обидете се да ја вметнете дома, на пример да обоите еден ѕид во спалната соба.

Бик
Биковите се стабилни и цврсти, со стабилна глава на рамената кога станува збор за практични работи. Тие сакаат да се почестат себеси и оние што ги сакаат со малит парчиња луксузни и материјални работи, така покажуваат дека се грижат.

Боја: Зелена.

Не само што се заснова на природата, туку зелената има и живост што им помага на биковите да се чувствуваат ревитализирани. Тоа е исто така бојата на богатството – нешто што биковите многу го ценат. Додадете зелени растенија во вашиот декор за дома или изберете живописно зеленило за некоја соба.

24sata

Близнаци
Близнаците обично имаат две страни на личност – едната живописна, а другата многу љубопитна, внимателна и немирна. Тие имаат исклучително брз памет и никогаш не остануваат без текст. По природа тие се социјални и ги прават другите да се чувствуваат опуштени.

Боја: жолта.

Жолтото е светло, весело и енергично. Инспирира оригинални мисли и среќа и совршено одговара на личностите на близнаците. Обидете се да внесете повеќе жолти детали во областите каде што сакате да бидете инспирирани, како што е канцеларија за добредојде или место за добредојде, како што е влез или дури и влезна врата.

Рак
Раковите се емотивни и емпатични. Тие го доживуваат светот емоционално, и секогаш се потпираат на чувства прво. Емпатично и грижливи, тие се многу чувствителни на околината и расположенијата на оние што ги сакаат.

Боја: Сребрена или метална сива боја.

Сребрената и сива боја се нивните моќни бои. Обидете се да го освежите вашиот дом со метал или со сиви детали или користите сив или метален мебел за да создадете простор за добредојде.

Лав
Лавовите се sвезди. Тие се харизматични и шармантни, со скоро магнетна привлечност. Тие можат да бидат нетрпеливи и отворени, но никогаш не се навистина злонамерни – сè додека не ги повредите. Тие ја сакаат драмата и ги охрабруваат другите да го искажат своето вистинско јас.

Боја: Портокалова.

Нема ништо што привлекува внимание повеќе од портокалова боја, а храбрата боја е токму она што лавот треба да го чувствува како дома. Одлучете за жешката портокалова боја, по избор на софа или други детали за домот.

24sata

Девица
Девиците се перфекционисти. Тие имаат неверојатно внимание за детали и се врвни планери. Тие имаат длабока љубов кон човештвото, но можат да испаднат да бидат резервирани или критични пред да се отворат. Нивните аналитички умови многу се истакнуваат.

Боја: Браун.

Суптилната нијанса е „рбетот на секоја добра шема на бои и вистинската работна сила во светот на дизајнот. Исто така, помага да се приземје Девицата која секогаш е оптоварена со мисли. Обидете се со просторијата за заземјување со рустикални дрвени детали или маса за кафе.

Вага
Вагата ја сака убавината. Тие бараат да создадат нешто убаво во секој дел од нивниот живот, а исто така бараат рамнотежа во сите аспекти. Тие ја сакаат шегата и духовитоста и секогаш ќе бидат претпазливи во односите со пријателите, семејството и партнерите.

Боја: розова

Мирна, бледо розова додава вистинска количина женственост во просторот. Обидете се да ја користите оваа боја во вашата спална соба или да изберете одлична столица со акцент во таа нијанса.

24sata

Шкорпија
Скорпиите никогаш не зборуваат за тоа за што мислат, барем не на почетокот, и тие се  прилично мистериозни. За нив дури и се вели дека се малку построги, со неверојатна склоност и интензитет на набудување. Тие имаат емотивна длабочина што е прилично зачудувачка.

Боја: Црна.

Оваа интензивна боја  има потполна смисла за Шкорпијата, кој не сака ништо повеќе од тоа што другите ќе претпостават. Иако е интензивна, црната може да се користи на безброј начини што може да ве изненадат.

Стрелец
Стрелците се социјални авантуристи, подготвени да „газат“ нови патеки и да прават нови пријателства каде и да одат. По природа, социјални, но интензивни мислители, со креативен и глобален начин на размислување што им помага да решат многу проблеми.

Боја: Виолетова.

Креативната виолетова зборува за душата на Стрелецот и ќе му помогне да размислува надвор од кутијата. Обидете се да користите нијанси на сливи и лаванда на места каде што сакате да работите, да креирате и размислувате – во агол за читање или дури и во вашата спална соба.

24sata

Јарец
Јарецот е амбициозен, со вродено чувство за индивидуалност што ги прави фантастични работници и организатори. Тие не бегаат од големи проекти, тие се реални и имаат изразено чувство за само -контролира. Тие имаат големи срца и се чувствителни, но тие не се премногу емотивни.

Боја: јаглен сива.

Силната неутралност на сивата е практична, но впечатлива. Обидете се да го користите за да создадете удобен простор за одмор или за трпезаријата.

Водолија
Водолиите се пред своето време и размислуваат надвор од кутијата. Тие се целосни хуманитарно настроени и секогаш ја гледаат пошироката слика за да го направат светот подобро место. Тие се чудни, но на убав начин – имаат еден куп пријатели од сите општествени слоеви.

Боја: Сина.

Водолија го носи знаењето на светот, а Сината им помага да се смират и да ги насочат бидејќи нивните мисли се вртат во милион различни насоки. Обидете се да користите сина боја во спалната соба како смирувачка боја.

Риби
Рибите се многу имагинативни, склони кон уметност и романса. Тие чувствуваат многу и ги искажуваат овие емоции. Тие имаат тенденција да бидат со „глава во облаците“, со соништа и интуиција и затоа им треба приземјување.

Боја: морска зелена и аквамарин.

Рибите напредуваат кога се опкружени со боите на морето, што им помага да ја вратат енергијата. Обидете се да ги користите во кујната или во бањата