Мојата општа мисла би била дека ако имате помалку пари од Илон Маск, веројатно треба да бидете претпазливи. Елон има тони пари и е многу софистициран, затоа не се грижам дека неговиот Биткоин некако ќе оди нагоре или надолу по случаен избор – рече Гејтс за агенцијата Блумберг.

Основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, не инвестираше во биткоин, бидејќи, како што тврди, претпочита да вложува пари во компании кои произведуваат некои производи.

Гејтс го изјави тоа за време на разговорот во живо на социјалната мрежа „Клубхаус“, и објасни дека повеќе би сакал да инвестира во компании „кои прават специфичен производ“, наведувајќи ги вакцините против маларија и сипаници како пример, објави Би-Би-Си.

Милјардерот рече дека не ги избрал своите инвестиции врз основа на тоа дали за другите ќе вредат повеќе.

Во претходното интервју, тој разговараше за ентузијазмот на основачот на Тесла, Илон Маск, за виртуелната валута.

Гејтс претходно истакна дека е скептичен во врска со инвестициите во крипто-валути и тој став очигледно не се променил.