Познатата канадска манекенка Линда Евангелиста е една од најуспешните супермодели на сите времиња. Таа беше дел од познатите модели на „големата шесторка“ заедно со Клаудија Шифер, Синди Крафорд, Наоми Кембел, Кристи Тарлингтон и Кејт Мос кои шетаа по светските писти во деведесеттите.

Линда е роден на 10 мај 1965 година во големо семејство во мал град недалеку од Нијагарините водопади. Нејзините родители биле италијански имигранти, таткото Томасо работел за Џенерал Моторс додека мајката Мариса била сметководител.

Поради изгледот, особено зелените очи, модните скаути ја забележале како тинејџерка на локален натпревар за убавина. Но, поради еден настан таа за малку ќе се откажала од модниот свет.

Имено, за време на нејзиното прво службено патување во Јапонија, во кое на 16-годишна возраст морала да направи неколку снимања, Линда се јавила во канадската амбасада и побарала да и помогнат да се врати дома откако ја замолиле да позира гола.

Потоа се посветила на учењето, а кога завршила средно училиште, мајка и ја наговорила да му даде втора шанса на манекенството, па во 1981 година ја однела во Њујорк.

Линда потпишала договор со модната агенција Елит, која во 1984 година ја испратила во Париз, а по три години се појавила на насловната страница на познатиот магазин Вог.

Ја нарекуваа „моден камелеон“, а поради сличноста со легендарната Софија Лорен стана заштитно лице на Версаче, па и Ревлон.

Нејзиното лице красело над 700 насловни страници на списанија ширум светот, а таа долги години беше муза на фотографот Стивен Мајзел. Нејзината позната реченица остана запаметена: „Не можам да станам од кревет без 10.000 долари“.

Линда се омажи за Џерал Марија, претседатела на „Елит“ на 22 години, но бракот пропадна по шест години.

Следуваше драстична промена во изгледот која ја однесе до самиот врв на модниот свет. Имено, ценетиот фотограф, кој подоцна ѝ станал близок пријател Питер Лидберг, ја убедил да ја скрати косата на машка фризура, популарен боб, кој бил контраст на сите долги и гламурозни фризури во модните списанија.

Иако поради тој драстичен потег најпрвин и биле откажани многу ангажмани, по само неколку месеци следувал пресврт, нејзината фризура стана светски тренд. Кога сфатила дека може да се разликува од другите, Линда продолжила со драматичните промени на имиџот и промените на фризурите и боите на косата, поради што ја нарекоа „моден камелеон“ и тој прекар и денес го носи.

Покрај сето тоа, благодарение на сличноста со италијанската актерка Софија Лорен, таа набрзо стана заштитно лице на Версаче, потоа Ревлон, а во 1990 година магазинот People ја стави на листата на 50 најубави луѓе на светот.

Познатата убавица забремени на 41 година, а татко на детето е францускиот бизнисмен Франсоа Анри Пино, денешниот сопруг на Салма Хајек. Но, таа долго време одбиваше да открие кој е татко на нејзиното дете.

Линда во последните неколку години ретко се појавуваше во јавноста, откако остана деформирана по процедурата за замрзнување маснотии која не помина најдобро. Поранешната убавица дури неодамна реши јавно да проговори за тоа, кога покажа со какви последици живее.

„Уморна сум од криење и срам! Не се препознавам себеси физички, но и како личност. Не се гледам во огледало затоа што не личам на мене”, рекла таа во интервјуто кое го дала за списанието Пипл.

Linda Evanđelista

Во 2016 година и е дијагностицирана парадоксална хиперплазија на масното ткиво, редок несакан ефект кој погодува еден процент од луѓето кои се подложени на третман „CoolSculpting“, а се јавува кога процесот на замрзнување предизвикува задебелување и проширување на засегнатото масно ткиво. После тоа имала и две неуспешни липосукции.

Таа на својот Инстаграм пред две години првпат проговори за постапката што ја деформирала.

Linda Evanđelista

„Денес направив голем чекор кон исправање на неправдата што ја трпев во последните пет години, колку што молчам за сите овие работи. Сакам да им кажам на моите следбеници и на сите што се прашуваат зошто не работев во последно време дека причината е што сум брутално осакатена со процедурата “Zeltiq’s CoolSclupting”, која не ги даде резултатите што рекоа дека ќе ги добијам. Таа процедура ги зголеми, а не ги намали моите маснотии во ткивото и ме остави засекогаш уништена. Не помогнаа ни две болни операции, а останав, како што тоа го опишаа медиумите – непрепознатлива“, напиша тогаш.

Денес Линда живее повлечен семеен живот, далеку од рефлекторите.

Животот му го посвети на синот, а кога фотографите ја фотографираат многумина не ја препознаваат.