Позната американска манекенка со палестинско потекло, Бела Хадид беше меѓу стотиците луѓе кои протестираа против насилството врз Палестинците во Газа на протестот кој се одржа во Њујорк во саботата.  Израелските власти револтирано го осудија нејзиното учество на овој протест  велејќи дека нејзиниот чин е всушност повик за „елиминација на еврејската држава ”

Информацијата е објавена на официјалниот Твитер профил на државата Израел со фотографија од моделот кој шета по улиците на Бруклин, заедно со други демонстранти, облечена во традиционална палестинска шамија, под големо палестинско знаме, пренесува Дејли меил.

“Кога познати личности како Бела Хадид се залагаат за „фрлање Евреи во морето“, тие се залагаат за укинување на еврејската држава. Ова не треба да биде израелско-палестинско прашање, туку хуманитарно прашање. Засрами се”, ѝпорача Израел на Твитер користејќи го хаштагот #ИзраелПодНапад ”

Хадид, чиј татко Мохамед е со палестинско потекло и кој учествуваше на протестите заедно со својата ќерка, сподели серија фотографии и видеа на нејзиниот Инстаграм.

“Да се ​​биде близу до толку многу убави, паметни, ценети, драги, љубезни и дарежливи Палестинци на едно место придонесува за чувство на припадност! Ние сме ретка раса”, напиша Хадид покрај фотографиите од протестот.