logo
logo
logo

Ако не сте сигурни: 16 знаци дека некој ве сака

Vecer | 15.08.2022

Ако не сте сигурни: 16 знаци дека некој ве сака

Кога станува збор за запознавање со некој нов, по неколку состаноци, едно од најчестите прашања е како да знаете дали некому му се допаѓате или дали ве сака. Можеби ќе почнете да обрнувате внимание на некои детали или да прашувате заеднички пријатели, но добрата вест е дека е полесно отколку што мислите да откриете дали некој ве сака.

1. Некој кој ве сака ќе се однесува природно

Првата работа од која треба да започнете кога се обидувате да откриете дали некој е заљубен во вас е неговото однесување кога е околу вас. Повеќето се однесуваат поинаку кога се во јавност отколку кога се со некој кој ги усреќува. Ако видите дека вашиот партнер се однесува срамежливо во јавност, но ви се отвора покажувајќи поискрена страна, големи се шансите да ве сака.

Да се ​​покаже поискрена страна значи да не изгледа совршено цело време - тоа само значи да ги сруши сите ѕидови и да не се грижи дека ќе изгледа „глупаво“. Исто така, можноста да ги споделите најдлабоките емоции е добар показател дека некој ве сака.

2. И двајцата се забавувате заедно во секоја ситуација

Забавата е еден од знаците на љубовта на кои треба да обрнете внимание. Следниот пат кога ќе излезете со некој посебен, погрижете се да се забавувате заедно, дури и кога не правите нешто забавно. Едноставно се работи за фактот дека вие двајца можете да поминувате квалитетно време заедно. Кога чувствата се взаемни, што и да правите, ќе бидете среќни. Ако некој навистина ве сака, со задоволство ќе ви помогне додека ја поминувате цела ноќ работејќи на некој проект, на пример. Иако изгледа како здодевна ситуација, саканата личност со задоволство ќе ви помогне и ќе сподели време со вас.

3. Некој кој е заљубен во вас ги коригира вашите грешки

Искреноста е сè кога се прашувате како да знаете дали некој е заљубен во вас. Кога некоја личност има искрени чувства кон вас, таа ќе го сака она што е најдобро за вас. Тоа значи дека ќе ви дадат позитивен фидбек и ќе ги исправат вашите грешки на здрав начин. Обрнете големо внимание на овој сигнал, бидејќи некој што ве сака никогаш нема да ве омаловажи со постојано истакнување на вашите маани. Станува збор за взаемно подобрување на најдобрите квалитети и меѓусебно охрабрување да станете подобра верзија од себе.

4. И двајцата се чувствувате удобно да споделувате тајни

Кога ќе слушнете некој да ви каже дека сте првата личност со која споделил нешто, тогаш тоа е еден од добрите знаци дека ве сака. Не е лесно да се отвориш кон некого. Потребна е многу љубов за да му ги кажувате на партнерот вашите тајни, стравови и сите посебни моменти од вашиот живот, додека двајцата се чувствувате удобно во длабоките разговори.

5. Ако некој навистина ве сака, нема да престане да зјапа во вас

Некои велат дека љубовта започнува со „очите“. Она што знаеме дека е вистина е дека кога некој навистина те сака, најчесто се обидува да воспостави контакт со очите. Следниот пат побарајте го партнерот да излезете на состанок и додека разговарате погледнете го внимателно во очи. Кога некој е заљубен во вас, ќе ве гледа подиректно и подолго. Ова се претвора во емотивна врска.

6. Сакаат да бидете дел од нивната иднина и семејство

Друг знак дека некој ве сака е кога некој ви зборува за иднината. Кога ќе го фатите вашиот партнер како често зборува за заеднички планови за иднината, како на пример патување, или како би изгледале вашите деца или сака да ве запознае со неговото семејство, тогаш тој навистина сака да ви се посвети.

7. Ако некој вистински ве сака, ќе ве праша за мислење

Кога вистински сакате некого, се грижите за него. Значи, истото треба да го очекувате и од спротивната страна. Дури и кога станува збор за донесување мали одлуки, некој што ве сака ќе се грижи за вашето мислење. Ќе побара ваш совет и ќе ја цени вашата гледна точка.

8. Секогаш можете да сметате на таа личност

Кога се борите со различни ситуации, некој што е заљубен во вас ќе ви даде емоционална поддршка. Тоа не значи дека ќе ви ги реши сите проблеми, но ќе го направи патувањето полесно и помалку болно. Кога некој ве сака, ќе ви помогне и ќе ве расположи во најлош момент. Што и да се случи, ќе ги имате покрај себе да ве слушаат.

9. Пораките и повиците кога сте отсутни се знаци дека некој ве сака

Кога се оддалечувате од саканата личност и кога партнерот ви испраќа многу пораки кога сте разделени, тоа е еден од знаците дека сте сакани. Ако е вистинска љубов, очекувајте повици и пораки кои ќе ви кажат колку им недостасувате. Но, немојте да се мешате - не се работи за квантитет, туку за квалитет. Ако некој вистински ве сака, ќе се обиде да остане во контакт со вас, но нема да ве „загуши“.

10. Оној кој навистина ве сака ќе ви даде и слобода

Но, без разлика колку некому му недостигате кога сте отсутни, некој што ве сака знае кога да ви даде простор. Одржувањето одредена независност е дел од зрелата љубов. Не треба постојано да сте заедно за да си покажете љубов. Кога сакате да откриете дали некој ве сака, погрижете се да ви даде слобода да си го направите „своето нешто“. Запомнете дека љубовта не треба да се биде како кафез.

11. Ќе ве запознае со најблискиот круг на пријатели и семејството

Воведувањето некого во вашиот поблизок круг на пријатели и семејство не е нешто што би го направиле со секого. Истото важи и за другата личност. Ако некој ве сака, ќе сака да ги запознаете оние што му се важни. Вашиот партнер ќе сака да се поврзете со неговото семејство и пријателите за да можете да изградите посилна врска.

12. Вашата интелигенција може да биде причина зошто некој ве сака

Смислените комплименти се знак дека некој е заљубен во вас. Кога ги ценат вашите квалитети и ја истакнуваат вашата личност преку значајни комплименти, како што е ценење на вашата интелигенција или начинот на кој ги правите работите, тогаш тоа е вистинска љубов. Треба да бидете ценети поради тоа што сте, не само поради тоа како изгледате.

13. Ако некој навистина ве сака, нема да ви каже на вториот состанок

Љубовта на прв поглед е повеќе од само привлечност. Пред да кажете дека ви треба некој да ве сака, размислете за фактот дека ви треба некој кој е посветен на истите цели како и вие. Вистинската љубов доаѓа во форма на работа. Кога некој вистински ве сака, ќе биде свесен дека љубовта е прогресивна работа на двајца луѓе и дека тоа не се случува за еден ден. Разговорот за љубов бара градење односи, вложување време, изразување чувства и подготвеност да ги решите несогласувањата со взаемна согласност.

14. Можете да препознаете дали некој ве сака по начинот на кој се однесува околу вас

Кога сè уште сте во фаза на запознавање и се прашувате како да знаете дали некој ве сака, еве еден едноставен трик. Кога некому навистина му се допаѓате и ве гледа како повеќе од само пријател, ќе се однесува вртоглаво. Секогаш кога сте заедно, можете да забележите дали има нешто повеќе од пријателство ако личноста се смее без причина, е многу возбудена и се насмевнува на повеќето работи што ги кажувате. Оваа нерозна енергија може да биде знак дека некој ве сака. Дури и кога не кажувате нешто супер смешно - нивното кикотење ги издава.

15. Оној кој навистина ве сака ги памти малите работи

Не е важно дали сте го спомнале нештото само еднаш, но тој што ве сака ќе го запомне иако е тоа една сосема неважна ситница за вас. Станува збор за навистина слушање за време на разговор. Слушањето и помнењето се знаци дека некој е заљубен во вас. Дури и ако го сметате за мал детал, вашиот партнер ќе го препознае и ќе го запомни кога ќе сака да направи нешто посебно за вас. Од вашето омилено ТВ-шоу, до најчудната храна што ја сакате, ако некој ве сака, ќе се погрижи да ве има секогаш на памет.

16. Можете да препознаете дали некој ве сака по говорот на телото

Конечно, ако некој навистина ве сака, тајната за откривање на нивните вистински чувства лежи во малите детали. Кога некој е заљубен во вас, ќе ја покаже својата љубов преку физички контакт. Но, овој физички контакт е посебен - не се работи за гушкање или држење за рака, туку за начинот на кој се прави. Кога партнерот дополнително слатко ве стиска додека ве држи за рака, ве гушка одзади или нозете му се свртени кон вас додека разговарате, ова се мали, но искрени знаци дека некој е заљубен во вас,

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk