Некои теории на заговор звучат неверојатно, но дел се вистинити. Таков е случајот со проектот МК-УЛТРА, кога агентите на ЦИА користеле ЛСД за да ги контролираат мислите на другите луѓе или експериментот „Tuskegee“, при кој американските научници заразиле 400 Афроамериканци со сифилис само за да видат како нивното тело реагира на оваа болест.

Други можеби звучат повеќе или помалку убедливо, како оние за тајните друштва, богатите семејства кои владеат со светот или нацистите кои го преживеале поразот на Третиот Рајх и користеле украдено злато за да ја зајакнат модерна Германија.

Сепак, постојат и оние теории кои се толку неверојатни што е јасно дека настанале од шега, но имаат големи групи на поддржувачи. Ви ги претставуваме петте најбизарни.

Пет пророштва на познат актер

За да се пошегува со актерот Адам Сендлер, сатиричниот портал Clickhole објави текст за пет трагедии кои тој наводно ги предвидел во своите настапи.

– Кога во 1997 година беше убиена принцезата Дијана во Париз, најголемите обожаватели на актерот се сетија на сцената од филмот „Среќниот Гилмор“ во која Сендлер вели: „Нашиот кралски цвет ќе овене под парискиот мост“. Во едно интервју во 2005 година, актерот носеше маица Изливање на нафта на БП Оил за 5 години“, и тоа се случи. Во шоуто од 1993 година, Адам пееше: „Авионот исчезна / Доаѓа од Малезија. / Ќе полудам поради тоа / Сè ќе има смисла кога ќе дојде време“, и така го предвиде исчезнувањето на летот 370 – пишувало во текстот.

Иако се работи за шега, денес многумина го сметаат Адам Сендлер Нострадамус од модерното време. Најсмешно е што некои неонацисти ја искористија оваа теорија за да докажат не дека актерот ја предвидува иднината, туку дека предвидувањата се доказ дека јудео-масоните стојат зад овие настани, а Сендлер е Евреин.

Барак Обама е телепортиран на Марс

Откако за прв пат беше спомната можноста Барак Обама да стане претседател на САД, за овој политичар се појавија теории на заговор – дека е таен џихадист, скриен комунист, Антихрист… Сепак, веројатно најбизарната е таа што е претставена од Ендрју Басијаг и Вилијам Стилингс.

Тие „признаа“ дека се патници низ времето и дека Обама е еден од нив. Како што објаснија, американската DARPA ја развила технологијата на патување низ времето и телепортација, а на Марс создале и колеџ за најнадарените студенти. Меѓу првите десет кои се нашле на Црвената планета, заедно со Басијаг и Стилингс, бил и тогаш 19-годишниот Обама. Причината за наводната посета на Марс е навикнувањето на локалното население на луѓето.

Месечината не постои, тоа е илузија

YouTube е света земја на теоретичарите на заговор, па не е чудно што на тој сајт се појави една од најневеројатните теории на заговор – дека Месечината всушност не постои, туку е холограм. Извесен снимател, кој се претставува како Ccrow777, тврди дека снимил „лунарен бран“ и тоа што го снимил му покажало дека некој ја проектира Месечината на небото.

– Ќе мислите дека сум луд, но многу ја истражував оваа тема и има и други луѓе кои веруваат во тоа. Откако ја објавив вистината, ме посетија тројца моќни луѓе и ми кажаа дека Месечината е навистина холограм. Покрај тоа, постојат истражувања на руски научници кои укажуваат дека можеби не само Месечината е холограм, туку и Сонцето и сите други планети од Сончевиот систем – рече тој.

Секако, Ccrow777 нема одговор на прашањето која технологија и зошто некој го убедува човештвото илјадници години дека постои сателит на Земјата.

Влекачи и три димензии

Поранешниот голман и спортски коментатор Дејвид Ајк, инаку водач на протестот против вакцинацијата во Англија, промовираше една од најневеројатните теории – дека со светот владеат влекачи, односно рептили. Теоријата ја промовира од 1998 година и тврди дека можат да го променат својот облик, но дека најчесто не се кријат, туку дека се најпознатите политичари, спортисти, пејачи, актери… , Џорџ Буш, Бил и Хилари Клинтон …

– Постојат три теории за тоа од каде потекнуваат: дека се вонземјани, дека се копнени видови кои еволуирале под површината на земјата или дека се суштества од друга димензија кои окупираат само човечки тела. Мислам дека сите три теории се вистинити – тврди Ајк.

И покрај нелогичноста на неговото тврдење, теоријата за влекачи стана изненадувачки популарна во последниве години.

Ти-рекс радио со Кеопс

На Напредната христијанска академија во Малта, теоријата на заговор стана она што студентите го учат. Свештеникот Винс Финич вели дека нашата планета, и покрај сите научни докази, е стара само 6.000 години и дека, според тоа, диносаурусите не исчезнале пред 66 милиони години, туку дека Ти-Рекс работел за фараони како Кеопс.

– Се разбира, диносаурусите постоеле кога луѓето постоеле. Ова е споменато во библиската Книга на Јов. Диносаурусите им помогнале на Египќаните да ги изградат пирамидите – тврди тој.

Иако рече дека тоа не е официјална програма на училиштето, туку лично мислење, тоа доведе до затворање на училиштето во 2009 година. Како што би рекле најтврдокорните теоретичари на заговор, некој решил да ги замолчи.