Убавината понекогаш може да биде благослов и проклетство. А ова на своја кожа го почуствувала поранешната Мис на Југославија – Сузана Шуниќ. Во 1998 година, таа беше прогласена за најубавата жена во Југославија.

Сузана тогаш имала само 17 години, но со својата необична убавина и идеални пропорции, успеала да им го помати мозокот на многу мажи.

Витка и висока, Сузана беше во центарот на вниманието, но само еден маж успеа да го освои нејзиното срце – фудбалерот Игор Штимац.

Штимац во тоа време бил многу ветувачки спортист – тој беше дел од тимот што успеа да и донесе злато на Југославија во 1987 година на Светското јуниорско првенство во Чиле. Подоцна играше за хрватската репрезентација, а по завршувањето на кариерата се сврте кон тренерска кариера на меѓународно ниво.

Сузана и Игор својата љубов ја крунисаа со брак во кој беа 19 години, а јавноста беше убедена дека тие се пример за идилична двојка без проблеми и расправии.

Сепак, се покажа дека меѓу нив не цветаат рози – јавноста тогаш дозна дека поранешната мисица ја изневери нејзиниот сопруг со пејачката Алка Вуица, која тогаш беше една од омилените ѕвезди во регионот. Но, тогаш топката почна да се расплетува – пред Алка, Игор имаше многу, многу повеќе жени.

“Навистина ја ценам Сузана и жал ми е што беше повредена поради мене. Судбината ни ги обедини животите на многу грд начин, но само затоа што двете многу го сакавме истиот човек и му верувавме”, вели Алка во интервјуто.

Интересно е што Сузана одлучи да помине низ прељубата на нејзиниот сопруг, но оваа врска се распадна неколку години подоцна. Двојката има три деца – син Лука и ќерките Мија и Деу.

На Сузана и требало долго време за да се опорави од разделбата со сопругот, но успеала да се избори со депресијата.

“Навистина е понижувачки да се сфати дека сте седеле во друштво на луѓе со кои сопругот ве изневерувал многу пати, а вие немавте идеја за тоа. Сите тие девојки, а особено Алка, всушност ми помогнаа да го сменам мојот живот за подобро. Откако го доживеав тоа понижување и разочарување во Игор како личност, а не како сопруг, се свртев кон себе и кон моите хоби, бидејќи само така можев да го зачувам внатрешниот мир “, рече еднаш Сузана.

Сепак, таа повторно најде љубов во кошаркарскиот тренер Дамир Милачиќ, со кого се омажи во 2015 година. Денес, таа се занимава со сликање и е максимално посветена на тоа.