Доналд Трамп неодамна го прослави 75. роденден, и иако поранешниот претседател оваа година можеби не ја одбележува оваа пригода во Белата куќа, бидејќи не е претседател да се потсетиме на оние кои ги прослави  со смешни тематски забави.

Со текот на годините, роденденот на Трамп донесе неколку раскошни, а често и бизарни прослави, покажувајќи ги неговите милиони на типично потценет начин.

Списоците за гости честопати беа ексклузивни, но деталите за роденденските забави на Трамп често се појавуваа во трач рубриките во жолтиот печат, а фотографиите и поканите од минатите роденденски забави на крајот се најдоа на социјалните мрежи за да ги види светот.

Еве неколку од најлудите начини на кои Трамп ги прославил своите родендени низ годините.

1988 година: Џиновски вселенски брод

Прослава со вселенска забава можеби звучи идеално за шестгодишно дете, но очигледно тоа беше и совршен амбиент за 42-от роденден на Трамп. „Вашингтон пост“ објави дека огромен вселенски брод од 15 стапки лебди над Трамп и неговата сопруга за време на шоуто со чад и ласери. Настанот се одржа во казиното на Трамп, Атлантик Сити. На вечерата се појавија и познати личности како Били Кристал и Лиза Минели, како и специјална роденденска честитка од никој друг, туку од претседателот Реган. Кој би помислил дека само 30 години подоцна, Трамп ќе го прослави својот 72 роденден од Овалната соба?

1990 година: Gatecrasher

Сите знаеме дека Трамп сака да е центар на внимание, но тој за својата прослава на 44-от роденден доби повеќе отколку што предвидуваше, кога беше уапсен новинар од Village Voice и со лисици на рацете откако се обиде да се прикраде на настанот. Според друг новинар кој успеал да влезе забавата имала пораки од Елтон Џон и Доли Партон – и двајцата станаа критичари на претседателот – и копија на авион од авиокомпанијата на Трамп „Трамп Шатл“, која не успеа две години подоцна.

1993 година: „Ренесансен човек“

Пред неколку години на Редит се најде прославата од 47-та роденденска забава на Трамп. На поканата Трамп како ренесансен човек прикажан како деловен витез кој седи на трон, со меч во раката, додека неговата сопруга Марла клечи пред неговите нозе. За жал, не е зачувана ниту една фотографија од вистинскиот настан.

1994 година: Тарзан Трамп

Една година подоцна, Трамп се залагаше за уште позалевичарска тема, испраќајќи покани за „роденденска авантура од најлуд вид“. Поканата со тематика од Тарзан, а Трамп прикажан со мускули во  ништо повеќе од животинска кожа, со сопругата Марла (повторно) во леопардов костим за капење. Поканите беа испратени со слоганот „Трамп – Господар на финансиската џунгла“.

2005 година: Дон и Пем

Нема премногу детали за неговата 59-та роденденска забава, но во 2018 година, Памела Андерсон за Холивуд репортер изјави дека и било платено 500 долари за да присуствува, заедно со бројни други модели од Плејбој. „Тој беше со жена – не знам која – но тој не беше ништо посебно“, рече таа. 14 години подоцна.

2018 година: Патување за роденден

Роденденските забави на Трамп беа малку поблаги за време на неговиот мандат како претседател – дури и неговите деца престанаа да му купуваат подароци. Но, неговата прослава на 72-ри роденден се одржа во особено чудни околности, додека Трамп беше во Сингапур на историски самит со севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун. Не е јасно дали врховниот лидер испратил свои желби за неговиот роденден, но министерот за надворешни работи на Сингапур му подарил на Трамп фенси торта.