Падот на бројките од коронавирусот и олабавувањето на рестриктивните мерки за патување израдуваа многумина кои оваа година решија да ги испланираат своите одмори. Но, тоа што треба да се има предвид дека туристичките измамници една година се „без работа“ па оваа година ќе бидат помотиврани да извлечат пари од вас.

Затоа треба да внимавате на следните работи.

Бесплатни подароци за 5 евра и други одвлекување на вниманието

Во некои држави, ќе наидете на насмеани локални жители кои ќе ви дадат ружа на сред улица со комплимент или добредојде. Но, излегува дека бесплатниот подарок сепак чини пари. Особено сакаат да го прават тоа на парови. Откако ќе и подари роза на девојчето, тогаш се обидуваат да ви ја наплатата, знаејќи дека момчето не сака да изгледа скржаво. Тоа може да бидат и нараквици за љубвов и пријателство или мали сувенири за кои се чини дека не вредат ништо, сè додека не ви објаснат дека всушност вредат неколку евра.

Во порадикални ситуации, подароците можат да бидат и пренасочување кон кражба. Додека ја земате розата другата личност може да искористи момент на невнимание да украде работи од вашата торба или џеб. Ова исто така може да се случи кога некој „случајно“ ќе ви истури пијалок удирајќи се во вас во патека и обидувајќи се да ја исчисти дамката.

Ако видите како некој прави трикови пред публика, слободно уживајте, но внимавајте на работите. Луѓето кои прават настапи како наоѓање топка скриена под чаша или некаква акробација не се нужно измамници, но измамниците ќе знаат каде се наоѓа група туристи чие внимание е фокусирано на нешто друго …

Лажни полицајци кои „простуваат“ за малку џепарлак

Ако влезете во автомобил со одредени таксисти, тие можат да ви понудат супстанции за подобра забава на патот кон вечерната забава. Ако ги земете, ве застанува полицаец и наплаќа голема казна. Има смисла, но тој полицаец може да биде лажен.

Исто така е можно да бидете запрени на улица од лажен полицаец кој ќе смисли проблем за кој треба да ги прегледате документите и визата, а потоа да ви „прости“ за одредена сума на пари

Крадци кои се грижат вас

Понекогаш сме навистина шокирани од способностите и триковите на крадците, но кога целото ваше постоење зависи само од мамење луѓе – тогаш обидете се да го направите тоа мамење ефикасно.

Така, некои ќе ви пријдат на улица, преправајќи се дека се добронамерни жители на градот, кои предупредуваат: „Внимавајте, тука има многу крадци!“ Инстинктивно ќе посегнете по џебовите за да проверите дали работите ви се на место, а нивното око ќе меморира каде сте стигнале: лев или десен џеб, џеб од јакна, торба … И подоцна го користат против вас.

Кога возењето со такси се претвора во панорамски разглед низ градот

Долги возења, обиди за наплата на нешто што не постои … Нема земја во која нема измами за такси. Проучете ги цените за такси и пресметајте приближно колку ви требаат од точката А до точката Б. Одвојте ја таа сума пари и покажете му ја на возачот кога ќе влезете во такси. Ако тој имал лукав план, тој ќе се откаже на почетокот, и тешко дека ќе ве одбие бидејќи тоа е реален приход.

Исто така, кога плаќате, секогаш внимавајте на парите за да избегнете трикови како што се враќање на фалсификувани банкноти или обид да ве убедат дека сте дале банкнота од помала вредност . При влегување во хотелот, внимавајте на багажот за да не ви се случи таксистот набрзина да ги исфрли куферите и да исчезне, но да ви земе некоја важна работа.

Лажни петиции и донации

Секој барем еднаш наишол на следнава сцена: поединци кои (честопати глумат глувонеми) им даваа т на минувачите хартија што изгледа како петиција за подобрување на статусот на лицата со попреченост.

Отпрвин, не е јасно дека станува збор за каква било форма на донација, сè додека не добиете пенкало да ги пополните полињата и не го видите полето во кое треба да ја внесете донацијата. Секако, во тој момент е предоцна за повеќето – доведени во непријатна ситуација, тие ги вадат паричниците и обезбедуваат пари што за жал не одат таму каде што треба.

Навидум неспособни продавачи

Популарен измамник во продавниците (освен самите цени) е оној во кој продавачот се преправа дека зборува на мобилен телефон додека ве служи, а всушност ја фотографира вашата картичка.

Друго вообичаено сценарио е неподносливо бавен продавач кој го смета кусурот како да нема утре. Ако се брзате може да му речите дека е во ред и тоа е токму она на што смета додека се преправа. Нетрпеливите туристи ќе го грабнат кусур, ќе ви кажат благодарам и ќе продолжат понатаму, не забележувајќи дека добиле помалку пари.

Лажни билети за „преку ред“

Додека чекате во долг ред пред музеј, особено во градови како Лондон или Париз, може да ви пријде навидум официјален лик и да ви понуди поскапи билети со кои ќе можете да ја заобиколите редицата, но билетите се лажни. Пред да ги посетите ваквите институции, проверете на нивната официјална веб-страница кои се можностите за влез.

Знајте ги вашите банкноти

Кога плаќате во продавницата, продавачот може да ви каже дека вашата банкнота не е точна. Потоа оди во собата зад касата за да ја „испита“ и се враќа со тажната вест дека вашата банкнота е лажна и дека не може да ја прифати. Му подаривте друга, не знаејќи дека тој всушност ја заменил вашата правилна банкнота за лажна во собата, која ви ја вратил.

Промотори на сомнителни клубови – сега го гледате, сега не го гледате

На места со познат ноќен живот, можете да наидете на бројни промотори на ноќни клубови – ветувајќи добра забава, незаборавни сцени, евтини пијалоци…

Но, по добра забава, следува ладен туш: пристигнува фактура од која се онесвестувате, сфаќајќи дека ви наплатиле за она што мислевте дека е бесплатно. Исто како што сакате да покажете со прстот кон главниот виновник, сфаќате дека тој го нема.

Хотел Главоболка – од повици од рецепција до непостоечка достава на храна

За жал, дури и во четирите sида на вашиот хотел не можете да очекувате со апсолутна сигурност – безбедност. Комбинациите се многубројни. Понекогаш во собата може да ве пречека флаер за достава на храна, и кога ќе им се јавите и ќе порачате, т.е. давате сметка, а останувате гладни.

Има и лажен „Бесплатен Wi-Fi“ што звучи примамливо Но, не ризикувајте, туку прашајте на рецепција.

Исто така, не верувајте им на повиците, особено во доцните часови на ноќта, кои сакаат да го решат проблемот поврзан со вашата картичка.

Бидете внимателни со вашите податоци и работи – сигурни сме дека ќе се вратите од патувањето со убави спомени и без никакви непријатни искуства.