Многумина сметаат дека 15 април е еден од најтрагичните датуми во историјата на човештвото. На овој датум се случени многу трагични, но историски важни настани.

Најновиот пример за тоа што се случи на ова, како што го нарекуваат „прогонуван датум“, е огромниот пожар што го зафати Нотр Дам во 2019 година.

Илјадници луѓе излегоа на улиците на Париз и низ солзи гледаа како исчезнува еден од симболите на градот.  Пожарникарите успеаја да спречат уривање на главната камбанарија, па се обидоа да спасат и религиозни мошти и бесценети уметнички дела.

Познатата катедрала започна да се гради во 1163 година и изградбата траеше скоро два века.

Бомбашкиот напад во Бостон

На истиот датум, во 2013 година, имаше бомбашки напад на маратонот во Бостон. Две бомби експлодираа кога првиот учесник од 27.000 учесници ја достигна целта.

Во ужасна експлозија загинаа три лица, вклучително и осумгодишно момче, а беа повредени 264 лица, од кои некои ги загубија рацете и нозете.

Но, нападот на Бостонскиот маратон не е единствениот катастрофален настан поврзан со 15 април.

Атентат врз Абрахам Линколн

16-тиот претседател на САД, Абрахам Линклон, беше убиен на 15 април 1865 година во театарот Форд во Вашингтон.

На кобниот 14 април, Линколн ја гледаше претставата „Нашиот американски роднина“  на ложата, со цел да се смири поради големиот стрес поради Граѓанската војна.

Линколн беше смртно ранет во главата од Џон Вилкес Бут, добро познат актер од југот и конфедерален шпион од Мериленд. Претседателот падна во кома и почина девет часа подоцна, во 7.22 часот. утрото на 15 април 1865 година.

Катастрофа во Хилсборо

Многумина ја паметат 1989 година и катастрофата во Хилсборо, една од најголемите спортски трагедии во историјата. Натпреварот помеѓу Ливерпул и Нотингем Форест се одигра во полуфиналето на ФА купот на преполниот стадион Хилсборо во Велика Британија.

Поради грешка на организаторите, повеќе од 54.000 навивачи беа пуштени на стадионот, на кој можат да се сместат 39.000 гледачи. Откако некој ја отвори заштитната ограда, настана стампедо во кое загинаа 96 навивачи на Ливерпул, а повеќе од 700 беа повредени.

Вулканска ерупција во Исланд

Вулкан избувна на југот на Исланд на 15 април 2010 година. Вулканот исфрли бела пареа, чад и пепел на висина од шест до 11 километри во атмосферата и се прошири на југоисток во текот на претходната ноќ.

Во тоа време на аеродромите останаа стотици илјади патници.

Титаник потона

На тој датум во 1912 година, во раните утрински часови во Атлантскиот океан, британскиот брод Титаник потона откако удри во санта мраз.

Овој прекрасен британски патнички брод го започна своето прво патување на 10 април од Саутемптон до Њујорк.

По само четири дена, околу 23,40 часот, Титаник удри во ледениот брег со брзина од 22 јазли и бродот започна да тоне. Во оваа катастрофа животот го загубија 1517 луѓе.